پژوهش: پیام دادن و چک کردن شبکه‌های اجتماعی به‌طور مداوم مانع اخلاقی زیستن می‌شوند

پژوهش: پیام دادن و چک کردن شبکه‌های اجتماعی به‌طور مداوم مانع اخلاقی زیستن می‌شوند
بیش‌ازاندازه ردوبدل کردن پیام و وسواس گونه درگیر شبکه‌های اجتماعی شدن نه‌تنها جلوه‌ی نامناسبی دارد، بلکه بر اساس یک پژوهش می‌تواند موجب تغییر رفتار شما هم شود...
  • جدیدترین بازی ها
بیش‌ازاندازه ردوبدل کردن پیام و وسواس گونه درگیر شبکه‌های اجتماعی شدن نه‌تنها جلوه‌ی نامناسبی دارد، بلکه بر اساس یک پژوهش می‌تواند موجب تغییر رفتار شما هم شود.
نشریه‌ی علمی Personality and Individual Differences تحقیقی را منتشر نمود که نشان می‌دهد افراط در گشتن در توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام باعث می‌شود که کاربر «ازنظر اخلاقی کم‌عمق» شود. این نتیجه‌گیری از یک جامعه‌ی آماری 100 نفری از دانشجویان گرفته‌شده است.هدف این پژوهش که اخیراً در دانشگاه ویندزور کانادا صورت گرفته بررسی یک تئوری است که در کتاب «کم‌عمق‌ها: اینترنت چه به سر مغزهای ما می‌آورد» به تألیف نیکولاس کار مطرح‌شده است. به‌طورکلی حرف اصلی ادعای این منتقد تکنولوژی و فرهنگ این است که مواجهه‌های کوتاه و بی‌فایده در شبکه‌های اجتماعی به‌طور دائم، تمرینی است برای قضاوت‌های سطحی و سریع. و بدتر اینکه عموماً ازلحاظ شناختی و اخلاقی باعث تغییر رفتار ما می‌شود.
در این پژوهش، محققان از دانشجویان خواستند تا اهداف و ارزش‌های خود را در زندگی بر اساس اهمیت بیان کنند. آن‌ها پی بردند که شرکت‌کنندگانی که در چک کردن شبکه‌های اجتماعی افراط می‌کردند بیشتر از بقیه نگران مسائل سطحی بودند. آن‌ها به‌ظاهر خود و تفریح  کردن بیشتر از موضوعات عمیق‌تری مثل انسانیت، صداقت و کمک به دیگران اهمیت می‌دادند.
به گفته‌ی نویسنده‌ی اصلی این تحقیق، لوگان انیست، «به نظر من شبکه‌های اجتماعی با لذات شیطانی یا خطرناک نیستند، اما بحث من این است که بهترین فعالیت برای گذراندن زمان نیست». « این‌که این موضوع به یک مشکل تبدیل خواهد شد یا نه جای بحث دارد، اما فکر می‌کنم این موضوعی است که به توجه و تفحص بیشتری از جانب ما نیاز دارد».
البته این اولین باری نیست که در یک پژوهش استفاده‌ی سنگین از شبکه‌های اجتماعی به رفتار سطحی و شکم‌بارگی ربط داده‌شده است. پژوهش‌های بسیاری به این موضوع پرداخته‌اند. مثل یک تحقیق که دانشگاه وینیپگ در سال 2013 منتشر کرد. در این پژوهش مطرح‌شده بود که زیاده‌روی در استفاده از رسانه‌های اجتماعی انسان را خودخواه‌تر می‌سازد.
شاید بهتر باشد کمی گوشی خود را به زمین بگذاریم و بیشتر تعمق کنیم.

منبع: Entrepreneur
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر