چرا اپل 14.5 میلیارد دلار بدهکار شده است؟

چرا اپل 14.5 میلیارد دلار بدهکار شده است؟
شب گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد که کمپانی اپل، مبلغ 14.5 میلیارد دلار بدهی مالیاتی پرداخت نشده به دولت جمهوری ایرلند دارد. اتحادیه اروپا به چه دلیل این حکم را صادر کرده است؟ واکنش کمپانی اپل، تیم کوک و دولت ایرلند به این حکم چیست؟ با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
اتحادیه اروپا حکم داده است که اپل باید مبلغ 13 میلیارد یورو (معادل 14.5 میلیارد دلار و 11.1 میلیارد پوند) به دلیل معامله غیرقانونی مالیاتی با دولت ایرلند پرداخت کند. این مقدار پول بسیار بیشتر از مبالغی است که اتحادیه اروپا به عنوان جریمه از گوگل، مایکروسافت و دیگر شرکت‌ها طلب کرده است، اما این مبلغ تحت عنوان مالیات عقب افتاده پرداخت خواهد شد و اپل جریمه نشده است. مقامات اروپا در سال 2013 کار تحقیق روی امور مالیاتی اپل را از سال 2013 آغاز کردند و متوجه شدند که معامله اپل با ایرلند برای پرداخت مالیات، غیر قانونی است.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که این معامله به اپل مزایای بسیاری نسبت به رقیبانش داده و اپل باید مالیاتی را که در ده سال پیش از آغاز این تحقیقات پرداخت نکرده، برگرداند. مقامات اروپا اظهار دارند که اپل بین سال‌های 2003 تا 2014، حدود 13 میلیارد یورو مالیات پرداخت نشده دارد که باید بهمراه 1 الی 2 میلیارد یورو سود، پرداخت کند.

اپل و دولت ایرلند علیه این حکم دادخواهی خواهند کرد. شرکت اپل طی بیانیه‌ای اظهار کرده است:
«اتحادیه اروپا در تلاش است تا تاریخ حضور اپل در اروپا را بازنویسی کرده، قوانین مالیاتی ایرلند را نادیده گرفته و سیستم مالیات بین‌المللی را دچار اختلال کند. اتحادیه اروپا نگران مالیات پرداخت نشده اپل نیست، بلکه مشکل اصلی آن‌ها دولت ایرلند است. این حکم تأثیر منفی روی سرمایه گذاری و کارآفرینی در اروپا خواهد داشت.
اپل به قوانین احترام گذاشته و در هر کشوری که فعالیت می‌کند، مالیات خود را به اندازه پرداخت می‌کند. اپل علیه این حکم دادخواهی کرده و مطمئن است که این حکم برگردانده خواهد شد.
در سال 1991، اپل طی قراردادی با دولت ایرلند توانست از حفره‌های قوانین مالیاتی این کشور استفاده کند. این حفره که به Double Irish معروف شده، به اپل اجازه می‌دهد تا سود خود را چند قسمت کرده و مبلغ مالیات پرداختی را تقریبا به هیچ برساند. این سیستم برای اپل بسیار موفق بوده و این کمپانی در سال 2014 توانسته دو سوم درآمد خود را از این طریق جمع آوری کند. هرچند که اپل برای این معامله سرزنش می‌شود، اما پیشنهاد این معامله توسط دولت ایرلند صادر شده است.

تنها اتحادیه اروپا نیست که به معاملات مالیاتی اپل اعتراض دارد. سناتور آمریکایی، کارل لوین نیز از اپل در سال 2013، به همین دلیل انتقاد کرد. او در گزارش خود اعلام کرده که اپل طی معامله‌ای با دولت ایرلند، کمتر از دو درصد مالیات پرداخت می‌کند. در آمریکا، این مقدار 15 درصد است.

این معاملات خلاف قوانین بازار آزاد است و اتحادیه اروپا نیز به همین دلیل اپل را محکوم کرده است. کشورهای عضو اتحادیه حق ارائه چنین معاملاتی را به شرکت‌های داخلی ندارند و این کار از نظر اتحادیه اروپا خلاف قانون محسوب می‌شود.

پس از اعلام این حکم اپل واکنش نشان داده و تیم کوک، در وبسایت اپل، نحوه سرمایه گذاری این کمپانی در ایرلند را توضیح داد. او همچنین درباره این حکم و تأثیر آن در سرمایه گذاری اروپایی‌ها در آمریکا اظهار کرد:
تقریبا تمام امور تحقیق و توسعه اپل در کالیفرنیا انجام می‌شود، پس اکثر سود کمپانی در آمریکا، خرج مالیات در این کشور می‌شود. کمپانی‌های اروپایی فعال در آمریکا نیز همین وضع را دارند. اما اتحادیه اروپا قصد تغییر این رویه را دارد.
غیر از هدف گیری اپل، تأثیر بزرگ‌تر و آزاردهنده‌تر این حکم در سرمایه گذاری و کارآفرینی در اروپا نمایان خواهد شد. از نظر اتحادیه، هر کمپانی که در ایرلند یا هر کشور دیگری در اروپا فعالیت می‌کند، در خطر پرداخت مالیاتی است که در هیچ قانونی ذکر نشده است.
آمریکا نیز با این حکم مخالفت کرده زیرا معتقد است که بدهی مالیاتی اپل باید به صندوق خزانه‌داری این شرکت پرداخت شود. تیم کوک نیز معتقد است که یک شرکت در جایی بیشتری مالیات را پرداخت می‌کند که بیشترین ارزش را داشته باشد و به همین دلیل تنها آمریکا باید نگران مالیات این شرکت باشد، هر چند که محصولات اپل در کارخانجات چینی فاکس‌کان ساخته می‌شود و این دولت چین است که باید نگران قرارهای مالیاتی اپل باشد.

اپل همواره اعلام کرده است که حدود 230 میلیارد دلار سرمایه در بانک‌های غیر آمریکایی ذخیره کرده و حاضر نیست آن‌ها را به آمریکا باز گرداند. تیم کوک اعلام کرده است که بازگرداندن این مبلغ به آمریکا، هزینه بسیار زیادی در بر خواهد داشت و باید 92 میلیارد دلار آن بابت مالیات، به آمریکا پرداخت شود. نشریه فوربس طی تحقیقاتی متوجه شده است که اپل به تازگی یک متخصص از واشنگتن استخدام کرده تا به نحوی از پرداخت این مالیات معاف شده و پول خود را به آمریکا باز گرداند. هر چند تا کنون این شیوه هیچگاه مؤثر نبوده است.

منبع: engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر