چگونه یک رئیس عالی باشیم؟

چگونه یک رئیس عالی باشیم؟
مدیریت یکی از سخت‌ترین نقش‌های شغلی در هر کسب‌وکاری است. اما نکات برجسته در تبدیل شدن به یک مدیر موفق چه هستند؟ با نقدستان همراه باشید تا به نکاتی اشاره کنیم که می‌تواند به شما در تبدیل شدن به یک مدیر موفق کمک کند.
  • جدیدترین بازی ها
درحال حاضر هزاران کتاب با عنوان مهارت در مدیریت وجود دارد. اما تنها تعداد محدودی از آن‌ها ارزش مطالعه کردن را دارند. حتی اگر شما وقت ندارید آن تعداد محدود را نیز مطالعه کنید، در ادامه به شما نکاتی را خواهیم گفت که در وظیفه دشوار مدیریت استفاده می‌شوند.

شیوه مدیریت گوناگون برای افراد مختلف


از آنجایی که هر کسی رفتار منحصر به فردی دارد، هیچ شیوه مدیریتی وجود ندارد که بتواند تمامی سلایق و افراد را پوشش بدهد. از این رو وقتی به کارکنان خود می‌گویید که از آن‌ها چه انتظاراتی دارید، بهتر است به طور مداوم ایده‌های آن‌ها را درباره بهترین خروجی ممکن در کار بپرسید.

واکنش سریع به رفتار مشکل‌ساز


انتقاد می‌تواند بعد از گفته شدن حقایق و به صورت بی‌درنگ، تاثیر زیادی داشته باشد. اما اگر صبر کنید و در مقابل مشکلات عملی انجام ندهید، این مشکلات همیشه بدتر خواهند شد؛ چرا که فرد به رفتار مشکل‌ساز خود عادت می‌کند و آن را بار دیگر تکرار خواهد کرد.

نا آگاهی خود را اعتراف کنید


وقتی جوری رفتار می‌کنیم که «همه چیز را می‌دانیم»، جلوی فکر کردن و رشد کارکنان خود را خواهیم گرفت. اما اگر به اشتباهات خود اعتراف کنید، کارمندان شما به شما احترام بیشتری خواهند گذاشت. به جای اینکه خود را به عنوان فردی بدانیم که همه چیز را می‌داند، باید جرات پرسیدن سوال از کارمندان را داشته باشیم تا خلاقیت آن‌ها نیز برانگیخته شود.

معیارهای مرتبط و ساده را تعیین کنید


معمولا کارمندان معیارهای پیچیده‌ را به عنوان عواملی گیج گننده می‌بینند. معیارهایی را تعیین کنید که کارمند می‌تواند آن را در یک ثانیه اول درک کند؛ معیارهایی که قصد دارید به وسیله آن‌ها رفتارهای مناسب را تشویق کنید.همیشه درحال مصاحبه باشید


به جای در انتظار ماندن برای مواجه شدن با شرایط نیاز بحرانی، حتی اگر به موقعیت شغلی جدیدی نیاز ندارید، سعی کنید با افراد مصاحبه شغلی داشته باشید. همچنین می‌توانید ارتباط خود را از طریق ایمیل و شبکه‌های اجتماعی با آن‌ها حفظ کنید. از این طریق وقتی به فردی در کار خود نیاز دارید، می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید.

شفاف‌تر شوید


رئیسی که دلیل تصمیمات خود را به طول کلی و با جزئیات توضیح نمی‌دهد، خود را در معرض خطر معرفی شدن به عنوان یک فرد خودمختار و مستبد قرار خواهد داد. حتی اگر کارکنان شما از تصمیم گرفته شده رضایت نداشته باشند، توضیح آن تصمیم می‌تواند موضوع را کمی بهتر به این افراد منتقل کند.

بخشندگی در منابع


پول چیزی است که افراد آن را از شغل خود انتظار دارند، نه از رئیس خود. کارمندان شما انتظار دارند که فردی بخشنده باشید. اما فرقی نمی‌کند که این بخشندگی در اطلاعات، زمان یا حتی تحسین کارکنان باشد. البته نباید هدایت آن‌ها از سوی شما را فراموش کرد؛ هدایتی که به بهتر انجام شدن کارها ختم می‌شود.

نظارت در جزئیات کار


امروزه با بهره‌گیری از فناوری، می‌توانیم به راحتی در جزئیات کار کارمندان خود قرار بگیریم. اما بهتر است نگذارید اینگونه مدیریت‌ها کوچک در کار، وقت شما را بگیرد. اگر چنین کاری کنید، کارمندان شما دیگر توان تصمیم گیری فردی را نخواهند داشت؛ از این رو کار شما نیز سخت‌تر و البته زیادتر خواهد شد.

نوشتن تعهدات


هنگامی که با یک کارمند به مشکل برمی‌خورید، بهترین کار رسیدن به توافق بر سر شکاف ایجاد شده میان کار او و وظیفه‌ای است که باید انجام بدهد. از کارمند خود بخواهید که با نوشتن متن، نقشه خود را برای برطرف سازی مشکل ایجاد شده توضیح بدهد.افراد را به خاطر طرز برخورد استخدام کنید، نه تجربه


ممکن است در مصاحبه کاری، با کاندیدهایی مواجه شوید که با تجربه باشند. اما به جای تمرکز برروی میزان تجربه، بهتر است به دنبال افرادی باشید که نگرش و رفتار مناسب‌تری دارند. آیا این افراد از مهارت‌های اولیه برای تبدیل شدن به فردی موفق در آینده برخوردار هستند؟ پس آن‌ها را استخدام کنید.

تصمیمات را با سرعت بیشتری بگیرید


همیشه توجه بیش‌ از اندازه به تصمیم‌گیری، وقت شما را تلف خواهد کرد. همیشه بهتر است تصمیمی را اتخاذ کنید که «به اندازه کافی» خوب است؛ زیرا صبر کردن برای «تصمیمی بی‌نقص و کامل» تنها وقت شما را تلف می‌کند و ممکن است هرگز از راه نرسد.

افراد را مدیریت کنید، نه ارقام را


یک اصل معمولی و رایج در مدیریت کسب‌ و کارهای مختلف، نگاه به اعداد و ارقامی است که منتشر می‌شود. باید بدانید که ارقام و آمار به دست آمده، همگی نتیجه نوع مدیریت افراد از سوی شما هستند. تنها راه برای دریافت ارقام بهتر، بهبود عملکرد افرادی است که برای شما کار می‌کنند.

حذف کارمندی که به خوبی کار نخواهد کرد


اگر یک کارمند به صورت حقیقی کار خود را درست انجام نمی‌دهد، شما با نگه داشتن وی در موقعیت شغلی فعلی، هیچ لطفی به او نخواهید کرد. شما نه تنها جلوی رشد آن فرد را می‌گیرید، بلکه باعث ناراحتی دیگر کارمندان خود نیز می‌شوید؛ چرا که آن‌ها باید عملکرد ضعیف فرد مورد نظر را جبران کنند.

یک‌دنده بودن


یک‌دنده بودن باعث تضعیف روحیه کارمندان می‌شوند؛ زیرا این افراد فکر می‌کنند که وجود آن‌ها مهم نیست و از تلاش آن‌ها قدردانی نمی‌شود. همچنین این کار باعث ایجاد خصومت میان شما و دیگر افراد می‌شود و در نتیجه، تلاش این افراد برای کار کم‌تر خواهد شد.

اولویت‌های شخصی مشخص کنید


هدف و معنی کلمه «اولویت» این است که یک چیز (همان اولویت) از بقیه موارد اهمیت بیشتری دارد. هر کارمند باید یک اولویت داشته باشد که از همه کارها مهم‌تر است و به عنوان دستاورد فرد شناخته می‌شود.

وفاداری خود را به کارمندان نشان بدهید


شما معمولا دوست دارید که بهترین کارمندان، با تیم شما باقی بمانند و شما را با هدف دریافت شغل بهتر، ترک نکنند. برای کسب وفاداری، باید وفادار باشید. برای این‌کار می‌توانید تعهدات شخصی را ایجاد کنید که به موفقیت کارمندان منجر می‌شود؛ حتی اگر این تعهدات، به معنی تلاش بیشتر از سوی شما باشد.

عدم بروز خشم بر سر کارمندان


بی‌شک رئیس بودن در یک مجموعه بسیار سخت و دشوار است. اما اگر بخواهید این فشار عصبی را بر سر یک کارمند خالی کنید، زخمی در او ایجاد می‌شود که هیچ‌گاه به صورت کامل برطرف نخواهد شد. درواقع بهتر است بگوییم کارمندان شما، کیسه بوکس شما نیستند! نشان دادن نحوه آرام بودن در زمان شرایط بحرانی، می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد.
منبع: Inc
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر