چرا سری دوم بازی سگ‌های نگهبان، باطراوت و خلاقانه است؟

چرا سری دوم بازی سگ‌های نگهبان، باطراوت و خلاقانه است؟
به نظر می‌رسد سری دوم سگ‌های نگهبان (Watch Dogs) از هر نظر از نسخه اول آن بهتر است. قهرمان جذاب و فضاهای زنده و واقعی بر زیبایی بازی افزوده‌اند. وجود گزینه‌های بیشتر در بازی هم به نوبه خود خلاقیت بیشتر کاربر را طلب می‌کند.
  • جدیدترین بازی ها
بسیاری از گیمرهای حرفه‌ای از سری اول این بازی مایوس شدند ولی شرکت سازنده در سری دوم سگ های نگهبان به راستی قصد جبران داشته است و بسیاری از نواقص و کمبودها را برطرف کرده است.
سایت GameSpot به تازگی با مدیر پروژه سگ‌های نگهبان 2، دنی بلینگر گفتگویی داشته است و با او درباره ابعاد مختلف کار و سمت و سوی جدید آن بحث کرده‌اند. نسخه‌ی اول که به قول دوستداران بازی به هیچ عنوان "اعتیاد آور" نبود و به هیچ وجه انتظاری که از غول بازی‌سازی مثل یوبی‌سافت میرفت را برآورده نکرد. یوبی‌سافت در سگ‌های نگهبان 1 هیچ نوآوری به خرج نداده بود و همان ساختارها و عناصر همیشگی را تکرار کرده بود.

یکی از تغییرات بزرگ سگ‌های نگهبان 2، محیط و حال و هوی زنده‌تر آن است و این را باید به فال نیک گرفت چون نسخه‌ی اول بازی این گونه نبود. نسخه‌ی اول بازی کیش یک آدمکش (Assassin’s creed) هم چندان موفق نبود ولی با تغییراتی که در نسخه‌ی 2 آن اتفاق افتاد توانست دل بازیکنان را به دست آورد. آیا فکر می‌کنید که سگ‌های نگهبان 2 هم به حال و هوای زنده‌تری نیاز داشت؟ به نظر شما سرزنده بودن فضای بازی در کل تا چه حد بر موفقیت آن تاثیر میگذارد و این قضیه در مورد سگ‌های نگهبان 2 چگونه است؟
بلینگر: فکر نمیکنم فرمول خاصی وجود داشته باشد ولی برایمان واقعاَ مهم بود که چیز جدید و مفرحی بسازیم. دست ما در انتخاب باز بود، به عنوان مثال شهر کالیفرینا پر است از فرهنگ‌ها و ضدفرهنگ‌ها پس ما در انتخاب سوژه‌های بازی، فضای کالیفرینا را الگو قرار دادیم. ما می‌خواستیم شخصیت جدیدمان یعنی مارکوس هالووی آدم متفاوتی باشد: او یک انسان اجتماعی است، عضو یک گروه است و با گروه خود کار می‌کند. همه این عناصر، حس و فضای متفاوتی برای بازیکن ایجاد می‌کنند.
وقتی سری دوم یا چندم یک بازی را انجام می‌دهید انتظار دارید تازگی داشته باشد و چیز متفاوتی عرضه کند. درست است؟ آیدن پرس یک آدم منزوی و خشن بود ولی حالا یا یک انسان اجتماعی و خونگرم به نام مارکوس هالووی سروکار دارید و این تغییر جالبی است. او عضو یک گروه است و با آنها کار می‌کند ولی آیدن پیرس همیشه تنها بود.


ممکن هست در سری بعدی سگ‌های نگهبان باز هم به سراغ شخصیت آیدن پیرس بروید؟

مطمئن نیستم در آینده چه اتفاقی بیفتد ولی میدانم که بازیکنان دنبال تغییرات بزرگ هستند. اگر تغییری در کار نباشد بعید است که سگ‌های نگهبان 3 و 4 را بازی کنید. این شهر، شخصیت، قصه و ساختار بازی هستند که اهمیت دارند. ما می‌خواهیم که بازیکنان بتوانند خود را بروز دهند و در سری دوم بازی، چیزهای جدیدی را تجربه کنند.
سگ‌های نگهبان 2، بیشتر بر خلق موقعیت‌ها و گزینه‌های نامحدود تمرکز کرده است ولی نسخه‌ی قبلی این گونه نبود.
 
به چه دلیل احساس کردید باید از ساختارهای ثابتی که در نسخه قبلی وجود داشت فاصله بگیرید؟
من فکر می‌کنم مردم می‌خواهند حس کنجکاوی خود را بروز دهند و از خود خلاقیت نشان دهند. برای ما کنکاش و کاوش دنیای دور و اطراف و پیدا کردن چیزهایی که می‌خواهید اهمیت زیادی داشت. وقتی ساختار بازی بیش از حد خشک و ثابت باشد نمی‌توانید چیزی که دنبالش هستید را پیدا کنید. در واقع شما فقط از اصول و قوانین جهان پیرامون خود پیروی می‌کنید. در سگ‌های نگهبان 2 وقتی در اتاق راه می‌روید یا کشویی را باز می‌کنید با ماجراهایی روبرو می‌شوید، جایزه می‌گیرید و به مناطق ممنوعه وارد می‌شوید. در واقع دستتان باز است و همه جوره بازی را تغییر می‌دهید. بازی شما را به انجام هیچ کاری مجبور نمی‌کند. واقعاَ هرچه خودتان می‌خواهید را انجام می‌دهید و این نوع نگاه به راستی برای ما تازگی دارد.

قبل از عزضه‌ی سگ‌های نگهبان 1، انتظارات زیادی از آن می‌رفت ولی انتظارات را برآورده نکرد. آیا سرزنده نبودن و عدم رضایت بازیکنان از سری اول بازی بود که نگاه و سیاست شما را تغییر دهد؟ آیا با طراحی سری دوم بازی به دنبال جبران هستید؟
خوب، ما به دقت واکنش‌ها و بازخوردهایی که بازیکنان  در رابطه با قصه، شخصیت‌ها و عناصر دیگر بازی ابراز می‌کنند را ارزیابی می‌کنیم. چیزهایی بود که باید آنها را تغییر می‌دادیم تا بازی حرف‌های تازه‌ای برای زدن داشته باشد. ما دنبال این بودیم که بازی بیشتر شبیه یک اسباب بازی باشد یعنی کارهای بیشتری بتوان با آن کرد و پیش‌بینی‌ناپذیر شود. حالا این طوری شده و شما پیشاپیش نمی‌توانید با اطمینان بگوئید در روند بازی چه چیزهایی اتفاق می‌افتد. طراوت و سرزندگی بازی، حس متفاوتی به آن داده است.به هر حال سگ‌های نگهبان یک بازی دنباله دار است و باید هم چیز تازه‌ای برای عرضه به بازیکنان داشت.

منبع: GameSpot
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر