چهارصدهزار سال پیش مریخ در عصر یخبندان به سر می‌برده است

چهارصدهزار سال پیش مریخ در عصر یخبندان به سر می‌برده است
محققان تایید کرده‌اند که مریخ در چند دوره دچار عصر یخبندان بوده و همچنان در حال بازیابی از این دوره‌ها است. یافته‌های جدید قدم جدیدی در راه شناختن این سیاره و شاید فرستادن انسان به آن باشد. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
مدتی است که می‌دانیم مریخ دارای آب یخ زده است. بررسی آب این سیاره، کلید اصلی درک تغییرات مریخ در طول زمان بوده، مخصوصا اگر وجود آب به معنای این باشد که زمانی در این سیاره زندگی وجود داشته است. امروز تحقیقی منتشر شده که اعلام می‌کند، مریخ به آرامی در حال بازیابی از عصر یخبندانی است که چهارصدهزار سال پیش پایان یافته است.این گزارش که در سایت Science منتشر شده، درستی مد‌هایی که سال‌ها پیش این امر را پیش‌بینی کرده بودند اما قابل اثبات نبودند، تأیید کرده است. طبق این مدل‌ها، مریخ در گذشته، چند دوره عصر یخ را تجربه کرده است. با استفاده از مدارگرد MRO، فضاپیمای ناسا که مجهز به ابزار نقشه برداری سیاره قرمز است، محققان تصاویر راداری قله‌های برفی قطب‌های این سیاره را تحلیل کرده‌اند. بررسی فرسایش و تأثیر باد به ما می‌گوید که یخ‌ها چه زمانی پدیدار و ناپدید شده‌اند و به محققان زمان مشخص پایان عصر یخ را اعلام می‌کند.

مطالعه تغییرات آب و هوایی مریخ، ابزار مقایسه خوبی برای گرمایش جهانی زمین است. مریخ، شبیه‌ترین سیاره به زمین در منظومه شمسی است که همین امر، آن را به آزمایشگاه مناسبی برای بررسی اتمسفر زمین در اثر عدم وجود گازهای فسیلی برای بیش از یک قرن، تبدیل می‌کند. اما اگر قرار است روزی انسان را به مریخ بفرستیم، بهتر است که ابتدا وضعیت آب و هوا و منابع آبی آن را بررسی کنیم.

منبع: Engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر