چگونه در مصاحبه شغلی پیروز شویم؟

چگونه در مصاحبه شغلی پیروز شویم؟
داشتن شغل مورد علاقه همیشه یکی از اولین خواسته‌های انسان است. اگر شما در مصاحبه‌های شغلی مهارت ندارید، با نقدستان همراه باشید؛ چرا که قصد داریم از 16 نکته بسیار مهم برای شما صحبت کنیم که در پیروزی مصاحبه شغلی به شما کمک خواهد کرد.
  • جدیدترین بازی ها
فرقی نمی‌کند اگر شما هنوز کسب و کار خود را آغاز نکرده‌اید یا به صورت مداوم میان استارتاپ‌های گوناگون در حرکت هستید. موضوع این است که برای دریافت شغل خود باید مصاحبه‌ها مربوط به آن را پشت سر بگذارید و این، به معنی ارائه بهترین پتانسیل موجود از شما در آن مصاحبه خواهد بود.

امروز رایان رابینسون، از متخصصین برجسته امور بازاریابی به شما از 16 نکته‌ای خواهد گفت که می‌تواند کلید طلایی برای پیروزی در مصاحبه شغلی باشد. رایان متن خود را اینگونه آغاز می‌کند:
مصاحبه‌های شغلی می‌توانند بسیار سخت باشند.

اگر می‌خواهید شانسی برای دریافت شغل مناسب خود داشته باشید، باید صنعت مورد نظر شما را به خوبی بشناسد. از طرفی یک موضوع مهم که باید به آن توجه کنید، درک کردن ارزشی است که با خود به پای میز مصاحبه می‌آورید.

در طول سابقه کاری من در امر بازاریابی محتوا، ساعت‌های بی‌شماری را صرف تحقیق درباره شرکت، خواندن متون و البته پرسش از کارمندان کرده‌ام. اما نکته اصلی این است که تمامی این کارها را قبل ورود به مصاحبه برای شغل دلخواه‌ام انجام دادم.

اما برخلاف تمامی آمادگی‌های قبلی که برای مصاحبه داشتم، بازهم ممکن بود با مشکلاتی مواجه شوم. زیرا همه ما می‌دانیم که چگونه اولین دیدار و برخورد با فرد مصاحبه کننده، چگونه می‌تواند بر آینده ما مبنی بر دریافت شغل مورد نظر تاثیر بگذارد.

اما اکنون که فرصت این‌ را داشته‌ام تا سال‌ها با افراد جدیدی برای ورود به یک موقعیت شغلی مصاحبه کنم، می‌دانم که کدام فرد برای موقعیت شغلی مناسب خواهد بود. بر اساس تجربه‌ای که من به عنوان فرد مصاحبه دهنده یا مصاحبه کننده داشته‌ام، 17 نکته کلیدی برای انجام هر مصاحبه‌ای وجود دارد.

قبل از مصاحبه


درباره شرکت مورد نظر تحقیق کنید

آیا می‌دانستید که 47 درصد از مدیران مصاحبه کننده به خاطر عدم دانش کافی فرد از شرکت، آن‌ها را از روند استخدام حذف کرده‌اند؟ تقریبا نیمی از افراد حرفه‌ای بدون هیچ‌گونه دانش قبلی از شرکت یا شغل مورد نظر، وارد مصاحبه کاری می‌شوند. تحقیقات شما می‌تواند از طریق جستجو در وب‌سایت، وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی و حتی صفحه ویکی‌پدیای آن شرکت انجام شود. سعی کنید رقبای آن‌ها را پیدا کنید و متوجه فرق آن‌ها با دیگر مجموعه‌ها شوید.

نحقیق درباره فرد مصاحبه کننده

با این‌که 43 درصد از مدیران مصاحبه کننده می‌گویند هماهنگی فرهنگی با فرد می‌تواند تاثیر زیادی در انتخاب آن داشته باشد، نباید نحوه برخورد و کنار آمدن با مصاحبه را فراموش کنید. بر اساس ایمیل‌ها، صحبت‌ها یا آشنایی تقریبی که از فرد مصاحبه کننده دارید، نحوه رفتار و برخورد خود را تعیین کنید. سعی کنید به خوبی بدانید که قرار است با چه کسی مصاحبه کنید.

سوالاتی هوشمندانه و دقیق بپرسید – داستان خود را آماده کنید

البته که بعضی از سوالات همچون «شما این شرکت را در 5 سال آینده در چه جایگاهی می‌بینید؟» ممکن است در بعضی از موارد به کار شما بیایند، اما سعی کنید با مطرح کردن سوالاتی نظیر آن، موقعیت و اعتبار خود را دچار خطر نکنید. با توجه به پتانسیل شغلی شما در آن شرکت، فرد مصاحبه کننده نمی‌خواهد از شما پرسش‌هایی همچون «وظایف کاری روزانه» را بشنود. آن‌ها می‌خواهند افرادی متخصص و حرفه‌ای را استخدام کنند؛ پس همچون یک حرفه‌ای برخورد کنید. سعی کنید داستانی درگیر کننده از سوابق و فالیت‌های خود آماده کنید؛ روایتی که بتواند فرد مصاحبه کننده را به صحبت وادار کند.

در طول مصاحبه

یک آمار جالب: بیش از 33 درصد از مدیران مصاحبه کننده، می‌گویند در 90 ثانیه اول متوجه می‌شوند که فرد برای شغل مناسب هست یا نه. این بدان معنی خواهد بود که آمادگی قبل از مصاحبه ارزش بسیار زیادی دارد.

آیا باید برای مصاحبه یک کت و شلوار بپوشم؟ یا لباس ساده می‌تواند کافی باشد؟ درواقع این موضوع به نوع شغلی بستگی دارد که برای آن مصاحبه می‌دهید. اگر برای شغل مورد نظر، لباس مورد نظر را نپوشید، این کار هیچ سودی به نفع شما ندارد. 70 درصد از مدیران مصاحبه کننده می‌گویند افراد را بعد از ظاهر شدن با لباس‌های بسیار رسمی یا خیلی ساده، هرگز استخدام نکرده‌اند. از پرسش درباره نوع لباس مناسب برای مصاحبه نترسید.

به همراه داشتن 2 نسخه اضافی از رزومه

شاید این نکته کمی خنده دار به نظر برسد، اما بهتر است همیشه یک نسخه از رزومه را به همراه داشته باشید. بسیاری از افراد با فرض بر اینکه فرد مصاحبه کننده یک نسخه از رزومه آن‌ها را دارد، یا پیش از این رزومه آن‌ها را مطالعه کرده است، بدون در دست داشتن رزومه خود وارد جلسه مصاحبه می‌شوند.

دست دادن قدرتمند


شاید عجیب به نظر برسد، اما 26 درصد از مدیران مصاحبه کننده، افراد را به خاطر دست دادن ضعیف از لیست کاندیدهای شغلی حذف کرده‌اند. توان‌مند شدن در هنر یک دست دادن خوب، امری است که باید پیش از مصاحبه آن را بیاموزید.تلفن خود را خاموش کنید و 5 الی 10 دقیق قبل از زمان مشخص در محل باشید


شاید این روزها راه‌ها زیادی برای سایلنت کردن و قطع صدای موبایل وجود داشته باشد، اما همیشه خاموش کردن آن راه حل بهتری است؛ زیرا اینگونه دیگر وسوسه چک کردن‌ آن را نیز نخواهید داشت. حضور شما در مصاحبه شغلی، تنها به یک دلیل است: کسب موقعیت شغلی مورد علاقه شما. اجازه ندهید هیچ عاملی آن را خراب کند.

معمولا ما به طور غریزی قصد دیر رسیدن به مصاحبه را نداریم؛ اما اگر دیر شده است، می‌توانید به محل مصاحبه زنگ بزنید و صادقانه به آن‌ها دلیل تاخیر را شرح بدهید. اما باید هدف شما رسیدن به محل مصاحبه در 5 الی 10 دقیقه پیش از زمان مقرر باشد.

ژستی پر از اعتماد به نفس داشته باشید

33 درصد از مدیران مصاحبه کننده، می‌گویند افراد را به دلیل ژست‌های نامناسب از پروسه استخدام حذف کرده‌اند. همانطور که در لابی، اتاق‌ها و حتی محل نشستن قرار دارید، نحوه حرکات و ژست خود را در مقابل دیگران کنترل کنید.


در طول مصاحبه فعال باشید

38 درصد از مدیران مصاحبه کننده، فرد را به دلیل عدم لبخند زدن یا حتی فعال بودن در طول مصاحبه، از روند مصاحبه حذف کرده‌اند. درکنار این‌که رفتار مناسب، با ادبانه و البته مثبت، می‌تواند به افراد در کسب شغل مناسب کمک کند، باید از خود هیجان و فعالیت مناسبی را در طول مصاحبه نشان بدهید. از این رو فرد مصاحبه کننده می‌داند که شما به شغل و نوع فعالیت علاقه‌مند هستید.

استفاده از ژست‌های حرکتی دست در هنگام صحبت

به نوعی تصویر سازی صحبت‌های شما از طریق ژست‌های دست، می‌تواند به فرد مصاحبه کننده اعتماد به نفس و استحکام شما را نشان بدهد.

حفظ ارتباط چشمی

67 درصد از مدیران مصاحبه کننده، افرادی را که در طول مصاحبه میزان کافی از ارتباط چشمی را برقرار نکرده‌اند، از پروسه استخدام حذف کردند. این نکته برای من نیز بسیار مهم است. معمولا من با افرادی که به جای نگاه کردن به من، به اطراف خود نگاه می‌کنند، به سختی اعتماد می‌کنم. بر اساس بسیار از تحقیقات رسمی، افرادی که ارتباط چشمی بیشتری برقرار می‌کنند، افرادی قانع و مناسب هستند.

دریافت آدرس ایمیل از افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنید

بعد از مصاحبه با افراد مختلف، بهتر است ایمیل آن‌ها را داشته باشید. این موضوع می‌تواند در آینده به کار شما بیاید.

درباره زمان انتظار برای تصمیم نهایی سوال کنید


اگر با افراد مختلفی مصاحبه می‌کنید، سعی کنید از آن‌ها (یا حداقل مسئول آن بخش) درباره زمان مشخص شدن نتیجه و رفتن به مرحله بعد سوال کنید. هیچ‌چیز بدتر از آن نیست که مصاحبه را ترک کنید و به هیچ عنوان ندانید که شرکت در چه تاریخی به شما پاسخ می‌دهد. نحوه پاسخ آن‌ها به این سوال نیز می‌تواند تا حدودی شانس موفقیت شما در مصاحبه را مشخص کند.

اگر شغل را می‌خواهید، این موضوع را به زبان بیاورید


اجازه ندهید هیچ ابهامی میان شما و خواستن شغل مورد نظر وجود داشته باشد. اگر در انتهاب مصاحبه، از موقعیت ایجاد شده برای دریافت شغل در شرکت مورد نظر هیجان زده هستید، آن را به زبان بیاورید. هیچ‌گاه نگذارید موضوعی تنها با شانس پیش برود.

بعد از مصاحبه

ایمیلی به عنوان تشکر ارسال کنید

قبل از اینکه در تاریخ مصاحبه، به خواب بروید، سعی کنید یک ایمیل با محتوای شخصی و محبت آمیز را به تمامی کسانی ارسال کنید که ملاقات کردید. بهتر است نقطه علاقه مشترک، مباحث مورد صحبت یا برخوردهای آن روز را در ایمیل ذکر کنید. اینگونه می‌توانید تاثیر اولیه بسیار مثبتی بر ذهن آن‌ها داشته باشید.اگر خبری از شرکت دریافت نکردید، شخصا پیگیر باشید

اگر بعد از گذشت 4 الی 5 روز کاری از زمان مصاحبه، خبری از شرکت را دریافت نکردید، بهتر است از فرد مصاحبه کننده یا فردی که شما را به این مصاحبه دعوت کرده است، پرسش کنید. سعی کنید پرسش خود را ساده و کوتاه نگه دارید. از فشار آوردن بر فرد یا پرسش‌های بی‌مورد نیز خودداری کنید.


منبع: Inc
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر