از مزایا تا تاثیر روی بازار و تشخیص تلفن قاچاق: هرآنچه باید از طرح رجیستری تلفن همراه بدانیم

 از مزایا تا تاثیر روی بازار و تشخیص تلفن قاچاق: هرآنچه باید از طرح رجیستری تلفن همراه بدانیم
با آغاز طرح رجیستری از 28 مهرماه، پرسش‌ها و ابهامات زیادی در خصوص نحوه اجرای این طرح برای کاربران، فروشندگان و خریداران ایجاد شده است. در این مطلب سعی می‌کنیم به تمام ابهامات موجود در این خصوص، پاسخ دهیم.
  • جدیدترین بازی ها
بر اساس طرح رجیستری، گوشی‌های همراهی که بدون پرداخت هزینه گمرک و از مبادی غیرقانونی وارد کشور شده‌اند به تدریج شناسایی شده و در صورتی که در سامانه رجیستری وزارت ارتباطات ثبت نشوند، سرویس‌دهی به آن‌ها از سوی اپراتورها متوقف خواهد شد. بد نیست بدانید این طرح برخلاف آنچه تا پیش از این تصور می‌شد، برای جلوگیری از وارد آمدن شوک به بازار، به صورت تدریجی به مرحله اجرا درخواهد آمد.


مزایای طرح رجیستری تلفن همراه
بنابر اعلام مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اجرای طرح رجیستری گوشی‌های همراه، ذخیره ارزی 250 میلیون دلاری را در هر سال به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، با اجرای این طرح از ورود گوشی‌های غیراستاندارد و دارای SAR یا نرخ جذب تشعشعات بالاتر از حد مشخص شده برای انسان، جلوگیری خواهد شد. این در حالی است که برخی محققان معتقدند برخی گوشی های همراه غیراستاندارد حاضر در بازار کشورمان، حتی نرخ جذبی تا 14 برابر حد استاندارد هم دارند. 
ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه لوازم صوتی هم معتقد است دو هزار میلیارد تومان، سودی است که سوداگران بازار موبایل از قاچاق به دست می‌آورند. 
با اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه هر گوشی با یک شناسه منحصر به فرد در شبکه معرفی می‌شود و از این رو پیگیری موبایل‌های سرقتی تسهیل خواهد شد. علاوه ‌بر این به دلیل واردات رسمی و مشخص بودن واردکننده و شرکت گارانتی‌کننده، کیفیت خدمات پس از فروش موبایل در کشور ارتقا خواهد یافت. 

نگرانی‌های موجود در بازار
در حالی که مراحل اولیه اجرای طرح رجیستری تلفن همراه را پشت سر می‌گذاریم اما نگرانی‌های زیادی در خصوص آینده این طرح وجود دارد. دغدغه اصلی، تامین نیازهای بازار است. به بیان دقیق‌تر، مشخص نیست آیا  با اجرای طرح رجیستری، تامین نیازهای داخلی به طور کامل انجام خواهد شد یا نه؟! علی فاضلی از اتاق اصناف در خصوص سرنوشت گوشی‌های تلفن همراه قاچاق موجود در انبارها با اجرای طرح رجیستری می‌گوید: باید این گوشی‌ها رجیستر شود و ظاهرا فرصت یکماهه‌ای نیز برای انجام این کار درنظر گرفته شده است اما اینکه گوشی‌های قاچاق موجود رجیستر شده یا خیر و یا از چه زمانی گوشی‌های قاچاق تازه‌وارد، غیرفعال و نیاز بازار به گوشی تلفن همراه چگونه تأمین خواهد شد، هنوز مشخص نیست و در این زمینه چیزی به اتاق اصناف کشور اعلام نشده است.
مسئله تثبیت قیمت‌ها و احتمال افزایش ناگهانی قیمت فروش گوشی‌های همراه از دیگر موارد قابل توجه است. نایب‌رئیس اتاق اصناف کشور در مورد وضعیت قیمت گوشی تلفن همراه با اجرای طرح رجیستری می‌گوید: ارز مبادله‌ای واردات گوشی تلفن همراه از حدود 25روز پیش قطع شده که این امر به همراه افزایش اخیر نرخ دلار موجب خواهد شد تا قیمت تمام‌شده واردات و عرضه گوشی تلفن همراه در بازار افزایش یابد و اینکه بگوییم قیمت گوشی تلفن همراه با اجرای طرح رجیستری، قطع شدن ارز مبادله‌ای و رشد نرخ دلار افزایش نخواهد یافت، چندان واقعی نیست.
برخی فعالان بازار نیز می گویند که از چند روز پیش، بعضی از فروشندگان اقدام به باز کردن بسته‌بندی گوشی‌های قاچاق و فعال کردن آن‌ها از طریق قرار دادن سیم‌کارت کرده‌اند. این گوشی‌ها اکنون از حالت آکبند خارج شده‌اند و بنابراین مردم باید پیش از خرید، از پلمپ بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنند.
بررسیها نشان می دهد که عمده نگرانی‌های بازار مربوط به دو برند اپل و سامسونگ است که بیشترین سهم را در بازار گوشی موبایل کشور دارند و با وجودی که هنوز اسامی مدلهای اولیه اجرای طرح رجیستری اعلام نشده، فعالان بازار پیش بینی می کنند که ممکن است مدلهای جدید این دو برند در وهله اول، برای تشخیص اصالت مورد تست قرار گیرند.
در این زمینه از چند روز قبل و با نزدیک شدن به آغاز طرح رجیستری، قیمت بعضی مدل‌های گوشی همراه از جمله آیفون در بازار افزایش یافته است. بسیاری از کارشناسان می‌گویند که این افزایش قیمت بیشتر تحت تاثیر جو روانی است و طی روزهای آینده فروکش می‌کند.
مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاههای مخابراتی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه تاثیر خاصی پس از اعلام طرح رجیستری در بازار تلفن همراه مشاهده نمی شود، گفت: فعلا تا اعلام مدلهای اولیه گوشی، بازار در آرامش به سر می برد و پس از آن نیز امیدواریم بدون مشکل، شاهد اجرای موفق طرح باشیم.
وی با بیان اینکه هیچگونه افزایش قیمتی در بازار گوشی دیده نمی شود، گفت: افزایش قیمت احتمالی برند آیفون نیز به دلیل تغییر نرخ ارز است و این موضوع ارتباطی با طرح رجیستری ندارد.
محبی در مورد برخی گمانه زنی ها برای افزایش قیمت 10 تا 15 درصدی گوشی موبایل پس از اجرای طرح رجیستری، افزود: احتمالا این افزایش قیمت وجود دارد؛ چرا که گوشی هایی که تاکنون به صورت قاچاق وارد بازار می شد از این پس باید با پرداخت هزینه واردات که حدود 15 تا 17 درصد است، وارد کشور می شود و به همین دلیل افزایش قیمت گوشی پس از اجرای کامل طرح، معمول است.

نگرانی آخر، مسئله ناهماهنگی‌های احتمالی در اجرای طرح رجیستری است. با وجود آغاز رسمی طرح رجیستری، هنوز تعامل لازم بین وزارت صنعت به‌عنوان مسئول کارگروه ملی اجرای آن و وزارتخانه ارتباطات و به‌خصوص ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد کم و کیف اجرای این طرح شکل نگرفته و این موضوع موجب نگرانی برخی مسئولان این ستاد از آغاز به‌کار طرح رجیستری و چگونگی رفع مشکلات فنی احتمالی در مورد طراحی سیستم‌های این طرح شده است.
همچنین هنوز ترکیب کدهای شناسه رجیستری و اتصال آن به سامانه‌های ذیربط مشخص نشده و به‌رغم امضای تفاهمنامه همکاری چندجانبه دستگاه‌های مجری طرح با گمرک ایران، رجیستر کردن گوشی‌های تلفن همراه در مبادی رسمی واردات این کالا با مشکلاتی مانند اتصال به سامانه‌های ذیربط مواجه است.روش اجرای طرح
حمیدرضا دهقانی‌نیا، معاون فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر اجرای رجیستری از روز 28 مهر ماه اظهار داشت: مدل‌های ممنوعه با یک فرصت زمانی کوتاه یک یا دو روزه اعلام می‌شوند که امکان سوءاستفاده برای قاچاقچیان فراهم نشود.
در این شرایط برخی فروشندگان گوشی موبایل به خریداران خود اعلام کرده‌اند که اگر قصد خرید گوشی دارند عجله کنند یا گوشی‌های خریداری شده را قبل از 28 مهر فعال کنند که در غیر این صورت شاید قابل استفاده نباشد.
اما به گفته دهقانی‌نیا، تنها مانیتورینگ شبکه آغاز می‌شود و قرار نیست هیچ گوشی حتی اگر قاچاق باشد غیرفعال شود. 
وی در پاسخ به این سؤال که آیا لازم است مردم از روز جمعه شناسایی سریال گوشی جدیدی که قصد خرید آن را دارند استعلام کنند، گفت: از روز جمعه تنها مانیتورینگ شبکه آغاز می‌شود و فعلاً نیازی به استعلام‌گیری نیست که در آینده سامانه‌ای پیامکی برای استعلام شماره سریال گوشی توسط کاربران اعلام خواهد شد.
به گفته معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کانالHAMTA_NTSW@ در سه شبکه اجتماعی سروش، تلگرام و گپ به مردم اطلاع‌رسانی می‌کند. 
وزیر ارتباطات نیز امروز در جمع خبرنگاران گفت که مرحله نخست طرح تنها به رصد بازار از وجود گوشی های قاچاق می پردازد و گوشی های فعلی فعال در شبکه تلفن همراه،، قانونی است و مشمول اجرای طرح نخواهند شد.
آذری جهرمی به شهروندان توصیه کرد که جای هیچ گونه نگرانی نیست و اجرای طرح، برای آنان مزاحمتی ایجاد نخواهد کرد.
وزیر ارتباطات یادآور شد: هدف از اجرای طرح، آن است که ریجستری با کمترین درگیری برای مردم وارد مرحله اجرا شود اما چنانچه احساس شود، مردم با اجرای طرح آسیب خواهند دید، راهکار مناسب تری اتخاذ خواه شد.
رئیس کل گمرک نیز از اختصاص تسهیلات برای وارد کنندگان مجاز گوشی خبر داد تا آنها بتوانند در اسرع وقت نسبت به تامین نیاز بازار اقدام کنند.
اکنون رجیستری وارد مرحله اجرا شده است تا بازار را رصد کرده و گوشی های قاچاق را شناسایی کند.
گمرگ ایران هم سامانه ای طراحی کرده تا مردم بتوانند با ارسال پیامک به آن، از وضعیت گوشی خود اطلاع پیدا کنند و بدانند گوشی آنها چگونه وارد کشور شده است.
به تاکید مسئولان، مرحله رصد بازار و مرحله های بعد، شامل گوشی های فعال دست مردم نمی شود.

راهکار تشخیص گوشی‌های قاچاق و اصلی
کاربران می توانند برای دریافت شناسه IMEIاز طریق وارد کردن کد دستوری #06#‌* اقدام کنند. پس از دریافت IMEI، آن را با برچسب روی جعبه گوشی و کد باتری مطابقت دهند و در صورتی که این 3 کد، یکسان بود آن را از شبکه اپراتورها استعلام کرده و صلاحیت آن را از این جهت که گوشی قاچاق است یا خیر از طریق سیمکارت دریافت می کند.
در همین زمینه با آغاز اجرای طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه، گمرک ایران هم نحوه شناسایی گوشی های تلفن همراه قاچاق را اعلام کرد.
به گزارش مهر به نقل از صدا وسیما؛ گمرک ایران اعلام کرد: اگر می خواهید بدانید گوشی شما به صورت قاچاق وارد کشور شده یا قانونی است، در گام اول #06#* را شماره گیری کنید تا کد 15رقمی گوشی تلفن همراه مخصوص خود (IMEI) را دریافت کنید.
در گام دوم، کد پانزده رقمی ( IMEI) خود را به سامانه پیامکی 30008887ارسال کرده یا در این پیوند وارد کنید: www.irica.ir و در نهایت، پیامی درباره ثبت یا عدم ثبت شناسه استعلام شده از پنجره واحد تجاری گمرک برای شما ارسال می‌شود که کد شناسه گوشی شما در گمرک ثبت شده است یا خیر. در صورتی که ثبت نشده باشد گوشی شما به صورت قاچاق وارد شده است.

راهکارهای مناسب برای خرید
در کنار خرید گوشی از منابع معتبر و با ضمانتنامه های اصلی باید موارد دیگری را نیز رعایت کنید.
خریدار وقتی متوجه می‌شود گوشی که خریداری کرده قاچاق است چه عکس‌العملی باید انجام دهد؟ (اگه مشمول رجیستری باشد، بعد از گذاشتن سیم‌کارت، پیامکی را دریافت خواهید کرد) خریدار باید گوشی رو به فروشنده مرجوع کرده تا در سامانه ثبت کند. در نظر داشته باشید که شما نباید هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید. هزینه از سمت فروشنده یا وارد کننده غیر رسمی پرداخت خواهد شد. هنگام خرید گوشی باید به شناسه IMEI (شناسه یکتای تلفن همراه) روی پشت گوشی در کنار باتری یا روی جعبه، دقت کنید. شناسه داخل گوشی باید با شناسه روی جعبه، یکسان باشد. بعد از انداختن سیم کارت هم باید کد #406** را شماره‌گیری کرده و یکسان بودن عدد نمایش داده شده با IMEI را بررسی کنید.
اگه گوشی را اینترنتی خریداری می‌کنید از سایتهای دارای نماد اعتماد بخرید ( این سایت‌ها تا 7 روز موظف به پس گرفتن کالای فروخته شده هستن) اگر از خارج گوشی خریدید یا مسافر هستید و بعد از ورورد به ایران سیم کارت ایران را استفاده می‌کنید (در صورتی که مشمول رجیستری باشید) باز هم پیامکی را دریافت خواهید کرد. دقت کنید که تا یک ماه فرصت دارید گوشی را ثبت کنید وگرنه باز هم دسترسی شما به شبکه قطع خواهد شد. در کل بهترین حالت آن است که اگه گوشی قاچاق بود و متوجه شدید مشمول رجیستری است از خرید آن صرفنظر کنید. فروشنده موظف است سیم کارت را در همان مغازه داخل گوشی قرارداده و اصل بودن گوشی را به شما اثبات کند.

منبع: نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر