هشت راه برای پشت سر گذاشتن اشتباهات گذشته

هشت راه برای پشت سر گذاشتن اشتباهات گذشته
اشتباه بخشی جدانشدنی از زندگی همه ما است. بی‌شک باید از بدی‌های مرتکب شده درگذشته درس گرفت؛ اما اگر بخواهید در فکر کردن به گذشته درجا بزنید، آینده را از دست می‌دهید. با نقدستان همراه باشید تا موثرترین روش‌های عبور از گذشته را با شما درمیان بگذاریم.
  • جدیدترین بازی ها
شاید شما هم شب‌هایی را بدون خواب پشت سر گذاشته باشید. شب‌هایی که در نگرانی از مشکلات گذشته، نتوانسته‌اید خوابی راحت را تجربه کنید؛ مشکلاتی که شاید درگذشته رخ داده باشند، اما هنوز هم زندگی حال و آینده شما را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. اما موضوع این است که چنین ماجرایی برای همه ما رخ‌داده است.

درواقع من می‌خواهم از زمانی بگویم که نمی‌توانیم گذشته را کنار بگذاریم. فرقی نمی‌کند که موضوع تاثیر اولیه بد بر روی یک نفر باشد، گفتن حرفی باشد که آرزو می‌کنید هیچ‌گاه بر زبان نمی‌آوردید یا حتی تعطیل کردن یک کسب‌وکار. اما موضوع این است که بیان این مشکلات و بررسی مجدد آن‌ها در ذهن، با خود درد بدی به همراه دارد که مدام ذهن شما را آزار می‌دهد. از طرفی با به همراه داشتن این درد، نمی‌توانیم به فکر انجام کارهای مثبت در آینده باشیم.

به همین دلیل فراموش کردن اشتباهات گذشته، می‌تواند نقش مهمی در پیشرفت شما داشته باشد. در ادامه، با 8 روش برتر برای فراموش کردن گذشته و حرکت در آینده آشنا خواهید شد.


از گذشته درس بگیرید، اما در آن درجا نزنید

بله. شاید باورش سخت باشد، اما تجربه‌های بد و دردناکی که درگذشته داشته‌اید – بدون در نظر گرفتن میزان بد بودن آن‌ها - می‌توانند برای تجربه آینده شما مفید باشند. به دنبال راه‌هایی باشید که می‌توانید با نگاه به اشتباهات گذشته، از آن‌ها در افزایش تجربه خود کمک بگیرید.

یادگیری از اشتباهات و استفاده از آن در کسب تجربه، می‌تواند با استفاده از این سوال‌ها انجام شود:

•    چه اتفاقی افتاد؟ جواب خود را تنها با ارائه حقایق بیان کنید.
•    چه احساسی را دارم؟ سعی کنید آن‌ها را بنویسید.
•    چگونه می‌توانم از این موضوع استفاده کنم تا خود و احساسات خود را قدرت ببخشم؟

بعد از پاسخ به این سوال‌ها، وقت حرکت به سمت جلو است. درحالی که نگاه به اشتباهات گذشته می‌تواند در بهتر شدن تجربه شما موثر باشد، تمرکز بیش از اندازه بر روی آن‌ها باعث منعکس شدن افکار منفی در احساسات و ذهن شما می‌شود.


احساسات را بیان کنید


برای خالی کردن بار دردها از روی شانه‌های خود، یک‌لحظه هم دریغ نکنید. فرقی نمی‌کند که این کار از طریق صحبت با کسی باشد که به او آسیب زده‌اید (یا او به شما آسیب زده است)، مکالمه با دوستی باشد که به شما نزدیک است یا حتی نوشتن مشکلات شیوه شما باشد. درواقع موضوع مهم این است که بیان احساسات و افکار، باعث می‌شود اگر بخشی از زندگی یا افکار شما به حذف شدن داشته باشد، آن را بهتر بشناسید.

از طرفی بیان احساسات از نظر پزشکی نیز برای سلامتی شما بسیار مفید است. دکتر Edmund Bourne، نویسنده کتاب The Anxiety and Phobia Workbook می‌گوید نگه‌داشتن احساسات و عدم بیان‌ آن‌ها، می‌تواند به اضطراب، افسردگی، سردرد و حتی فشارخون منجر شود.

Gloria Horsley، از متخصصین علم احساسات انسانی می‌گوید:

هنگامی که زمان بیان احساسات فرامی‌رسد، سعی کنید از پیام‌هایی استفاده کنید که از «من» در آن‌ها استفاده شده است. احساسات خود را با کسی به اشتراک بگذارید که به آن‌ها گوش می‌کند، نه کسی که آن‌ها را قضاوت خواهد کرد. این موضوع به شما کمک می‌کند تا موضوع احساسی که تجربه می‌کنید را بهتر بیان کنید.


افراد دیگر را مقصر ندانید

معمولا بازی کردن نقش فرد بی‌گناه، آسان است و حتی امکان دارد حس خوبی به شما منتقل کند؛ به‌ویژه با توجه به این موضوع که این کار در مقابل قبول کردن حقیقت، بسیار ساده‌تر است. اما موضوع اینجاست که مقصر دانستن دیگران، مانع از حرکت شما به سمت جلو می‌شود. به‌علاوه، در بیشتر مواقع مقصر دانستن دیگران تنها «شکایت و گله‌مند بودن شما» را نشان می‌دهد.

Ruchika Batra می‌گوید مقصر دانستن فرد دیگر، ما را کوچک می‌کند و به آن فرد قدرت می‌دهد:

وقتی که فردی را مقصر می‌دانیم، ناخودآگاه وارد افکار منفی می‌شویم. تنفر ما از فرد دیگر یا عامل خارجی دیگر ایجاد می‌شود؛ چراکه نتوانسته‌ایم زندگی را آن‌طور که می‌خواهیم جلو ببریم.


روی حال تمرکز کنید

یکی از مهم‌ترین روش‌های موثر برای فراموش کردن گذشته، در آغوش کشیدن «حال» است. به‌جای بازسازی خاطرات بد گذشته و درگیر شدن با منفی‌بافی، خود را فعال نگه‌دارید و از لحظه جاری لذت ببرید. مهارت جدیدی یاد بگیرید. آرامش داشته باشید. ورزش کنید. با دوست خود به شام بروید. دوست جدیدی برای خود پیدا کنید. هر کاری که می‌کنید، فقط این نکته را به یاد داشته باشید: در لحظه زندگی کنید، حتی اگر این کار به معنی نشستن پشت میز و نگاه به ابرهای متحرک در آسمان باشد.کمی از دسترس خارج شوید

به خودتان اجازه بدهید تا با صرف کمی زمان، ذهن خود را خالی کنید. شاید برخلاف باور بیشتر افراد، برای چنین کاری به بستن لوازم و سفر به یک مکان دور نیازی نباشد. برای این کار، تنها دوری از شرایط موجود، افراد یا مکان‌هایی که یادآور گذشته هستند، کافی خواهد بود. یادگرفتن مهارت دوری از همه‌چیز به شما قدرت تجربه کارهای مثبت را می‌دهد.


درباره افراد اطراف خود فکر کنید

بهتر است نگاهی دقیق‌تر به افرادی داشته باشید که در زندگی شما حضور دارند. چه کسی همیشه افکار منفی دارد و شما را به پایین می‌کشاند؟ کدام فرد با گذشته‌ای که سعی دارید از آن فرار کنید مرتبط است؟ ممکن است برای عبور از گذشته، افراد مثبتی را به زندگی خود بیاورید که به شما قدرت می‌بخشند.

راه‌های زیادی برای آشنا شدن با افراد و دوستان جدید وجود دارد. به گردهمایی‌های گروهی بروید. به کنفرانس‌های مختلف بروید. خجالت‌زده نباشید و خود را نشان بدهید.


افرادی که به شما بدی کردند را ببخشید

اگر کسی به شما آسیب رسانده، احتمالا آخرین کاری که دوست دارید انجام بدهید «بخشش» این فرد است. اما دکتر Wayne Dyer می‌گوید: «بخشش دیگران برای رشد روحیه‌ای ما حیاتی است.» روش‌های وی برای بخشش دیگران شامل برخی موارد می‌شود: در آغوش کشیدن گذشته درحالی که از آن عبور می‌کنیم، ایجاد توافقی جدید با خود، به خواب نرفتن با عصبانیت و مهربان و بخشنده بودن.

باید این را بدانید که هیچ‌کس کامل نیست و همه ما اشتباهاتی را انجام می‌دهیم. به‌جای اذیت و آزار خود درباره گذشته، به خود کمی فرصت بدهید و از اشتباهات گذشته درس بگیرید. وقتی خود یا فرد دیگر را فراموش کردید و دیگر عصبانیتی در کار نبود، وقت حرکت به سمت جلو فرا رسیده است.


خاطرات جدیدی بسازید

اما درنهایت، آخرین مرحله ما ساخت خاطرات جدید است؛ خاطراتی که می‌تواند مثبت باشد و جایگزین‌ خاطرات منفی و بد گذشته شود. وقت خود را با افرادی بگذرانید که شما را خوشحال می‌کنند، چیزهایی که به زندگی شما شادی می‌بخشند و مکان‌هایی که به شما آرامش می‌دهند. ساخت خاطرات جدید بسیار آسان‌تر از درجا زدن در گذشته است.


منبع: Entrepreneur
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر