10 توصیه برای عکاسی از آتش بازی

10 توصیه برای عکاسی از آتش بازی
با ورود به ماه بهمن و دهه ی مبارک فجر ، همچنین نزدیکتر شدن به عید نوروز احتمال اینکه در شهر یا محله ی خود شاهد آتش بازی باشید زیاد است. قطعاً دوستداران عکاسی شانس ثبت این لحظات را از دست نخواهند داد. پس برای هر چه بهتر شدن عکسهایتان این 10 توصیه را مطالعه کنید.
  • جدیدترین بازی ها
در این مقاله با عکاس حرفه ای ، Stewart Marsden همراه می شویم تا از چند و چون عکاسی از آتش بازی با استفاده از دوربین DSLR یا هر نوع دوربین دیگری که دارای تنظیمات دستی مناسبی باشد آگاه شویم. Stewart که از طرف شهرداری لندن برای عکاسی از آتش بازی سال نو در این شهر استخدام شده بود بیان می کند که موقعیت مکانی و محیط عکس به همان اندازه ی تنظیمات نوردهی و پردازش عکس اهمیت دارند و ما نیز با او موافقیم.
در ابتدا به غیر از داشتن دوربین شما به تجهیزات دیگری نیز نیاز دارید:
1.سه پایه
شما بدون داشتن سه پایه نمی توانید عکسهای خوبی از آتش بازی بگیرید. چون مجبور خواهید بود از سرعت شاترهای طولانی استفاده کنید و اگر دوربینتان کوچکترین تکانی بخورد کار خراب می شود
This photo was taken without a tripod. You can see the blur  introduced by the long shutter speed. Canon 60D, Sigma 18-270mm. Hong Kong Chinese New Year 2015
^ این عکس از کریسمس سال 2015 در شهر نیویورک گرفته شده است

2. ریموت شاتر
به همان دلیل که به سه پایه نیاز دارید، نیاز است نوعی ریموت نیز برای به کار انداختن دوربین داشته باشید. زیرا هرچقدر هم که مراقب باشید تماس دستتان با دکمه ی شاتر دوربین باعث تکان خوردن دوربین و تار شدن عکس می شود. اگر ریموت ندارید می توانید بعنوان آخرین راه حل از تایمر 2 ثانیه استفاده کنید، ولی استفاده از این روش بعضی اوقات موجب از دست دادن بخشی از سوژه می شود.

3.    موقعیت مکانی
تصمیم گیری در خصوص اینکه از کجا اقدام به عکاسی کنید مهم ترین بخش کار است. نه تنها باید این را در نظر داشته باشید که انفجار و آتش در کجای صحنه قرار خواهند گرفت، بلکه باید پیش زمینه ی عکستان نیز جالب توجه باشد. اگر پیش زمینه ی عکستان را مورد توجه قرار ندهید تنها یک عکس با نوردهی طولانی آماتور خواهید داشت!
در حالت ایده آل، به جایی نیاز دارید که دیدی بدون مزاحمت از آتش بازی داشته باشید. برای اینکه مطمئن باشید چنین مکانی را به دست آوردید لازم است جهت باد را نیز در نظر بگیرید. زیرا اگر دود آتش بازی به سمت جایی که شما هستید حرکت کند عکسهایتان را خراب خواهد کرد و آتش بازیها تار می شوند. در ضمن معمولاً بهترین عکسها در ابتدای آتش بازی گرفته می شوند که هنوز دود در منطقه جمع نشده است.
What smoke can do to fireworks photos when there is no wind. Canon 60D Sigma 18-270mm. Sydney, New Year's Eve 2014
^می توانید تاثیر دود را در خراب کردن عکس ببینید
Foreground and context at Sydney NYE 2015 - Canon 60D Sigma 18-270mm
^پیش زمینه ی زیبا و جالب توجه برای عکس مهم است

4.کادربندی
زمانیکه مکان ایده آلتان را پیدا کردید، سه پایه تان را برپا کنید و کادر مورد نظرتان را بیابید. اگر قبلا هم در همان مکان شاهد آتش بازی بوده اید کارتان راحت تر است، زیرا تصوری کلی از اینکه آتش بازیها در کجا اتفاق می افتند خواهید داشت. ولی اگر مطمئن نیستید کادرتان را وایدترین انتخاب کنید ، تا از ثبت کل آتش بازی مطمئن شوید، به این روش بعداً میتوانید با کراپ کردن عکس کادربندی مورد نظرتان را ایجاد کنید.
**نکته: بعد از انتخاب کادربندی و قبل از اینکه آتش بازی شروع شود یک عکس از منظره ی مورد نظر بگیرید، در ادامه به شما دلیل اینکار را خواهیم گفت.
Stewart Marsden - Original composition photo. Pentax 645Z HD PENTAX-DA 645 28-45mm F4.5ED AW SR
^عکسی که بعد از کادربندی و قبل از شروع آتش بازی گرفته شده است
Example of not judging where the fireworks would be correctly. Canon 60D Sigma 18-270mm. Sydney, New Year's Eve 2014.
^نتیجه ی کادربندی بسته این است که بخشی از آتش بازی از دست رفته

5.فوکوس
دوربینتان را در حالت فوکوس دستی قرار دهید. این مساله برای ثبت عکسهای خوب ضروری است. همچنین باید از قبل از شروع مراسم فوکوس را تنظیم کرده باشید. به سادگی لنزتان را بر روی بی نهایت تنظیم نمایید، البته این موضوع به موقعیت اطرافتان نیز بستگی دارد، شاید ساختمانهایی در اطراف باشند که بخواهید در فوکوس باشند. به هر حال اگر از فوکوس خودکار استفاده کنید با هر بار فشردن شاتر دوربین به صورت گیج به دنبال نقطه ی فوکوس خواهد گشت و در نهایت نیز عکسی نخواهد گرفت!

6.دیافراگم
زمانیکه فوکوس و کادربندیتان را درست کردید، انتخاب دیافراگم کار ساده ایست. زیرا آتش بازیها معمولاً بسیار روشنند، Stewart توصیه می کند دیافراگم را بین 1.5 تا 3 درجه (stop) تاریکتر انتخاب کنید.

7.ایزو
لازم است حساسیت ایزو را در پایینترین حد ممکن قرار دهید تا نویز را به حداقل برسانید. چون آتش بازی محیط اطرافش را نیز به میزان زیادی روشن می کند لازم نیست نگران underexposure شدن عکستان باشید. البته واضح است که فلش دوربین را نیز باید خاموش نگه دارید، چون قطعا قادر نخواهد بود مکان مورد نظرتان را روشن کند!

8.سرعت شاتر
Bulb Mode در این نوع عکاسی بهترین دوست شماست. با استفاده از ریموت شاتر شما قادر خواهید بود شاتر را در تمام مدت آتش بازی باز نگه دارید. Marsden توصیه می کند زمانی بین 8 تا 15 ثانیه را انتخاب کنید. اگر آتش بازیها دور یا کم نورند ممکن است زمان بیشتری نیاز باشد.
ولی مراقب باشید حتی با ایزوی پایین و دیافراگم بسته بیش از حد باز نگه داشتن شاتر ممکن است باعث نوردهی بیش از حد عکستان بشود.
Stewart Marsden. Pentax 645Z HD PENTAX-DA 645 28-45mm F4.5ED AW SR
^یکی از عکسهای آتش بازی سال نوی میلادی در لندن

9.RAW
این مهم است که زیاد به نتیجه ای که در صفحه نمایش دوریین می بینید اعتنا نکنید. زیرا واقعا آن عکسی نیست که در نهایت به دست می آورید. برای اینکه دستتان در تدوین و پردازش عکس باز باشد توصیه میکنیم در حالت RAW عکاسی کنید.

10.پس پردازش
آن عکسی را که بالاتر گفتیم قبل از آتش بازی بگیرید یادتان هست؟ اینجا جاییست که آنرا استفاده خواهید کرد. چون آتش بازی بسیار پرنور است، معمولا پیش زمینه ی عکستان زیادی تیره خواهد شد.
Marsden می گوید برای اصلاح این موضوع بهتر است پیش زمینه ی عکس را با عکسی که قبل از شروع آتش بازی گرفته اید جایگزین کنید. اینکار را می توانید در فتوشاپ به راحتی انجام دهید. عکسهایتان را در Layerهای مختلف قرار داده و با استفاده از masking متوجه خواهید شد کدام قسمتها را با brush باید پاک کنید تا عکس زیری جایگزینش شود.
تنظیمات دیگر را نیز می توانید با استفاده از نمودار هیستوگرام و انتخاب قسمتهایی که میخواهید اصلاح کنید مورد بازبینی قرار دهید. نتیجه ی این کار عکسی با جزئیات یکدست تر و نوردهی بهتر است.
این تفاوتی است که پردازش عکس در فتوشاپ ایجاد می نماید:
Stewart Marsden Pentax 645ZHD PENTAX-DA 645 28-45mm F4.5ED AW SR.
منبع: Digitalrev
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر