پوکمون گو چیست؟ راهنمایی کوتاه برای تازه کاران

پوکمون گو چیست؟ راهنمایی کوتاه برای تازه کاران
احتمالا تا کنون خبرهای گوناگونی درباره تأثیر عظیم پوکمون گو در دنیای بازی‌های کامپیوتری و گوشی‌های هوشمند شنیده‌اید و یا شاید دیده‌اید که چگونه مردم تمام وقت خودشان را صرف این بازی می‌کنند. اما پوکمون چیست؟ با ما باشید تا نگاهی اجمالی به این بازی بیندازیم و کمی با آن آشنا شویم.
  • جدیدترین بازی ها
چند روز پیش، طرفداران پوکمون از خواب برخاستند و متوجه شدند که بازی پوکمون گو سرانجام عرضه شده است. از آن روز، شاهد هستیم که میلیون‌ها نفر خود را در بازی غرق کرده‌اند و لحظه‌ای از گوشی هوشمند خود جدا نمی‌شوند.

آیا می‌دانید بازی Pokemon Go گو چیست؟ آیا به یک آموزش پوکمون گو نیاز دارید؟ آیا احساس می‌کنید از دنیا عقب مانده‌اید؟ نگران نباشید، ما خیلی سریع شما را وارد این بازی می‌کنیم و به شما توضیح می‌دهیم که این بازی واقعیت افزوده چگونه کار می‌کند.

سوال اول، پوکمون گو چیست؟
پوکمون گو (Pokemon Go) یک بازی رایگان، ساخته استودیو نیانتیک (Niantic) برای اندروید و iOS است. شاید اسم این استودیو بازی‌سازی را از یک عنوان واقعیت افزوده دیگر، Ingress به یاد داشته باشید. به زبان ساده، اتفاقات و اشیا درون بازی در دنیای فیزیکی ما قرار دارند. برای رسیدن به آن‌ها شما مجبورید خانه خود را ترک کرده و به سراغ آن‌ها بروید. شما از طریق نمایشگر گوشی خود به دنیا نگاه خواهید کرد، و در واقع دوربین گوشی شما، تصاویر واقعی را با اشیاه سه بعدی مصنوعی ترکیب می‌کند. این واقعیت افزوده است. 
در بازی پوکمون گو، اشیا، همان موجودات مذکور هستند. شما نقش یک مربی جوان و تازه‌کار را دارید و وظیفه اصلی شما، گرفتن این موجودات است. در مکان‌ها متفاوت، پوکمون‌های متفاوت یافت می‌شوند، برای مثال، پوکمون‌های آبزی در کنار دریاها و رودخانه‌ها پیدا می‌شوند. این عامل، کاربر را تشویق می‌کند تا به مکان‌ها متفاوت برود و با دیگر گیمرها تبادل داشته باشد.

چگونه پوکمون گو را بازی می‌کنند؟
به طور خلاصه:
پوکمون گو، سه جنبه دارد: جمع‌آوری و تربیت پوکمون‌ها، تبادل با دیگر گیمرها و رقابت با دیگران و مبارزه پوکمون‌ها.
راه رفتن در طول روز و خیره شدن به صفحه گوشی‌تان برای پیدا کردن پوکمون، یک استراتژی است، اما نمی‌توان گفت که استراتژی خیلی خوبی است. نگران نباشید، هنگامی که یک پوکمون در نزدیکی شما باشد، یک اعلان به گوشی شما فرستاده می‌شود. همچنین، به زودی مچ بند مخصوص پوکمون گو (با قیمت 35 دلار) عرضه خواهد شد که با گوشی هوشمند گیمر از طریق بلوتوث وصل شده و تعامل با دنیای بازی را ساده‌تر خواهد کرد.

گرفتن پوکمون‌ها
اولین کار شما در بازی، شخصی سازی مربی که همان آواتار شما در دنیای بازی است، خواهد بود. شما می‌توانید جنسیت، مدل مو، لباس، رنگ و دیگر موارد را انتخاب کرده و آواتار خود را در دنیای پوکمون یا پوکورس (Pokeverse) بسازید. سپس آماده خواهید بود که به شکار پوکمون بروید.

وقتی که در نمایشگر گوشی خود یک پوکمون را می‌بینید، شما باید از توپ مخصوص قرمز و سفید بازی یا پوکبال (Pokeball) که در پایین صفحه است، استفاده کنید. کافی است انگشت خود را در جهت موجود مورد نظر بکشید تا توپ به سمت آن پرتاب شود. البته، گرفتن بعضی پوکمون‌ها سخت‌تر از بقیه است، که این سختی با دایره‌ای رنگی حول موجود مشخص می‌شود. سبز به معنای ساده، نارنجی معمولی و قرمز سخت است. البته این رنگ‌ها به این معنی نیستند که احتیاج به مهارت یا سطح خاصی دارید، بلکه نشان می‌دهد که از توپ‌های کمیاب‌تر بزرگ یا ویژه (Great Ball/Ultra Ball) استفاده کنید.

عوامل دیگری نیز در کسب پوکمون‌ها دخیل هستند. آواتار شما یک سطح مربی (Trainer’s Level) دارد که در طول زمان یا با مبارزات بیشتر می‌شود و کار شما را برای گرفتن پوکمون‌ها ساده‌تر می‌کند. علاوه بر این، شما می‌توانید از اشیا درون بازی مانند توت‌ها استفاده کنید تا دفاع یک پوکمون قدرتمند را کمتر کنید.

مکان‌ها و رقابت
بازی لوکشین‌های مختلفی دارد که گیمر باید به آن‌ها رجوع کند. برای مثال، پوکستاپ‌ها (Pokestops) مکان‌های واقعی در دنیای واقعی هستند که باید برای گرفتن آیتم‌های مورد نیازتان، مانند پوکبال، معجون‌های سلامتی، توت، تخم مرغ و غیره، به آن‌ها سر بزنید.

باشگاه‌های ورزشی یا جیم (Gym) نیز مکان‌های واقعی در بازی هستند که می‌توانید برای رقابت با دیگر گیمر‌ها به آنها مراجعه کنید. وقتی که به لول 5 رسیدید، می‌توانید از سه تیم قرمز، ابی و زرد یکی را انتخاب کنید و وارد باشگاه‌ها شوید. از اینجا، می‌توانید با دیگر پوکمون‌های تیمتان مسابقات دوستانه داشته باشید، یا اگر آن باشگاه، مالک داشته باشد، به پوکمون مدافع باشگاه حمله کنید. اگر ببرید، اعتبار باشگاه افت می‌کند. وقتی که اعتبار به صفر برسد، آن باشگاه بی‌طرف شده و می‌توانید آن را تصاحب کنید.

وقتی که باشگاه را تصاحب کردید، شما و تیم‌تان می‌توانید موجودات خود را در آن‌جا قرار داده تا از آن محافظت کنید یا آن‌ها را تمرین دهید. جلسه‌های تمرین دوستانه و دفاع موفق، اعتبار و لول باشگاه را افزایش می‌دهند که باعث افزایش دفاع باشگاه شده و تصاحب آن را برای دیگران سخت می‌کند. فقط مطمئن باشید که قوی‌ترین پوکمون خود را مسئول باشگاه نکرده باشید، درست است که تصاحب باشگاه برای دیگران سخت‌تر خواهد شد، اما پوکمون‌های نوپای شما نمی‌توانند با آن تمرین کنند زیرا خیلی سریع شکست خواهند خورد.

نبردها نوبتی هستند و شما می‌توانید برای دفاع یا حمله، پوکمون خود را انتخاب کنید. شما تنها می‌توانید با موجوداتی بجنگید که برای دفاع از باشگاه منصوب شده‌اند پس در واقع با هوش مصنوعی خواهید جنگید.

افزایش سطح
برای لول آپ کردن پوکمون‌ها، شما باید شیرینی یا کندی (Candy) جمع‌آوری کرده و به آن‌ها بدهید. کندی باعث تکامل این موجودات و بزرگ‌تر و قوی‌تر شدن آن‌ها می‌شود. شما با انجام وظایفی مانند باز کردن تخم‌ها و گرفتن پوکمون‌ها، کندی جایزه می‌گیرید.

مربی شما نیز از طریق مبارزات، گرفتن و تکامل پوکمون‌ها و سرزدن به پوکستاپ‌ها لول آپ می‌شود و می‌توانید از آیتم‌های متفاوت برای تغییر مشخصات موجودات خود استفاده کنید.

اما هدف بازی پوکمون گو چیست؟
باید همه آن‌ها را بگیرید!
البته، واقعیت این است که مانند دیگر بازی واقعیت افزوده نیانتیک، Ingress، پوکمون گو نیز در واقع یک تجربه اجتماعی است. بازی هیچ پایانی ندارد و تنها هدف آن، مبارزه برای تصاحب باشگاه‌ها، گسترش کلکسیون پوکمون‌هایتان و پرورش آن‌ها است. البته این بازی فعالیت خوبی است که می‌توانید با دوستانتان بیرون از خانه انجام دهید، حتی اگر این فعالیت شامل خیره شدن به نمایشگر گوشی‌تان باشد.

منبع: Phone Arena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر