چگونه به شغل خود معنا ببخشیم

چگونه به شغل خود معنا ببخشیم
اگر شغلی که داریم، کاری باشد که به معنا می‌بخشد، نتایج نه تنها بسیار مفید و اساسی خواهند بود، بلکه محققان ثابت کرده‌اند که می‌توان عمر انسان را افزایش دهد. اما شغلی معنابخش چیست و چگونه به شغل خود معنا ببخشیم؟با نقدستان همراه باشید
  • جدیدترین بازی ها
اگر شغلی که داریم به زندگی ما معنا می‌دهد، فواید آن اساسی و امیدبخش بوده و باعث افزایش عمر انسان می‌شود. اما چه ویژگی‌هایی به یک شغل معنا می‌بخشند؟

پس از دهه‌ها تحقیق، برنت روسو جامعه شناس جواب این سوال را در قالب شش ویژگی جمع‌آوری کرده است. پس با این شش ویژگی، هر شغلی می‌تواند معنابخش باشد و هر شخصی به روش خاص خود به شغل خود معنا می‌بخشد.

1. اصالت
شغل شما باید این احساس را به شما بدهد که با «خود حقیقی»تان در ارتباط هستید. شما می‌توانید در شرکتی کار کنید که دیدگاهش، با اهداف و آرمان‌های شما همخوانی دارد. برای مثال شخصی که عاشق طبیعت است می‌تواند در یک بنیاد خیریه حفظ منابع طبیعی مشغول به کار باشد. یا این اصالت می‌تواند ناشی از تعاملات اجتماعی باشد و کار شما این اجازه را به شما می‌دهد که خودتان باشید. برای مثال یک برون‌گرا می‌تواند یک بازاریاب باشد.

2. استقلال
 شما در شغل خودتان کنشگر و پویا هستید و تصمیمات مهمی می‌گیرد که باعث می‌شود این احساس را داشته باشید که تغییری در محیط پیرامون خود ایجاد کرده‌اید. این احساس ناشی از این باور می‌شود که شما آزادی اراده و اختیار دارید. برای مثال وقتی یک کمپانی برنامه‌ای را در راستای حمایت کارمندان از یکدیگر و همکاری آن‌ها در هر زمینه‌ای فراهم می‌کند، افرادی که در این برنامه شرکت کرده، به کار خود تعهد بیشتری دارند. شاید دلیل موفقیت این برنامه این باشد که اشخاص، تأثیر خود را در محیط اطراف خود می‌بینند.3. عزت نفس
شغل شما باید به این ویژگی را داشته باشد که شما برای خود ارزش قائل شوید. اگر شما بتوانید، موفقیت‌ها و دستاوردها را ببینید، فارغ از اینکه ممکن است چقدر کوچک و ناچیز باشند، احساس خواهید کرد که اهمیت دارید و انسان مفیدی هستید. پس کاری که سخت است، الزاما معنابخش نیست. از طرف دیگر، این دستاوردها، لازم نیست حتما شخصی باشند. برخی از افراد با شرکت در کارهای گروهی و با توجه به نقش خود در یک تیم، برای خود ارزش قائل می‌شوند.

4. هدف
کار شما باید در راستای هدف اصلی شما باشد. نکته منفی این است که ممکن است از پول یا زمان زیادی را برای آن استفاده کنید. در سال 2009، دو محقق با نظرسنجی از نگهبانان 157 باغ وحش در آمریکا به این نتیجه رسیدند که آن‌هایی که به این شغل به عنوان یک ندای درونی نگاه می‌کردند، شغل خود را معنادار می‌دیدند (به اصالت رجوع کنید). اما حتی بیشتر آن‌ها این شغل را در راستای اهداف و آرمان‌های خود می‌دیدند.

5. تعلق
این که در شغل شما، همکار شما کیست، از خود شغل مهم‌تر است. این مسئله، دو جواب دارد. یا گروهی که با آن کار می‌کنید حسی از هویت و سرنوشت مشترک را دارند که باعث ایجاد اتحاد می‌شود؛ یا رابطه‌ی بین شما و همکاران شما آنقدر قوی و صمیمی است که در کنار آن‌ها احساس بودن در یک خانواده را دارید.

6. تفوق
آیا در شغل شما، فداکاری برای رسیدن به یک هدف برتر لازم است؟ در عوض پیدا کردن معنا در کنترل داشتن (به استقلال رجوع کنید)، در اینجا، معنا ناشی از تعلق و وابستگی به عامل دیگری است. شاید شما یک رهبر جذاب و کاریزماتیک را دنبال می‌کنید یا خود را وقف یک آرمان معنوی کرده‌اید.


منبع: New Scientist
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر