چگونه گوشی در آب افتاده‌ی خود را نجات دهیم؟!

چگونه گوشی در آب افتاده‌ی خود را نجات دهیم؟!
آیا تا به حال پیش آمده که تلفن همراهتان از دستتان به داخل یک مخزن آب، استخر، جوی آب یا بر روی سطح خیس بیفتد؟! خیس شدن گوشی‌ها شاید به منزله سوختن آن و نیاز به تعویض آن باشد، اما اگر شما در مواردی به اندازه کافی سریع باشید می‌توانید آن را حفظ کنید. برای این کار مقاله زیر را مطالعه کرده و مراحل آن را انجام دهید.
  • جدیدترین بازی ها
1.تا جایی که ممکن است سریعا گوشی را از آب خارج کنید. درگاه‌هایی که روی گوشی قرار دارند مثل: درگاه micro usb، میکروفون، اسپیکر و... جاهایی هستند که از داخل آن‌ها آب به درون دستگاه وارد می‌شود. گوشی خود را سریعا از آب بیرون آورده و آن را خاموش کنید. فرض کنید که درون گوشی شما آب رفته است، چه گوشی درست کار کند یا خیر.
 
2. اگر گوشی خود را درست و به موقع از آب بیرون آورده باشید ممکن است آسیب زیادی ندیده باشد. زمانی که گوشی مدت زیادی در آب باشد، مانند وقتی که داخل ماشین لباسشویی بوده است کمی بعید به نظر می‌رسد که بتوان گوشی را دوباره به حالت اول برگرداند. ولی به هر صورت سعی کردن برای حفظ آن ارزشش را دارد.
اگر گوشی به شارژر وصل است و در آب افتاده، برای بیرون آوردنش از آب به آن دست نزنید! ابتدا برق را قطع کرده و یا دوشاخه شارژر را از پریز خارج نمایید. برق در آب می‌تواند موجب برق گرفتگی شما شود. به هر صورت اگر گوشی شما در حین شارژ به داخل آب افتاد با رعایت موارد بالا سریعا آن را از داخل آب خارج کنید.
سریع و دقیق عمل کنید ولی ترس را از خود دور کنید و بدون استرس مراحل زیر را دنبال نمایید.
 

3. بعد از خارج کردن گوشی از آب، در صورتی که باتری گوشی شما قابل جدا شدن است،باتری گوشی را از آن خارج کنید و گوشی و باتری را بر روی دستمال نرم و یا حوله قرار دهید. این یکی از مهمترین مراحل است زیرا مدارات گوشی که به آن‌ها آب رسیده اگر منبع تغذیه (باتری) نداشته باشند آسیب نخواهند دید.
برای فهمیدن اینکه آیا گوشی واقعا آسیب دیده، گوشه‌ای در نزدیک باتری وجود دارد که یک مربع یا دایره سفید رنگ قرار دارد. اگر رنگ آن سفید یا قرمز شده بود آب به داخل گوشی نفوذ کرده است.
اگر با نحوه خارج کردن باتری آشنا نیستید، دفترچه راهنمای گوشی خود را مطالعه کنید.
 
4. سیم کارت خود را خارج نمایید. ممکن است شماره‌های مهمی بر روی سیم کارت شما وجود داشته باشد. برای بسیاری حتی این اطلاعات از خود گوشی نیز مهمتر هستند. سیم کارت‌ها در مقابله با آب مقاومت خوبی دارد ولی بیرون آوردن زودتر آن‌ها بهتر است. پس از خارج کردن آن را هم روی حوله یا دستمال قرار دهید.
 

5. تمام لوازم جانبی که متصل به گوشی هستند، از جمله هدفون، کارت حافظه، کاور و ... را خارج نمایید. این کار برای رسیدن بیشتر هوا به داخل گوشی و نقاطی است که داخل آن‌ها آب رفته است.
 
6. با یک دستمال نرم یا حوله گوشی خود را خشک کنید. اگر حتی یک قطره آب داخل آن بماند باعث ایجاد خرابی در مدارات گوشی می‌شود. بدیهی است که شما باید آب وارد شده به گوشی را در کمترین زمان ممکن خارج کرده و خشک نمایید.
بدون رها کردن گوشی تا جایی که ممکن است آب ها را خشک کنید. از تکان دادن بیش از حد گوشی خودداری کنید زیرا این کار باعث می‌شود آب به نقاط بیشتری از گوشی نفوذ کند.
 
7. از یک جارو برقی استفاده کنید. برای مکیدن مایع درون قسمت‌‎های داخلی گوشی یکی از در دسترس‌ترین وسایل جارو برقی است. برای حذف تمام رطوبت باقی مانده در گوشی، 20 دقیقه جارو برقی را با کمی فاصله از آن بگیرید.
این سریع‌ترین روش برای خشک کردن کامل گوشی است.
توجه داشته باشید که جارو برقی را بیش از حد به گوشی نزدیک نکنید و فاصله درستی را برای آن انتخاب کرده و در همان حالت نگه دارید.
 

8. از سشوار برای خشک کردن گوشی خود استفاده نکنید. بر خلاف توصیه‌‎های عوام، به شما توصیه می‌کنیم که از سشوار استفاده نکنید (حتی باد سرد). با استفاده از سشوار ممکن است رطوبت بیشتری به سمت داخل گوشی رفته و به اجزای الکتریکی دیگر آن نیز آسیب بزند.
 

9. قراردادن گوشی در جایی که رطوبت بالایی از دست بدهد. یکی از در دسترس‌ترین راه‌ها قرار دادن گوشی در برنج است. برنج رطوبت باقی مانده را به خود جذب می‌کند.
هر ساعت گوشی خود را درون برنج جا‌به‌جا کنید. این کار موجب می‌شود بعد از چند ساعت تمام رطوبت باقی مانده درون آن خارج شود.

10. گوشی خود را در زیر آفتاب قرار دهید تا کاملا رطوبت آن از بین برود.

11. گوشی را بر روی یک حوله جذب کننده آب قرار دهید.
توجه کنید که تمام این مراحل برای خارج شدن کامل رطوبت از داخل گوشی است. بعد از 4 الی 6 ساعت در هر مرحله گوشی و محل جذب رطوبت را چک کنید اگر بیش از حد خیس بود، مرحله مکیدن آب از داخل گوشی را تکرار نمایید.
 

12. گوشی خود را تست کنید. پس از 24 ساعت که مراحل بالا را انجام دادید، گوشی خود را روشن کرده و تست نمایید. تمامی پورت‌ها و مواردی که به آن‌ها آب وارد شده بود را تست کنید.
 

13. اگر گوشی شما کاملا خشک شده ولی هنوز کار نمی‌کند شارژر را به گوشی بدون باتری وصل کنید. اگر گوشی کار کرد، احتمالا باتری گوشی خراب شده و شما باید باتری گوشی را تعویض نمایید.
 

14. در صورت جواب نگرفتن از مراحل بالا، گوشی خود را به یک تعمیرکار مجاز داده و تمام کارهایی که با آن انجام داده‌اید را برای تعمیرکار شرح دهید. آن‌ها در صورت دانستن کاری که با گوشی انجام شده، سریع‌تر و دقیق‌تر آن را درست خواهند کرد.
 

15. در صورت نداشتن تخصص، به هیچ وجه قطعات گوشی را باز نکنید. این کار می‌تواند باعث وارد شدن شُک به دستگاه و در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن شما، شود. بهترین کار دادن آن به افراد ماهر جهت تعمیر است.

منبع: wikihow
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (19 عدد)

ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 4 خرداد 1396
ممنون ازراهنمائی خیلی خوبتون واقعا"مفیدبود.بعضی ازمنابع خبربادروغ ونیرنگ میخواهند مردم راجذب اخبارخودکنند.
نقدستان :ممنون از نظرتون دوست عزیز
ثبت پاسخ مهمان جمعه 5 خرداد 1396
مرسی عالی بود همه اینو میدونستن
ثبت پاسخ مهمان شنبه 6 خرداد 1396
خیلی عالی واقعا ممنون
نقدستان :ممنون از نظرتون دوست عزیز
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 9 خرداد 1396
خیلی خوب بود عالی یک سایت دیگر درباره اینکه چه گونه گوشی ویروسی شد باید چه طور ان را درست کنیم ان را هم در سایت دیگر بگویید من گوشی a3 2016 دارم این گوشی هر دقیقه ویروس و نمیدانم چه کار کنم راه نمایی کنید
ثبت پاسخ مهمان چهارشنبه 31 خرداد 1396
خیلی عالی بود
ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 1 تیر 1396
جالب نبود، جدیدا هیچ گوشی سراغ ندارم که باطریش در بیاد
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 4 تیر 1396
سلام عالی بود
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 11 تیر 1396
« گوشه‌ای در نزدیک باتری وجود دارد که یک مربع یا دایره سفید رنگ قرار دارد. اگر رنگ آن سفید یا قرمز شده بود آب به داخل گوشی نفوذ کرده است.»
؟؟
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 11 تیر 1396
عالی بود
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 11 تیر 1396
سلام عالی بود
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 11 تیر 1396
سلام عالی بود
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 13 تیر 1396
سلام خیلی عالی بود
من تعمیرکارم
در مورد کاغذ روی باطری نمیدونستم
ممنون
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 13 تیر 1396
کارجدیدی معرفی نکردی ایناروکه یه بچه ابتدائی هم میدونه هی ماخوندیم که چه راهکارتازه وجدیدی میخوای ارائه بدی کلی وقتمون صرفت شد
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 13 تیر 1396
کارجدیدی معرفی نکردی ایناروکه یه بچه ابتدائی هم میدونه هی ماخوندیم که چه راهکارتازه وجدیدی میخوای ارائه بدی کلی وقتمون صرفت شد
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 13 تیر 1396
کارجدیدی معرفی نکردی ایناروکه یه بچه ابتدائی هم میدونه هی ماخوندیم که چه راهکارتازه وجدیدی میخوای ارائه بدی کلی وقتمون صرفت شد
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 20 تیر 1396
تشکر زیاد از رهنمای شما
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 25 تیر 1396
ممنونم از راهنمایی های خوبتون
ولی گوشی من باتریش اصلا درنمیاد😕
ثبت پاسخ مهمان دوشنبه 26 تیر 1396
مهمان کارجدیدی معرفی نکردی ایناروکه یه بچه ابتدائی هم میدونه هی ماخوندیم که چه راهکارتازه وجدیدی میخوای ارائه بدی کلی وقتمون صرفت شد
خب تمام راهکارای ارائه شده در این اموزش بصورت اصولی بوده ، راهکار دیگه ای وجود نداره که بشه تو یه ثانیه معجزه کنه براتون

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر