10 توصیه ی کاربردی برای مدیریت زمان

10 توصیه ی کاربردی برای مدیریت زمان
شاید پیش آمده باشد که در کلاسی برای مدیریت زمان شرکت کرده باشید. یا در کتاب و روزنامه در موردش مطالعه نمودید و یا نرم افزاری برای گوشیتان دانلود کردید تا به وسیله ی آن بتوانید از وقتتان به صورت بهینه استفاده کنید. ولی ممکن است از خود بپرسید چرا با وجود تمام این وسایل و اطلاعات باز هم همیشه وقت کم می آورید.
  • جدیدترین بازی ها
جواب ساده است. زیرا هر آنچه که در مورد مدیریت زمان آموخته اید تنها وقت تلف کردن بوده و فایده ای نداشته اند.
قبل از اینکه اصلاً شروع کنید به مدیریت وقتتان باید یاد بگیرید تعریف وقت و زمان چیست. تعریف دائره المعارفی آن می شود "مقطعی یا دوره ای که امور اتفاق می افتند" به زبان ساده تر وقتی که کاری انجام می شود.
دو نوع زمان وجود دارد: زمان ساعتی و زمان واقعی. در زمان ساعتی ، 60ثانیه در هر دقیقه،60 دقیقه در هر ساعت ، 24 ساعت در هر شبانه روز و... وجود دارند. تمام عمر یکسان اتفاق می افتد. وقتی شما 50سال دارید 50 سال ساعتی را گذرانده اید.
در حالت واقعی، تمام زمانها نسبی هستند. ممکن است بر اساس کاری که دارید انجام می دهید وقت به سرعت برق بگذرد و یا بخزد و برود! 2 ساعت در صف یک اداره ی شلوغ ممکن است به اندازه ی 12 سال طول بکشد. با اینحال به نظر می آید که فرزند 12ساله تان تنها در 2ساعت اینقدر قد کشیده است!
کدام یکی از این دو نوع زمان زندگی شما را تعریف می کنند؟ کدامیکی واقعاً بر زندگی شما تاثیر می گذارد؟ زمان واقعی یا زمان ساعتی؟
دلیل اینکه دفترچه ی برنامه ریزی یا نرم افزار موبایلتان جواب نمی دهد این است که این سیستم ها ساخته شده اند تا بر اساس ساعت برنامه ریزی کنند. زمان ساعت کاملاً بی ربط است. زندگی شما بر اساس ساعت نمی گذرد. شما در زمان واقعی زندگی می کنید، زندگی شما به این شکل است که وقتی بهتان خوش می گذرد متوجه گذر زمان نمی شوید و وقتی در صف بانک هستید شما را نصفه جان می کند تا بگذرد.
خبر خوب این است که زمان واقعی یک متغیر روحی و روانی است. جایگاهش بین دو گوش شماست! شما آنرا ایجاد می کنید. و هر چیزی را که شما درست می کنید شما نیز کنترل می کنید. حالا وقتش است که خراب کردن کار خودتان را کنار بگذارید و از "وقت ندارم" یا "منتظر وقت مناسب هستم" دوری کنید تا بتوانید تجارت خود را راه بیندازید و آنرا مدیریت کنید.
سه راه برای گذران زمان وجود دارد: تفکر، مکالمه و عمل کردن. بدون در نظر گرفتن نوع شغلتان کار شما شامل این 3 فاکتور می شود.
به عنوان یک کارآفرین ، ممکن است به صورت مداوم در کارتان بیفتد وقفه بیفتد و یا به مسیرهای متفاوتی سوق پیدا کنید. در حالی که موضوعات متفرقه را نمی توانید کاملاً محو کنید، این شمائید که تصمیم می گیرد چقدر زمان صرفشان کنید و چه میزان زمان صرف تفکرات،  گفتگو و عمل کردن کنید تا موجب موفقیتتان شود.

تکنیک های زیر را تمرین کنید تا رئیس زمان خود شوید:

1. یک برنامه و یادداشت از تمامی فکرهایتان، مکالمات و فعالیت هایتان که میخواهید در طول یک هفته انجام دهید و انجام داده اید را همواره با خودتان داشته باشید. این به شما کمک می کند بدانید چه مقدار کار را در هر روز می توانید انجام دهید و زمان ارزشمندتان کجا صرف شده است. خواهید دید که در واقع چه مقدار از زمانتان صرف تولید نتیجه شده است و چقدرش بر روی افکار، مکالمات و فعالیتهای بیهوده اتلاف شده.

2. باید به هر فعالیت یا گفتگویی که برای موفقیت شما مهم است زمان مشخصی را اختصاص دهید. لیست کارهایی که باید انجام بدهید مدام طولانی تر و طولانی تر می شود تا جایی که دیگر انجامشان غیرممکن است. دفترچه ی قرارها بهتر جواب می دهد. ملاقات هایتان را برنامه ریزی کنید و بازه های زمانیی را برای افکار، مکالمات و فعالیت های با اولویت بالا ایجاد کنید. برنامه ریزی کنید چه زمانی شروع می شوند و کی پایان می یابند. و انضباط داشته باشید و آنها را در زمان اختصاص یافته پایان دهید.

3. برنامه ریزی کنید تا حداقل 50درصد زمانتان را صرف افکار، مکالمات و فعالیت هایی کنید که منتج به نتیجه می شوند.

4. وقفه ها را برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی کنید که ممکن است برای کاری که دارید انجام می دهید در جای دیگری خواسته شوید. به طور مثال در "ساعات کاری". آیا "ساعات کاری" همان وقفه های برنامه ریزی شده نیستند؟

5. 30 دقیقه ی اول هر روز را صرف برنامه ریزی روزتان کنید. تا کل روزتان را برنامه ریزی نکردید روزتان را آغاز نکنید. مهمترین زمان روزتان وقتی است که برنامه ریزی می کنید که برنامه ی روزتان را تعیین کنید.

6. قبل از هر تماس تلفنی یا انجام فعالیتی 5 دقیقه را صرف فکر کردن به اینکه چه نتیجه ای را می خواهید از آن بگیرید بکنید. این به شما کمک می کند ایده ی خوبی داشته باشید از اینکه موفقیت در پایان آن کار چه شکلی خواهد بود. همچنین باعث کندتر شدن زمان نیز می شود. بعد از هر کار و یا مکالمه ای 5 دقیقه زمان صرف کنید و به این فکر کنید که آیا به نتیجه ی مطلوب رسیدید یا خیر. اگر نه، چه کمبودی وجود داشت؟ چگونه این کمبود را در فعالیت یا مکالمه ی بعدیتان حذف می کنید؟

7. زمانی که واقعاً نباید وقفه ای در کارتان بیفتد یک علامت "لطفا مزاحم نشوید" بر روی میزتان یا درب دفتر کارتان نصب کنید.

8. تمرین کنید تلفنتان را فقط به خاطر اینکه زنگ می زند یا ایمیلتان را چون فقط ایمیل دارید جواب ندهید یا باز نکنید. برنامه های چت را ببندید. نگذارید دیگران حواستان را پرت کنند مگر اینکه واقعاً مهم باشد. در عوض برای جواب دادن به مکالمالت تلفنی و ایمیل هایتان زمان بندی داشته باشید.

9. حواس پرتی های مرتبط با فیس بوک یا سایر شبکه های اجتماعی را کنار بگذارید، مگر اینکه از این ابزارها برای پیشرفت کارتان استفاده می کنید.

10. به یاد داسته باشید که این غیرممکن است که بتوانید همه ی کارها را انجام دهید. همچنین به یاد داشته باشید که از نظر آماری این حدود 20 درصد از افکار، مکالمات و فعالیتهای شما هستند که 80درصد نتیجه را تولید می کنند.
منبع: Entrepreneur
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر