گروه 3DM دیگر بازی‌های جدید را کرک نخواهد کرد

گروه 3DM دیگر بازی‌های جدید را کرک نخواهد کرد
حتمالاً می‌دانید شرکت Denuvo از سال گذشته، در حال فروش سیستم DRM پیشرفته خود به استودیوها و ناشرین برای جلوگیری از کرک شدن بازی‌ها است. طبق گزارشات منتشر شده، Just Cause 3 نیز به عنوان یکی از این بازی‌ها شناخته می‌شود که هنوز کرکی برای آن موجود نیست.
  • جدیدترین بازی ها
عنوان جهان آزاد Just Cause 3 حدود 3 ماه پیش برای پلتفرم‌های اکس‌باکس وان، پلی‌استیشن 4 و PC منتشر شد اما نسخه PC بازی به دلیل استفاده از DRM پیشرفته شرکت Denuvo، همچنان غیر قابل کرک است. طبق شایعات، نسخه ویندوزی Rise of Tomb Raider به دلیل استفاده از همین سیستم به سرنوشتی مشابه دچار شده است.

در راستای اتفاقات اخیر، گروه چینی کرک بازی‌ها موسوم به 3DM مدتی پیش اعلام کرد لایه‌های امنیتی بازی‌های پلتفرم PC تا سال 2018 آنقدر پیشرفته خواهند شد که احتمالاً کرک بازی‌های این پلتفرم را غیرممکن خواهد کرد. شاید به نظر شما این گفته کمی اغراق آمیز باشد اما با در نظر گرفتن رشد استفاده از DRM پیشرفته شرکت Denuvo، احتمال آن بسیار زیاد است!

اما این پایان ماجرا نیست و خبرهای بد برای استفاده‌کنندگان غیرقاونی تمام نشده است؛ به گزارش وب‌سایت TorrentFreak، رهبر گروه 3DM «Bird Sister» در وبلاگ خود اعلام کرد این گروه برای بررسی تأثیر بازی‌های غیرقانونی بر فروش بازی‌‌های اصلی، از این پس بازی‌های تک‌نفره را کرک نخواهد کرد:
ما یک جلسه داخلی برگزار کردیم. از شروع سال نو چینی (از روز دوشنبه)، 3DM بازی‌های تک‌نفره را کرک نخواهد کرد. ما سپس در سال پیش رو تأثیر این تصمیم را بر فروش رسمی بازی‌ها بررسی می‌کنیم.

این اطلاعیه یک ماه پس از اعلام این گروه و Bird Sister درباره غیرقابل کرک بودن Just Cause 3 منتشر می‌شود. طبق گزارش TorrentFreak این بازی همچنان کرک نشده است. Dragon Age Inquisition یکی دیگر از بازی‌هایی که از سیستم Denuvo استفاده کرد و بازی را برای حدود یک ماه غیرقابل کرک باقی گذاشت که یک رکورد در دنیای بازی‌های غیرقانونی محسوب می‌شود.

این نخستین باری نیست که بحث استفاده از DRM داغ می‌شود و در میان ناشرین بازی برخی معتقد هستند DRM نمی‌تواند از کرک شدن بازی‌ها برای همیشه جلوگیری کند، یکی از این ناشرین شرکت یوبی‌سافت است که پس از شکست کامل در برابر هکرها به این موضوع اعتراف کرد و DRM را کنار گذاشت. برخی استودیوها مانند CD Projekt Red (سازنده سری بازی ویچر) کاملاً مخالف استفاده از DRM هستند و این استودیو اعتقاد دارد «بدترین اتفاق در صنعت گیم» است.

مشخص نیست دیگر گروه‌های کرک هم قصد دنباله‌روی از 3DM را داشته باشند و حتی شاید با کناره‌گیری این گروه، هکرهای دیگری به جنگ Denuvo بروند و بتوانند آن را شکست دهند. اما فعلاً امیدی به انتشار کرک برای Rise of Tomb Raider و Just Cause 3 در آینده‌ای نزدیک نداشته باشید.

منبع: GsmeSpot
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر