پیشرفت بی‌نظیر در تکنولوژی موتور خودروهای بنزینی؛ بهره‌ برداری مزدا از موتور HCCI پس از شکست بزرگان بازار خودرو

پیشرفت بی‌نظیر در تکنولوژی موتور خودروهای بنزینی؛ بهره‌ برداری مزدا از موتور HCCI پس از شکست بزرگان بازار خودرو
مزدا اعلام کرده بالاخره پس از مدت‌ها انتظار، گامی چشمگیر در فناوری موتورهای بنزینی برداشته شده است.
  • جدیدترین بازی ها
مزدا در حالی از فناوری جدید Skyactive-X رونمایی کرده که این تکنولوژی جدید در حال حاضر با عنوان اشتعال تراکمی سوخت همگن یا همان HCCI در بازار شناخته می‌شود. بنابر ادعای مزدا، این فناوری، بهبود 20 تا 30 درصدی عملکرد موتور خودرو را در مقایسه با آنچه در حال حاضر در موتورهای تزریق مستقیم بنزین شاهد هستیم به همراه خواهد داشت. این تکنولوژی به احتمال قوی در نسل جدید مزدا 3 به کار بسته خواهد شد. 
موتورهای HCCI از جمله محصولاتی هستند که از مدت‌ها پیش موضوع بحث و تمرکز شرکت‌های خودروساز بوده‌اند اما تا به اینجای کار بهره‌برداری رسمی از آن‌ها میسر نشده است. HCCI در واقع تلاشی است که سعی دارد موتورهای بنزینی را تا حد امکان به نمونه‌های دیزلی نزدیک کند. به این ترتیب، به جای پاشیدن سوخت در داخل سیلندرکه به طور مستقیم و با فشار بالا نظیر آنچه در موتورهای بنزینی فعلی مزدا و اکثر شرکت‌های خودروساز شاهد هستیم، سوخت و هوا به‌طور کامل مخلوط شده تا ترکیبی همگن ایجاد شده و در نهایت امر، فرایند اشتعال انجام می‌شود. 

از آنجایی که در این راهکار، ترکیب سوخت و هوا به خوبی و به‌طور همگن انجام می‌شود، فرایند احتراق به طور لحظه‌ای در چند نقطه داخل فضای سیلندر انجام شده و در نهایت امر، سوخت به طور کاملاً یکنواخت، در دمای پایین و با ذرات کم‌تر یا اکسید نیتروژن پایین‌تر در اگزوز، شعله ور خواهد شد. 
نکته قابل توجه اینکه تا اینجای کار جنرال موتورز، فولکس‌واگن، مرسدس بنز، فورد، هوندا و بوش همگی تلاش کرده‌اند تا از این تکنولوژی بهره‌برداری کنند اما این تلاش آن‌ها مثمرثمر نبوده است. 

منبع: autoblog
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر