چهار مزیت استرس

چهار مزیت استرس
بله، تیتر را درست خوانده‌اید. این بار قصد نداریم از اشکالاتی که استرس در زندگی ایجاد می‌کند بگوییم؛ بلکه قصد داریم به شما از 4 مزیت استرس بگوییم که احتمالا با آن‌ها آشنا نیستید. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
به نظر شما «استرس» عاملی بد یا خوب است؟ شاید بتوان به این سوال پاسخ «بله» و «خیر» داد. از یک طرف استرس می‌تواند محرک خوبی باشد و در مواقعی که برای کاری انگیزه ندارید، مسیری را مقابل شما قرار بدهد که پیش از این در اختیار نداشتید. استرس، زمانی به سراغ ما می‌آید که کنترل شرایطی خاص را از دست می‌دهیم. اما تلاش برای پس‌گرفتن کنترل شرایط، موضوعی است که استرس را به یک محرک خوب تبدیل می‌کند.

اما بهتر است استرس خود را مورد بررسی بهتری قرار بدهید. چرا «استرس» می‌گیرید؟ چگونه می‌توانید علیه آن مبارزه کنید؟ چه چیزی برای استرس نگرفتن شما باید تغییر کند؟ نقش شما در کاهش استرسی که داری چگونه خواهد بود؟ اما در کنار مشکلاتی که استرس دارد، مزیت‌هایی را نیز به‌همراه دارد. پس وقتی بار دیگر استرس به سراغ شما می‌آید، باید بدانید که 4 مزیت برای شما دارد. در ادامه، این 4 مزیت را بررسی می‌کنیم:


شما را از مشکل پیش‌آمده آگاه می‌کند
دلیل اولی که از آن به‌عنوان مزیت استرس داشتن صحبت می‌کنیم، به بالارفتن حس اهمیت شما درباره یک مشکل برمی‌گردد. درواقع موضوع اینجاست که با داشتن استرس، از شرایط پیش‌آمده بیشتر آگاه می‌شوید؛ حتی فرقی نمی‌کند که شرایط موجود، یک ترافیک ساده در خیابان باشد یا بحث و مشکل بین شما و یک همکار. اگر یاد بگیرید که چگونه استرس خود را کاهش بدهید، کار بسیار مثبتی انجام داده‌اید، اما باید قبول کنیم که وقتی با استرس مواجه هستیم، این عامل باعث می‌شود تا توجه ما نسبت به انجام یک کار بیشتر جلب شود. استرس موضوع لذت‌بخشی نیست، اما اگر بتواند به کسب اطلاعات بیشتر یا پیروزی در یک مشکل منجر شود، تحمل آن ارزشش را دارد.


نشان می‌دهد که شما به مشکل اهمیت می‌دهید
اگر دفعه بعدی می‌خواستید یک موضوع را ارائه کنید یا نقشه‌ای را به چند سرمایه‌گذار بزرگ توضیح بدهید، این حقیقت ساده را درنظر داشته باشید: استرس به معنی این است که شما به «موضوع» اهمیت می‌دهید. اگر در هنگام مواجه شدن با مشکلات خانوادگی، استرس بسیار زیادی دارید، این نشانه بسیار خوبی است؛ چراکه اهمیت شما به خانواده خود را نشان می‌دهد. اما اگر با موضوعی مواجه هستید که استرسی در شما ایجاد نمی‌کند، وقت آن است تا اهمیت موضوع را برای خودتان مشخص کنید. وقتی به موضوعی اهمیت می‌دهید، بگذارید این انرژی اضافی – که استرس نام دارد – شما را به سمت موفقیت حرکت بدهد.به شما یاد می‌دهد تا از زمان بدون استرس خود لذت ببرید
استرس نیز مثل گرسنگی یا دیدن یک عدد کم در حساب بانکی، یا حتی مشکلی در یک رابطه دوستانه، موضوعی موقتی است. همیشه جواب یک سوال وجود دارد. همیشه راهی برای حل مشکل پیدا خواهید کرد؛ حتی اگر این کار به زمان زیادی نیاز داشته باشد. استرس شما را در فضایی پر از ترس و هیجان قرار می‌دهد، اما در نهایت این فضا عبور می‌کند و زندگی بدون استرس را تجربه خواهید کرد. آن زمان است که قدر لحظات بی‌استرس را بیشتر از گذشته می‌دانیم.


به شما کمک می‌کند تا یک راه‌حل سریع را پیدا کنید
هیچ‌کس دوست ندارد به‌صورت مداوم زندگی با استرس را تجربه کند. بگذارید این مورد را با یک مثال توضیح بدهیم. فرض کنید پرواز خود را به سمت خانه از دست داده‌اید. این موضوع، یعنی تغییر ناگهانی در برنامه‌ها، باعث می‌شود تا به‌سرعت به‌ فکر جایگزین کردن آن باشید و راه جدیدی به سمت خانه پیدا کنید. این موضوع در مواجه شدن با استرس نیز به همین صورت است. اگر در کار خود با مشکلی مواجه می‌شوید، به سرعت به سراغ یافتن جوابی تازه می‌روید. البته نمی‌خواهم بگویم که باید به‌دنبال استرس باشید یا آن را برای خود ایجاد کنید، اما اگر با استرس مواجه می‌شوید، آن را به عنوان یک مزیت برای خود درنظر بگیرید. همه ما این تجربه را داشته‌ایم که در هنگام مواجه شدن با استرس، کارایی بسیار بیشتری – در مقایسه با لحظات آرام و آرامش‌بخش – داریم.

اما استرس در کنار مزیت‌های پنهانی که دارد، یک ضعف بزرگ را برای انسان ایجاد می‌کند:


باعث می‌شود فکرهای غیرمنطقی داشته باشید
اگر فکر می‌کنید که اطلاعات کافی ندارید یا نمی‌توانید کاری را انجام بدهید، باید گفت استرس شما به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند مفید باشد. درواقع این شما هستید که چنین استرسی را برای خود ایجاد می‌کنید و داشتن آن، نمی‌تواند به مزیت‌هایی که در بالا اشاره کردیم ختم شود.

منبع: Inc
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر