چرا مکلارن به این لپ تاپ 20ساله نیاز دارد؟

چرا مکلارن به این لپ تاپ 20ساله نیاز دارد؟
کمپانی مکلارن یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی و صنعتی را برای پروژه های فرمول یک و ساخت خودروهای خیابانی در اختیار دارد و از پیچیده ترین و آخرین تکنولوژیها در ساخت محصولاتش استفاده می شود. ولی در کمال تعجب بین تجهیزاتشان لپ تاپ های Compaq متعلق به دهه ی نود میلادی نیز دیده می شوند! ولی چرا؟
  • جدیدترین بازی ها
این روزها همه ی ما در جیبمان یک ابرکامپیوتر داریم! ولی برای بعضی کارها این همچنان تکنولوژی قدیمی است که جواب می دهد. برای مثال کامپیوتر باستانی Commodore Amiga کار کنترل گرمایش و سرمایش 19 مدرسه در میشیگان آمریکا را بر عهده دارد! یا این لپ تاپ Compaq LTE 5280 متعلق به دهه‌ی نود میلادی که نقشی حیاتی را برای مراقبت و نگهداری مدل کمیاب و چندمیلیون دلاری F1 مکلارن بازی می کند.

این لپ تاپ ها که متعلق به زمانی هستند که مکلارن F1 هنوز در خط تولید بود همچنان در حال ایفای نقش در کارگاه عملیات ویژه ی مکلارن می‌باشند. از 106 مکلارن F1 تولید شده 100 دستگاه همچنان در حال کار و سالم هستند و با توجه به قیمت 5میلیون دلاریشان سرویس های دوره ای و تعمیرات و نگهداری دقیق و مرتب برایشان  از واجبات است.
ولی درحالیکه قطعات مکانیکی مکلارن F1 هنوز هم فوق العاده به حساب می آیند، قسمتهای الکترونیکی که کنترل قسمتهای مختلف خودرو را به عهده دارند در دهه ی نود گیر کرده اند! به همین دلیل برای برقراری ارتباط با آنها به Compaq LTE 5280 و تمام 16مگابایت رم این دستگاه نیاز است!

کارمندان مکلارن توضیح می دهند که دلیل نیازشان به این لپ تاپ وجود یک کارت CA مخصوص در این دستگاه است. این کارت رابط بین نرم افزار کامپیوتر (بر پایه ی DOS) و اتومبیل است. و البته مکلارن در حال کار بر روی رابطی است که از طریق آن بتوان به لپ تاپهای مدرن متصل شد. زیرا این لپ تاپهای قدیمی دارند کم کم قابلیت اطمینان خود را از دست می دهند و یافتن و خریدشان نیز روز به روز  سخت تر می شود.
توضیح عمومی این پدیده این است که در بسیاری موارد بخشی از یک تکنولوژی پیشرفت کرده و توسعه می یابد، ولی بخش دیگر سر جای خود باقی می ماند. به طور مثال نیروی دریایی ایالات متحده میلیون ها دلار به مایکروسافت می پردازد تا بتوانند همچنان از ویندوز XP استفاده کنند. زیرا بخش زیادی از نرم افزارهایشان برای کار با این سیستم عامل طراحی شده‌ و به روزرسانیشان عملاً یک کابوس است.
وقتی مساله ی سخت افزارهای خاص پیش می آید اوضاع بدتر هم می شود. زیرا نرم افزار را می توان بیشتر اوقات به روزرسانی یا به نوعی با تکنولوژی جدید هماهنگ کرد. ولی طبیعت میکرو چیپ ها ، که برای ساخت نیاز به ماشین آلاتی گرانقیمت و مخصوص دارند، به این شکل است که پس از اینکه دوره ی مصرفشان گذشت تولیدشان سریع متوقف می شود. و دیگر امکان خرید چیپ های قدیمی وجود ندارد.

منبع: PopularMechanics
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر