گرم ترین نقاط روی زمین

گرم ترین نقاط روی زمین
با مشخص شدن سال 2015 به عنوان گرم ترین سالی که تا کنون ثبت شده است و در حالیکه انتظار می رود سال 2016 باز هم گرم تر باشد، بد نیست نگاهی به گرم ترین نقاط روی زمین، از نقاط تقریباً قابل تحمل تا مکانهای غیرقابل زندگی بیندازیم.
  • جدیدترین بازی ها


Death Valley، کالیفرنیا
این پارک ملی در ایالات متحده با نام ترسناکش در کتاب رگوردهای گینس به عنوان بالاترین دمای اندازه گیری شده ثبت شده است. دمای این منطقه در ماه جولای سال 1913 به 57 درجه سانتیگراد رسید. در ژوئن امسال دمای صحرای موهاوی در همین پارک ملی به طور متوسط  43 درجه بوده و تا حداکثر 50 درجه سانتیگراد نیز رسیده است.

العزیزیه، لیبی
این منطقه عنوان گرم ترین نقطه ی زمین را در سال 2012 از دست داد ، زیرا دمای ثبت شده ی 58 درجه ی سانتیگراد در آن فاقد اعتبار دانسته شد. با این حال این شهر شمال آفریقا که در نزدیکی دریای مدیترانه قرار دارد در تابستان گذشته دمای متوسط  49 درجه سانتیگراد را تحمل کرده است.

Dallol، اتیوپی
این منطقه ی عجیب و غریب به لحاظ زمین شناسی، شامل دریاچه های نمک، چشمه های گرم اسیدی و آبفشان های معدنی است و به عنوان پست ترین منطقه ی آتش نشانی روی خشکی شناخته می شود. همچنین رقیبی جدی برای گرم ترین نقطه ی جهان است. دمای متوسط این منطقه در تابستان ها به 46 درجه سانتیگراد می رسد.

Wadi Halfa، سودان
این منطقه به خاطر طوفانهای شن شدیدش مشهور است. علاوه بر این شاخص گرمای این شهر نیز بسیار بالاست. این منطقه در نزدیکی دریاچه Nubia در آگوست امسال یک موج گرمای شدید را تجربه کرد و دماهای بالاتر از 47 درجه را مرتباً ثبت نمود.

کویر لوت، ایران
این کویر خالی از سکنه معمولاً با عنوان داغ ترین سطح روی زمین شناخته می شود، ناسا این فاکتور را "دمای پوست زمین" می نامد(گرمایی که تنها از گرم شدن زمین با تششع خورشید است) و این دما در سال 2005 به 70.5 درجه سانتیگراد رسیده است. حتی باکتری نیز نمی تواند در گرمای وحشتناک این منطقه دوام بیاورد.

Tirat Zvi، سرزمین های اشغالی
این منطقه که حدود 200 متر از سطح دریاهای آزاد پایین تر  است در سال 1942 به دمای باورنکردنی 54 درجه سانتیگراد رسید که معمولاً به عنوان گرم ترین نقطه ی آسیا شناخته می شود. در سال 2015 نیز دمای متوسط حدود 40درجه ی سانتیگراد بوده است.

Timbuktu، مالی
این منطقه در لبه ی جنوبی صحرای بزرگ آفریقاست، این شهر باستانی به دلیل گرمای وحشتناک در تمام طول سال در این لیست جای گرفته. دمای متوسط زمستانها چیزی در حدود 32 درجه و دمای متوسط تابستانها 42 درجه سانتیگراد است و حداکثر دما به 55درجه سانتیگراد نیز می رسد.

Kebili، تونس
این منطقه ی کویری به خاطر گرمای شدیدش شناخته شده است، دمای تابستانها در این منطقه به 55 درجه ی سانتیگراد می رسد. این منطقه همچنین قدیمی ترین جایگاه مورد سکونت انسان بوده است. این بدین معنی است که از زمان ظهور نوع بشر، انسانها در این منطقه زندگی می کرده اند.

Ghadames، لیبی
این مکان که در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است در تابستان 2015 دمای متوسط  40 درجه ی سانتیگراد را تجربه کرده است و به صورت مداوم در لیست 10 نقطه ی گرم زمین دیده می شود.

بندر ماهشهر، ایران
در تابستان امسال رکورد شاخص گرما در این منطقه شکسته شد. این شاخص رکوردشکن 74 درجه سانتیگراد بوده است. دمای واقعی هوا 46 درجه سانتیگراد بود و نقطه ی شبنم 90درجه موحب شد که ایستادن در فضای باز این شهر حس قرار داشتن داخل یک کوره را داشته باشد.

Cape town، آفریقای جنوبی
در سال 2015 این شهر به عنوان گرم ترین شهر جهان انتخاب شد با دمای متوسط 42 درجه سانتیگراد

Bangkok، تایلند
ابرشهر شلوغ و پررفت و آمدی که به گرما معروف است. این شهر که میانگین دمای سالانه اش حدود 30 درجه سانتیگراد است هیچوقت خنک نیست. البته آنچه که این شهر را در لیست ما جای می دهد دمای بالای تابستانهایش (نزدیک به 40 درجه) و رطوبت 90درصدی اش است.

منبع: CNTraveler
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر