هوش مصنوعی گوگل قهرمان جهانی بازی گو را شکست داد

هوش مصنوعی گوگل قهرمان جهانی بازی گو را شکست داد
شاید خبری که این هفته در دنیای فناوری و علم منتشر شد، قدم تازه‌ای برای هوش مصنوعی و فعالان آن باشد. به تازگی هوش مصنوعی شرکت گوگل، توانسته قهرمان جهانی بازی گو را شکست بدهد. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
بی‌شک خبری که گوگل بعد از برگزاری مسابقه گو (Go) منتشر کرد، می‌تواند اتفاقی بزرگ برای دنیای «هوش مصنوعی» باشد. درنهایت هوش مصنوعی این شرکت با نام آلفا‌گو (AlphaG) که در خانواده Google Deepmind قرار می‌گیرد، توانست اولین مسابقه خود در برابر Lee Sedol را با پیروزی پشت سر بگذارد. گفتنی است که Sedol یکی از برترین قهرمان‌های جهان در این بازی فکری و بسیار دشوار است. درواقع قرار است لی و آلفاگو پنج سری از مسابقات را در مقابل یک دیگر بازی کنند. اما همانطور که می‌دانیم، آلفاگو تنوانسته پیروزی اولین مسابقه را به اسم خود ثبت کند.

البته گوگل می‌گوید که مسابقه برگزار شده میان لی و آلفاگو، رقابتی بسیار نزدیک و تنگاتنگ بود. به طوری که آلفاگو مجبور بود تا استراتژی خود را به سرعت تغییر دهد. این رقابت نزدیک باعث شده بود تا مبارزه در این بازی، به موضوعی پیچیده و چالش برانگیز برای هر دو طرف تبدیل شود.هر کسی که بتواند این سری 5 عددی از مبارزات را پیروز شود، جایزه یک میلیون دلاری را دریافت می‌کند. البته به نظر می‌رسد که آلفاگو شانس بسیار زیادی در پیروزی دارد؛ چرا که این هوش مصنوعی پیچیده، پیش از این توانسته بود Fan Hui را شکست بدهد. گفتنی است که Hui سابقه سه دوره قهرمانی در اروپا را در کارنامه خود دارد.

اما نباید لی را نیز به عنوان رقیب آسانی در نظر بگیریم. درواقع بسیاری او را به عنوان رقیب سرسخت‌تری برای هوش مصنوعی گوگل می‌دانند. البته Sedol می‌گوید از مشاهده نتیجه بازی اول بسیار شگفت‌زده شده و با اشتیاق بیشتر در انتظار مسابقه بعدی است.

چنین دستاوردهایی می‌تواند ما را یک گام به ساخت «هوش مصنوعی کامل» نزدیک‌تر کند. باید منتظر ماند و نتیجه 4 بازی دیگر را مشاهده کرد. آیا هوش مصنوعی می‌تواند تفکر انسانی را پشت سر بگذارد؟ هیچ‌کس نمی‌داند.

منبع: Ubergizmo
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر