پیش نمایش بازی No Man's Sky | برای بینهایت آماده شو!

پیش نمایش بازی No Man's Sky | برای بینهایت آماده شو!
کمی از بازی‌های رایج فاصله بگیرید و با بازی No Man’s Sky همراه شوید. فضایی بیکران پیش روی شماست تا در آن به جست‌جو و کاوش پرداخته و تجربه‌ای منحصربه‌فرد داشته باشید. با نقدستان و پیش نمایش بازی No Man’s Sky همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
بازی No Man’s Sky اولین بار در VGX 2013 معرفی شد و از آن زمان به‌یکی از موردانتظارترین بازی‌های صنعت بازی‌های ویدیویی تبدیل شد. این موضوع یک دلیل بزرگ داشت و آن‌ هم ایده جاه‌طلبانی اعضای استودیو Hello Games بود که به‌شکلی باورنکردنی در یک بازی ویدیویی پیاده‌سازی شده بود. حتما قبلا بازی‌های فضایی را تجربه کرده‌اید. بگذارید یک مثال واضح و نام‌آشنا برایتان بزنم. مجموعه بازی‌های Mass Effect را به‌یاد بیاورید و حضور شگفت‌انگیز در فضا را بار دیگر در ذهن خود مرور کنید. به یاد دارید که چگونه در عرض چند ثانیه بین سیاره‌های مختلف جابجا می‌شدید و از این موضوع هیجان‌زده می‌شدید؟ این یکی از قسمت‌های واقعا جذاب مجموعه Mass Effect بود و شاید یکی از شباهت‌هایش با بازی No Man’s Sky نیز همین موضوع باشد. 

اما بازی No Man’s Sky چیزی فراتر از تجربه جابجایی در سیاره‌های بازی Mass Effect است و تعداد سیاره‌های بازی از حد تصور شما هم فراتر است. این عدد آن‌قدر بزرگ است که حتی در ماشین حساب هم جا نمی‌شود! در بازی No Man’s Sky دقیقا  18,446,744,073,709,551,661 سیاره قابل اکتشاف وجود دارد. شرط می‌بندم حتی خواندن این عدد هم برای بسیاری از شما نیز دشوار خواهد بود. اگر سفری یک ثانیه‌ای به تمام سیاره‌های بازی داشته باشید، چیزی حدود 600 میلیارد سال زمان احتیاج دارید. پس با خیال راحت می‌توان لقب فضای بیکران را به بازی No Man’s Sky داد و اطمینان داشت که هیچ فردی نمی‌تواند حتی یک درصد از  تعداد کل سیاره‌های بازی را ملاقات کند. اگر تا پایان عمر نیز تمام ساعات زندگیتان را صرف بازی No Man’s Sky کنید و فرض کنیم که هیچ چالشی مانند سوخت برای سفینه‌ها پیش رویتان نباشد و به راحتی در بازی جلو بروید، باز هم نمی‌توانید این کار را انجام دهید. 

این عددهای عجیب و شگفت‌انگیز خود به تنهایی بهانه‌ای برای تجربه بازی خواهد بود. در بازی سیاره‌هایی وجود دارد که فقط و فقط شما در آن قدم خواهید گذاشت و ممکن است هیچ بازیکنی در جهان حتی آن سیاره رو نبیند و هیچوقت گذرش به آن‌جا نیوفتد. سازندگان در استودیو Hello Game به طرز هوشمندانه‌ای قابلیتی در بازی فراهم کردند که برای هر سیاره اسمی دلخواه معین کنید و آن را مال خود کنید. شاید اگر سال‌ها بعد بازیکنی بصورت اتفاقی روی سیاره فرود آمد، نام شما را روی آن سیاره ببیند! روند نام‌گذاری سیاره‌ها تنها موردی است که برای انجام آن نیاز به رفتن به حالت آنلاین دارید و در غیر اینصورت می‌توانید بدون نیاز به اینترنت و به‌راحتی بازی را انجام دهید. 

همان‌طور که اشاره شد نقشه بازی از حد تصور هم بزرگ‌تر است و از این نظر بزرگ‌ترین بازی تاریخ خواهد بود. شاید بپرسید که چنین نقشه بزرگی با این همه منظومه و سیاره به چه شکلی طراحی شده و تیم سازنده بازی در استودیو Hello Game با چند نیروی بازیساز توانسته چنین بازی بزرگی را خلق کند؟ اول از همه به تعداد نفرات تشکیل دهنده تیم اصلی استودیو Hello Games اشاره کنیم که فقط از هجده نفر تشکیل شده است! اوضاع رفته‌رفته عجیب‌تر می‌شود و اعداد جالبی خودنمایی می‌کنند. اعضای استودیو Hello Games در ابتدای کار ساخت بازی No Man’s Sky، حتی از این کمتر هم بود و بعدها با کمک‌های بخش‌ سرگرمی‌های سونی اعضای ثابت استودیو به هجده نفر رسید. در طی مراحل ساخت بازی نیز افراد دیگری به‌غیر از این هجده نفر در ساخت بازی شریک بودند و به تیم اصلی کمک کردند. حالا به مهم‌ترین راز ساخت این بازی بزرگ به‌وسیله یک تیم کوچک و البته مستقل می‌رسیم تا ببینیم چگونه چنین اتفاقی افتاده و شاهد چنین عظمتی هستیم؟‌ پاسخ ساده است! تیم سازنده از Superformula استفاده کرده است. الگوریتم فوق‌العاده‌ای که متعلق به شرکت جنیکپ است و اولین بار در سال 2000 توسط پروفسور یوهان گیلس توسعه یافت.

 این الگوریتم کمک بسیار زیادی به تیم سازنده کرده تا بتوانند با بهره بردن از آن دنیای شگفت‌انگیز بازی را خلق کنند. همه چیز به خود سیستم سپرده شده تا سیاره‌های بازی بصورت تصادفی شکل بگیرند و برای بازیکنان قابل بازی باشند. یکی از منظومه‌ها را در نقشه‌ بازی انتخاب می‌کنید و قصد سفر یه یکی از سیاره‌های آن را می‌کنید. اینجاست که در عرض چند ثانیه سیاره موردنظر با جزییات فراوانی شکل می‌گیرد. حتی تیم سازنده نیز با انتخاب یک سیاره، خبر ندارد که قرار است چه چیزی ببیند و چه چیزی انتظارش را می‌کشد! البته بر اساس فاصله سیاره تا خورشید، می‌توان تا حدودی بعضی از مشخصات آن سیاره مانند دما و احتمال وجود حیات در آن را حدس زد. اما باقی چیزها کاملا تصادفی بوجود می آیند و واقعا نمی‌دانید که چه‌چیزی انتظار شما را می‌کشد. جالب است بدانید که به‌گفته سازندگان شاهد هیچ‌گونه Loading در بازی نخواهیم بود و با آسودگی می‌توانید به هرجایی که می‌خواهید با توجه به امکاناتی که در اختیار دارید سرک بکشید و در فضای بیکران بازی غرق شوید. الگوریتم Superformula کمترین استفاده ممکن از منابع سخت‌افزاری می‌کند و همین موضوع باعث شده تا با بازی نسبتا سبکی هم طرف باشیم. بد نیست یک عدد عجیب دیگر نیز ارایه دهیم تا غافلگیری‌هایتان کامل شود. بازی No Man’s Sky کمتر از هفت گیگابایت بر روی دیسک حجم دارد! شنیدن این خبر در ابتدا چیزی شبیه به یک جوک بود. مگر می‌شود وسیع‌ترین بازی تاریخ چنین حجم کمی روی دیسک داشته باشد؟ 

الگوریتم Superformula با وجود این همه قابلیت، بسیار خبرساز ظاهر شد و اخبار نگران‌کننده‌ای در هفته‌های گذشته در مورد درگیری حقوقی شرکت جنیکپ با استودیو Hello Games شنیده شد. اخباری که بلافاصله بعد از مطرح شدن واکنش شان موری، کارگردان و سرپرست تیم توسعه دهنده بازی No Man’s Sky را در پی داشت. او در صفحه توییتر خود اعلام کرد که در بازی No Man’s Sky از Superformula استفاده نشده است و این دقیقا برخلاف صحبت‌های او در یکی از مصاحبه‌های سال گذشته‌اش بود. این احتمال وجود دارد که از این الگوریتم در ساخت بازی استفاده شده باشد، اما پایه و اساس ساخت بازی No Man’s Sky به الگوریتم‌های دیگری گره خورده باشد. به‌هرحال اوضاع آرام است و تا این لحظه مشکلی سر راه انتشار بازی وجود ندارد. این اولین حاشیه‌ای نبود که برای شان موری و استودیو Hello Games‌ رقم خورد. این استودیو به‌مدت سه سال بر سر نام بازی با کمپانی Sky درگیر بود و دردسرهای زیادی را متحمل شد. درنهایت آن‌ها موفق شدند تا نام بازی را حفظ کنند و از این دعوای حقوقی سربلند بیرون بیایند. 

به فضانوردی و ماجراجویی در فضای بیکران بازی برگردیم تا ببینیم چه چیزهایی در بازی انتظارمان را می‌کشند. سیاره‌های بازی شامل سیاره‌های گازی و غیرقابل کشف نمی‌شوند و بسیاری از این سیاره‌ها توسط تیم سازنده در بازی درنظر گرفته نشده‌اند. اما این موضوع دلیل نمی‌شود که تمام سیاره‌ها یک شکل باشند. هر سیاره ماهیتی متفاوت خواهد داشت. هنوز از تنوع آن‌ها خبر نداریم و نمی‌دانیم که بعد از هفته‌ها بازی کردن، آیا حس تکراری بودن به ما دست خواهد داد یا خیر! به‌طور مثال دیدن دو سیاره شبیه به هم در بین آن همه سیاره می‌تواند آزار دهنده باشد و تجربه بازی را به‌خطر بیاندازد. اما با توجه به نمایش‌های بازی و ادعای تیم سازنده، تمام سیاره‌ها با هم فرق خواهند داشت. این تفاوت‌ها هم جزیی نخواهند بود و حداقل اطمینان داریم که برای هفته‌های اولیه تجربه بازی، اتفاقات متفاوتی را شاهد خواهیم بود. 

هرکدام از سیاره‌ها از نظر رنگ‌بندی و طراحی، تفاوت زیادی با هم دارند و این موضوع با توجه به ماهیت نسبتا فانتزی بازی و استفاده از رنگ‌های گرم در اکثر نمایش‌های آن، بسیار جالب به‌نظر می‌رسد و هیجان‌انگیز خواهد بود. فاصله سیاره با خورشید، مهم‌ترین نکته‌ای است که فضای کلی سیاره را تا حدود زیادی مشخص می‌کند. سیاره‌ای که از خورشید دورتر است، مسلما سیاره‌ سردی خواهد بود و ویژگی‌های خاصی خواهد داشت. ممکن است موجوداتی در آن زندگی کنند و از طرفی ممکن است آن‌قدر سرد باشد که کاملا غیرقابل سکونت باشد. حتی در یک سیاره خالی از سکنه نیز می‌توانید لحظات جذابی را تجربه کنید و به اکتشاف بپردازید. ممکن است سیاره‌ای خالی از سکنه به‌نظر برسد، اما با پیشروی در آن به یک دشمن سرسخت برخورد کنید و به‌ دردسر بیوفتید. کمی ترسناک به‌نظر می‌رسد اما چنین سیاره‌هایی هم در بازی وجود دارند. برخی سیاره‌های بازی نیز مانند زمین از اکوسیستم مناسبی برخوردار هستند و حیات در آن‌ها جریان دارد. معمولا با حضور در چنین سیاره‌هایی با موجودات زنده و حتی روبات‌های زیادی مواجه خواهید شد و ممکن است کار سختی پیش رو داشته باشید. جالب است که تمام سیاره‌ها با توجه به اندازه و فاصله از خورشید، روز و شب هم خواهند داشت و همیشه در چرخش هستند. صحبت از اندازه شد و این موضوع نیز یکی از مشخصات اصلی هر سیاره خواهد بود. این‌طور که به‌نظر می‌رسد، به‌صورت میانگین هر سیاره به‌تنهایی به اندازه نقشه یکی از بازی‌های open World موجود، وسعت خواهد داشت! 

البته هنوز اطلاع دقیقی از این موضوع نداریم و بعید به‌نظر می‌رسد که در صورت درستی این موضوع، تمام نقاط یک سیاره قابل دسترس باشند، چرا که با چنین اتفاقی، هرکدام از سیاره‌ها به تنهایی می‌تواند ساعت‌ها بازیکن را مشغول خود کند و این موضوع کمی بازی را تکراری خواهد کرد. معمولا هرکدام از سیاره‌ها در تمام نقاط نقشه، ظاهری مشابه دارند و منابع یکسانی در آن‌ها یافت می‌شود. پیدا کردن منابع کم‌یاب یا نقاط مخفی هر سیاره، موضوعی است که بازی را به‌شدت جذاب خواهد کرد. در یکی از تریلر شاهد این بودیم که با یکی از سلاح‌ها، دیواره یک تخته سنگ بزرگ شکافته شد و بازیکن وارد یک غار بسیار زیبا و زیرزمینی شد. غاری که دما و محیط بسیار متفاوتی با محیط بیرونی داشت. اما درنهایت باید گفت که لذت اصلی بازی، جابجایی بین منظومه‌ها و سیاره‌های مختلف است و مسلما گذارندن وقت در یک سیاره، کار جالبی به‌نظر نمی‌رسد و ممکن است ضربه‌ای جدی به تجربه بازیکن وارد کند. 

اعضای استودیو Hello Games در تبلیغات اخیر خود برای بازی No Man’s Sky به چهار عامل اکتشاف، مبارزه، مبادله و بقا اشاره‌های فراوان کرده‌اند. درواقع هسته اصلی گیم‌پلی بازی را همین چهار عامل تشکیل داده که هر کدام به تنهایی نیز می‌تواند بسیار جذاب باشد. توضیح در مورد هر کدام از این چهار مورد بدون تجربه کردن بازی و یا تماشای نمایش‌های آن، تا حدودی دشوار است. پس توصیه می‌کنیم که حداقل تریلرهای کوتاه منتشر شده در مورد این چهار بخش را تماشا کنید و سپس به خواندن ادامه این پیش نمایش بپردازید. عامل اول اکتشاف است و شاید بتوان گفت تمامی بازیکنان حتی بصورت ناخواسته درگیر آن خواهند شد. منابع بسیار زیادی در سیاره‌ها و حتی فضای بیرون آن‌ها وجود دارد که جمع آوری آن‌ها برای ادامه بازی کاملا ضروری است. اکتشاف این منابع به شما کمک می‌کند تا تجهیزات مناسبی برای خود فراهم کنید. قدم گذاشتن در نقاطی که هیچ‌کس به‌جز شما در آن‌جا حضور نداشته نیز بسیار جذاب و جالب است و مسلما چیزهایی خواهید دید که بسیاری از بازیکنان ندیده‌اند و اتفاقات و اصرار زیادی را کشف خواهید کرد. 

مبارزه نیز یکی از بخش‌های حیاتی و جذاب بازی No Man’s Sky‌ خواهد بود که بسته به نوع بازی کردن شما در بازی وجود خواهد داشت. اگر بازیکن بی‌آزاری باشید و زیاده‌خواه نباشید، و یا کارهای احمقانه‌ای انجام ندهید، مسلما درگیری‌های کمتری را در بازی تجربه خواهید کرد. اما اگر روش بازی کردن شما طوری باشد که دشمنان حاضر در بازی را آزار دهد، مدام درگیر مبارزه خواهید بود و خطرات بیشتری در کمین شما خواهد بود. قطعا برخی از موجودات حاضر در بازی، بدون توجه به عملکرد شما و صرفا به‌دلیل وجود شما به‌عنوان یک غریبه در سیاره‌های بازی، به سمتتان حمله خواهند کرد و هر چقدر هم از درگیر شدن با دشمن‌های بازی فرار کنید، باز هم بعضی اوقات به‌ناچار مشغول مبارزه خواهید شد. مبارزات فقط در سیاره‌ها اتفاق نمی‌افتد و بخش قابل توجهی از آن در خارج از سیاره‌ها و از طریق سفینه‌ها انجام می‌شود. این موضوع خود به تنهایی لحظات فوق‌العاده جذابی را در بازی رقم خواهد زد و به بالا رفتن تنوع کمک بسیاری می کند. اگر به مبارزه بیشتر از اکتشاف علاقه دارید (یا حتی برعکس)، بخش مبادله در بازی راه‌حل مناسب برای شما خواهد بود تا به سبک خود بازی کنید. منابع بدست امده باید در راه‌های دلخواه شما خرج شود و بخش مبادله همان بستری است که برای بازیکنان درنظر گرفته شده تا هر کاری دلشان خواست با منابعی که در اختیار دارند انجام دهند. می‌توانید منابع بدست آمده را در راه قوی‌تر کردن سلاح‌ها خرج کنید و به یک مبارز قدرتمند تبدیل شوید. از طرفی می‌توانید ابزار بهتری برای اکتشاف ساخته و راحت‌تر منابع موجود را کشف کنید. 

سفینه و تجهیزاتی از قبیل لباس را هم نباید فراموش کنید. همان‌طور که اشاره کردیم عامل چهارم مربوط به بقا در بازی خواهد شد. بقا فقط به موضوع زنده‌ماندن در مبارزه‌ها اشاره نمی‌کند و هر کدام از سیاره‌ها با توجه به شرایط جوی و ماهیتی که دارند، خطراتی را در پی خواهند داشت. سیاره‌های سرد نیاز به تجهیزات مناسبی دارد تا بتوانید در آن دوام بیاورید. بعضی از سیاره‌ها هم سطوح آغشته به رادیواکتیو دارند و در مجموع حضور روی هرکدام از این سیاره‌ها نیازمند پوشش و تجهیزات مناسب برای شما و سفینه شما خواهد بود.  بازی No Man’s Sky علاوه بر این چهار عامل اصلی، اتفاقات جالب دیگری نیز در دل خود خواهد داشت. شما می‌توانید با بعضی از بیگانه‌ها ارتباط برقرار کنید و رفتار شما در بازی، روی این ارتباط تاثیر خواهد داشت. ممکن است در ازای کمک به موجودات بیگانه یک سیاره در مقابل دشمنان، آن‌ها نیز در جنگ‌های فضای به کمک شما بیایند. همچنین امکان این نیز وجود دارد تا با رفتار نامناسب در بازی، دشمنان زیادی برای خود بتراشید و دردسرهایتان بیشتر شود. 

با تمام این تفاصیر شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که هدف این بازی چیست؟ آیا فقط قرار است در این فضای بیکران جابجا شویم و به اکتشاف بپردازیم و رفته رفته تجربه و قدرت بیشتری بدست آوریم؟ بازی بدون داشتن هدف واقعا شکل مناسبی ندارد و استودیو Hello Games این موضوع را کاملا درک می‌کند. هدف اصلی در بازی No Man’s Sky رسیدن به مرکز جهان و هستی است. این‌که چقدر زمان احتیاج داریم تا به این هدف برسیم، کاملا بستگی به خود بازیکن و عملکرد او در بازی دارد. ممکن است گشت و گذار‌های فضایی ان‌ًدر جذاب باشد که از هدف اصلی منحرف شوید و به همه جا سر بزنید. بازیکنانی هم وجود دارند که فقط هدف اصلی را دنبال می‌کنند و برای رسیدن به ان عجله زیادی خواهند داشت. اما هرچقدر هم که عجله داشته باشید، بین 40 تا 100 ساعت زمان برای اتمام بازی و رسیدن به هدف اصلی وجود دارد. 

بازی No Man’s Sky به‌عنوان موردانتظارترین بازی سال 2016 از نگاه کاربران وبسایت آمازون معرفی شده است. انتظاری که با تاخیرهای متوالی بازی عصبانیت خیلی از علاقه‌مندان بازی را در پی داشت. بعد از اعلام آخرین تاخیر بازی، بسیاری از هواداران خشمگین بازی، شان موری را تهدید به مرگ کردند! شان موری با زبانی طنز آمیز فضای استودیو Hello Games را مانند فیلم تنها در خانه (Home Alone) توصیف کرد و به تله‌هایی که در اطراف و داخل استودیو کار گذاشته اشاره کرد و درنهایت از کاربران خواست تا هرگاه اوضاع آرام شد اطلاع دهند تا او این تله‌ها را جمع کند! با تمام این حواشی و ماجراهای رخ داده برای بازی No Man’s Sky، تنها چند روز تا انتشار بازی فاصله داریم و سرانجام می‌توانیم آن را تجربه کنیم. بازی No Man’s Sky در تاریخ 19 مرداد برای پلی‌استیشن 4 و رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد. منتظر نقد و بررسی متنی و ویدیویی بازی در نقدستان باشید. 

  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر