ویژگی های جدید اندروید 7.0 نوقا

ویژگی های جدید اندروید 7.0 نوقا
اکنون که سیستم عامل اندروید 7.0 نوقا رسما برای گوشی‌های نکسوس عرضه شده، می‌توانیم نگاهی کلی به ویژگی‌های جدید این سیستم عامل بیاندازیم. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
سرانجام سیستم عامل جدید اندروید 7.0 نوقا منتشر شده و محصولات نکسس از آن بهره‌مند خواهند شد. سونی نیز لیست گوشی‌هایی که اندروید 7.0 را دریافت خواهند کرد اعلام کرده و گوشی LG V20 نیز اولی گوشی هوشمندی است که با سیستم عامل اندروید 7.0 به بازار می‌اید.

البته نکته جالب این است که اندروید 7.0 نوقا در زمانی عرضه شده است که سهم اندروید 6 از بازار گوشی‌های اندروید بسیار کم است. اما به نظر می‌رسد هدف اصلی گوگل از ارائه این سیستم عامل، مخصوصا برای گوشی‌های نکسوس نشان دهنده اهمیت این برند باشد و گوشی‌های نکسوس مجهز به دو سیستم عاملی هستند که بسیاری هنوز آن‌ها را تجربه نکرده و شاید هم نخواهند کرد.

در ادامه ویژگی‌های جدید سیستم عامل اندروید 7.0 نوقا را بررسی می‌کنیم.

1. زوم تصویر

اندروید نوقا به کاربر اجازه می‌دهد تا حجم نمایشگر را تغییر دهد. به عبارت دیگر کاربر می‌تواند آیکن‌ها و ویجت‌های روی نمایشگر خود را بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی کند. البته کاربران نمی‌توانند بیشتر از 320p که عرض گوشی نکسوس 4 است زوم کنند.

2. کنترل اعلان‌ها

هنگامی که اعلانی روی نمایشگر ظاهر می‌شود دستتان را روی آن نگه داشته تا تنظیمات اعلان‌ها ظاهر شوند. برای مثال می‌توانید اعلان‌های بعدی یک برنامه را در جا صامت کنید.

3. آپدیت‌های پیوسته

روند آپدیت سیستم عامل اندروید تا کنون شامل دانلود، نصب، راه‌اندازی مجدد گوشی و مقدار زیادی انتظار بوده است. با سیستم عامل اندروید نوقا، سیسنم عامل شما آپدیت‌ها را دریافت کرده و هنگامی که گوشی خود را دوباره روشن می‌کنید، آن‌ها را به طور خودکار نصب خواهد کرد.

4. بهبود قابلیت Doze

در اندروید نوقا، قابلیت Doze که در اندروید مارشمالو معرفی شد بهبود یافته و هنگامی که نمایشگر را خاموش می‌کنید، تمام پروسه‌های پس زمینه غیر فعال می‌شوند. البته این امر به معنای غیر فعال شدن اعلان‌ها و برنامه‌های پیام رسان نیست و گوشی شما همچنان شما را از آخرین اعلان‌ها با خبر خواهد کرد.

همچنین با اندروید نوقا، گوگل به سرمایه گذاری خود در پروژه Svelte ادامه داده تا مقدار حافظه کمتری برای اجرای سیستم عامل اندروید نیاز باشد. این پروژه ابزار توسعه JobScheduler را نیز تواناتر کرده است.

5. پشتیبانی از Unicode 9 و اموجی‌های جدید

در کنفرانس گوگل I/O امسال بود که گوگل از پشتیبانی Unicode 9 و 70 اموجی جدید برای اندروید نوقا خبر داد. این اموجی‌ها قالبا انسان‌گونه بوده و در رنگ‌های مختلف عرضه شده‌اند.

6. دستیار گوگل

پس از یک دهه تلاش برای درک نیازهای بشر و ارضای آن‌ها، گوگل دستیار شخصی Google Now را به Google Assistant آپگرید کرده است. این ویژگی جدید مانند یک چت روم کار می‌کند که شما می‌توانید سوال‌های پیچیده‌ای پرسیده و جواب‌های غیر ماشینی و کاملا واضح دریافت کنید. برای مثال می‌توانید از دستیار گوگل بپرسید «شماره مسوت اوزیل در تیم آرسنال چند است؟» و دستیار گوگل با کنار هم گذاشتن این کلمات به شما جوابی را خواهد داد که تا چند سال پیش تنها در فیلم‌های علمی تخیلی شاهد آن بودیم. هوش مصنوعی واقعا پیشرفت کرده است!

7. پاکسازی اپلیکیشن‌ها

سرانجام گوگل راه شرکت‌های موبایل سازی را دنبال کرده و قابلیت پاکسازی اپلیکیشن‌های فعال در بک‌گراند را که تا کنون در رابط‌های کاربری دست‌ساز قرار داشت به سیستم عامل اضافه کرده است.

8. اپلیکیشن‌های سریع

در تلاش جدید برای نزدیک‌تر کردن رابطه میان توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها و کاربران، گوگل به کاربران این فرصت را داده است تا با سادگی بیشتر اپلیکیشن‌ها را اجرا کنند، حتی اگر آن‌ها را نصب نکرده باشند. برای مثال، لینکی که ابتدا شما را به گوگل پلی منتقل می‌کرد تا اپلیکیشنی را دانلود کند اکنون به سرعت اپلیکیشن را بارگذاری کرده و به شما اجازه می‌دهد تا محتوای لینک را مشاهده کنید. مانند وبسایت‌ها، در اپلیکیشن‌های سریع نیز بخشی از اپلیکیشن که مورد نیاز شماست دانلود می‌شود. این یکی از محبوب‌ترین تغییرات اندروید در نسخه جدید خود است.

9. رابط کاربری واقعیت مجازی

گوگل واقعیت مجازی را بسیار جدی گرفته است. اندورید 7.0 مجهز به یک رابط کاربری واقعیت مجازی است تا بتوانید از هدست واقعیت مجازی خود بهتر استفاده کنید. همچنین پتلفرم واقعیت مجازی دی دریم نیز هم اکنون توسط گوگل در دست ساخت است.

10 استفاده از چند اپلیکیشن در کنار هم

اگر صفحه نمای کلی گوشی خود را باز کرده و انگشت خود را برای مدتی روی نام یک اپلیکیشن نگه دارید، می‌توانید آن اپلیکیشن را به مکانی مشخص روی صفحه کشیده و به حالت چند پنجره‌ای بروید. اگر انگشت خود را برای مدتی روی خود دکمه نمای کلی نگه دارید، گوشی شما، برنامه در حال اجرا را به حالت چند پنجره‌ای می‌برد و سپس صفحه نمای کلی را بالا آورده تا اپلیکیشن دیگری را انتخاب کنید و در صفحه بگذارید. همچنین می‌توانید اطلاعات را از یک پنجره به پنجره کناری منتقل کنید.

در اندروید نوقا، سیستم، صفحه را با دو اپلیکیشن پر می‌کند و بسته به حالت افقی یا عمودی نمایشگر، آن‌ها را در کنار هم یا روی هم نشان می‌دهد. کاربر می‌تواند با کشیدن خط جدا کننده این دو پنجره، اندازه آن‌ها را تغییر دهد. در اندروید TV یا نکسوس پلیر مجهز به اندروید نوقا، تصاویر می‌توانند در حالت تصویر در تصویر قرار بگیرند تا کاربر بتواند در حین تماشای یک پنجره، با پنجره دیگر نیز کار بکند.

در دستگاه‌های بزرگ‌تر مانند تبلت‌ها، حالت آزاد نیز تعبیه شده و کاربر می‌تواند پنجره‌ها را به اندازه دلخواه ببیند. البته این قابلیت باید توسط سازندگان تبلت‌ها تعبیه شود.

11. اعلان‌های گروهی

به جای نمایش هر اعلان به ترتیب زمان، در اندروید نوقا، اعلان‌های مربوط به هر اپلیکیشن به صورت گروهی نمایش داده می‌شوند. این اعلان‌های گروهی را می‌توانید با کشیدن دو انگشت گسترش داده یا از دکمه گسترش تعبیه شده استفاده کنید و می‌توانید یک ایمیل را مستقیما از منوی اعلان‌ها بخوانید.

12.پاسخ سریع در اعلان‌ها

در ادامه بهبود اعلان‌ها، اندروید نوقا به شما اجازه می‌دهد تا یک پیام را مستقیما از منوی اعلان‌ها پاسخ دهید. کافی است پیام را گسترش داده و روی عبارت پاسخ سریع بزنید.

13. انتقال بین اپلیکیشن‌ها با دکمه نمای کلی

با اندروید نوقا شما می‌توانید با دوبار ضربه روی دکمه نمای کلی بین دو اپلیکیشن اخیر خود جابجا شوید.

14. گزینه‌های بیشتر تنظیمات سریع

هنگامی که نوار اعلان‌ها را پایین می‌کشید، می‌توانید به کلید‌های سریعی دسترسی داشته باشید یا می‌توانید نوار را پایین‌تر کشیده و به تمام گزینه‌ها که موارد جدیدی به آن‌ها اضافه شده، دسترسی پیدا کنید. برای مثال، این گزینه‌های جدید شامل چرخش خودکار صفحه، ساعت، باتری و دیگر میان‌برها به علاوه امکان ویرایش و منظم کردن این گزینه‌ها می‌شوند. ویژگی که در بسیاری از رابط‌های کاربری دست‌ساز وجود داشته است.

15. حالت شب

این ویژگی در اندروید 6 نیز حضور داشت. با حالت شب می‌توانید تم تاریک‌تری به گوشی خود بدهید تا آسیب کمتری به چشم شما در شب وارد شود.

16. مرورگر فایل بهبود یافته

مرورگر فایل همچنان در Explorer menu قرار دارد و اکنون به شما قابلیت‌های جدیدی علاوه بر کپی کردن و پاک کردن در اختیار می‌گذارد. همچنین منوی جانبی نیز برای رفت و آمد بین پوشه‌ها تعبیه شده است.

17. تنظیم رنگ نمایشگر

مانند بسیاری از رابط‌های کاربری، اندروید نوقا اکنون به شما اجازه کنترل دقیقت رنگ‌های نمایشگر را می‌دهد. به جای استفاده از حالاتی چون «گرم»، «سرد»، «فیلم» یا «عکس» اکنون می‌توانید رنگ‌های قرمز و سبز و آبی را از منوی تنظیم رابط کاربری تغییر دهید.

18. بهبود پشتیبانی از زبان Java 8

احتمالا متوجه این ویژگی نخواهید شد اما اندروید 7 از زبان Java 8 پشتیبانی می‌کند. کامپایلر JIT اندروید اکنون باعث کاهش زمان توسعه می‌شود. البته ویژگی‌های زبان جاوا تنها برای اندروید 7 در دسترس خواهند بود.

19. صرفه جوی در مصرف دیتا

باز هم مانند بسیاری از رابط‌های کاربری، اکنون می‌توانید با حالت‌های مختلف مانند کاهش مصرف دیتا توسط اپلیکیشن‌ها یا حالت رومینگ، در دیتای مصرفی خود صرفه جویی کنید. این سیستم از مصرف دیتا در بک‌گراند جلوگیری کرده و به اپلیکیشن‌ها دستور می‌دهد تا در صورت امکان دیتای کمتری مصرف کنند. برای مثال، کاهش کیفیت استریم یا تصویر از جمله این اقدامات است. همچنین می‌توانید بعضی اپلیکیشن‌ها را در لیست استثنا قرار دهید تا شامل این حالت نشوند.

20. اطلاعات اورژانسی

اطلاعات اورژانسی به شما اجازه می‌دهد تا اطلاعاتی چون نام، گروه خونی، حساسیت‌ها و شماره تلفن اضطراری را به گوشی داده تا در مواقع ضروری روی صفحه قفل گوشی شما نمایش داده شوند.

منبع: Phonearena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر