10 راه حل برای کنترل خشم

10 راه حل برای کنترل خشم
بشر امروز، موجودی خشمگین است که با بی‌اهمیت ترین اتفاق شروع به پرخاشگری می‌کند. خشم، احساسی است که اگر کنترل نشود، به زندگی شما آسیب می‌رساند اما در صورتی که بتوانید آن را مدیریت کنید، برای شما سودمند هم خواهد بود! با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
همه ما، گاهی، به دلایل مختلف، در مکان‌های متفاوت چون دانشگاه، کار، در میان دوستان یا خانواده یا حتی زمانی که به تنهایی گوشه‌ای نشسته‌ایم، عصبانی می‌شویم. خشم احساسی که من شخصا، سال‌ها است با آن مشغول دست و پنجه نرم کردن هستم. خشم من چنان در زندگی من اختلال ایجاد کرد که تصمیم گرفتم با آن مبارزه کنم و در خلال تحقیقاتم، 10 ترفند بسیار مفید، برای کنترل خشم را فرا گرفتم. در ادامه این ترفند‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

10. به خشم خود اعتراف کنید
به خشم خود اعتراف کنید. لازم نیست این کار را جلوی کسی انجام دهید. کافی است بپذیرید که عصبانی هستید و احساس خود را با عباراتی چون ناراحت، دلخور یا تحریک شده، کتمان نکنید. تمام این‌ها نشانه عصبانیت هستند. در واقع هنگامی که شما خوشحال نیستید، به نحوی عصبانی هستید. احساس ناراحتی، طبیعی است (همه ما دچار افسردگی می‌شویم)، اما اگر احساسات منفی باعث ایجاد انگیزه در شما می‌شوند، پس شما عصبانی هستید و این هیچ اشکالی ندارد. همه ما عصبانیت را تجربه می‌کنیم. در واقع، همه روزه در جاده‌ها، شاهد عصبانیت هستیم.

والتر میر (Walter Meyer)، سخنران عمومی که در مورد قلدری تحقیق کرده است، می‌گوید: «تحقیقات نشان داده است که عصبانیت رانندگان در جاده، مانند قلدری، معمولا ناشی از عصبانیت آن‌ها از موضوع دیگری است که در جایی نادرست خود را نشان می‌دهد. رانندگان ممکن است هنگام نشستن پشت فرمان خودرویشان، به دلیل دعوا با همسر یا رئیسشان عصبانی باشند و هنگامی که کسی از آن‌ها سبقتی نابجا می‌گیرد، طناب آخر را پاره کرده و عصبانی می‌شوند در حالی که دلیل اصلی عصبانیت آن‌ها چیز دیگری است.» هر چه سریع‌تر به خشم خود اقرار کنید، سریع‌تر می‌توانید سرخوردگی خود را کنار بگذراید.9. خشم خود را بپذیرید

پذیرفتن خشم، شما را در موقعیتی قدرتمند قرار می‌دهد. با پذیرفتن خشم خود، شما خود عصبانی خود را شناسایی می‌کنید و در قبال تصمیمات و رفتار خود مسئولیت می‌پذیرید. وقتی که شما خشم خود را پذیرفتید، به آینه نگاه کنید و ببینید که فرد عصبانی شما هستید و دیگران در قبال خشم شما واکنش نشان می‌دهند. شما خدای خود و خالق دنیای خود هستید، پس خشم شما، مشکل شماست و نمی‌توانید آن را به گردن فرد دیگری بیاندازید.

8. تصمیم بگیرید

تصمیم گرفتن اهمیت زیادی دارد. بنا به گفته دکتر استیون بی گوردون (Steven B. Gordon)، مدیر اجرایی مؤسسه رفتار درمانی، بهترین راه تصمیم گیری، اولویت بندی اعمال‌تان، به سمت موضوعی است که به آن اهمیت بیشتری می‌دهید. با این کار، ما، حتی در هنگام عصبانیت، خود را وادار به تصمیم گیری در راستای یک هدف سالم می‌کنیم.

به چه چیزی اهمیت بیشتری می‌دهید؟ آزار کسی که موجب خشم شما شده است، یا بهبود حالت روحی خود، یا کمک به فردی که برایتان خیلی باارزش است؟ انتخاب شما چیست؟ زیرا شما نمی‌توانید همزمان روی همه این تصمیمات وقت و انرژی صرف کنید.

7. ذهن خود را مشغول نگه دارید

بری میهر (Barry Maher)، نویسنده کتاب Filling The Glass، می‌گوید: «شاید بهتر است هنگام عصبانیت، آهنگ مورد علاقه خود را در ذهن‌تان بخوانید یا اسم بازیکنان تیم مورد علاقه‌تان را مرور کنید. مهم نیست که آهنگ مورد علاقه‌تان را درست می‌خوانید یا نه. صرف عمل منحرف کردن ذهن‌تان از موضوعی که شما را عصبانی کرده است، کنترل خشم را بسیار ساده‌تر می‌کند.»

متخصصان یوگا و مدیتیشن نیز با حرف اقای میهر موافق هستند. منحرف کردن ذهن از مشکلات، راهی خلاقانه برای دوری از احساسات منفی مانند خشم است.6. قدم بزنید

حالا که صحبت از یوگا پیش آمد، قدم زدن و دیگر تمرینات ورزشی (مخصوصا حرکات کششی)، راهی عالی برای باز کردن هسته روح و آزاد کردن استرسی است که باعث عصبانیت شما شده است. به هر روشی که دوست دارید، این خشم را به صورت انرزی بسوزانید.

دانیله دایاموند (Danielle Diamond)، موسس وبسایت Xen Strength، می‌گوید: «فرزندان من دائما کفش‌های خود را روی زمین رها می‌کنند و زیر پای دیگران می‌روند. این مسئله همیشه مرا عصبانی می‌کرد و شروع به مرافعه‌ای شدید با آن‌ها درباره عدم احساس مسئولیت‌پذیری می‌کردم. اما مدیتیشن و یوگا به من آموزش داد تا لحظه‌ای مکث کرده و بین عمل خودم و واکنش فرزندانم تأمل کنم.»

5. مکان را ترک کنید

پائولا اندرسون (Paula Anderson)، مشاور روانی، معتقد است که برای کنترل خشم، فردی که شما را عصبانی کرده، ترک کنید و به اتاق دیگری بروید.
ترک منبع خشم هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت مفید است. اگر فرد خاصی دائما در حال عصبانی کردن شماست، شاید بهتر است جای خود را برای همیشه عوض کنید. یا می‌توانید کاری کنید که فرد دیگر شما را برای همیشه ترک کند.

4. کاهش دهید، بازیابی کنید، دوباره استفاده کنید

خشم انرژی است. شما باید این انرژی را بازیابی کرده و در امری مفید‌تر استفاده کنید. این سه عبارت را به یاد داشته باشید: خشم خود را کاهش دهید، آن را تبدیل به انرژی مثبت کنید و در کاری مفید آن را استفاده کنید. اما درباره موضوعی که شما را عصبانی کرده، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

جینا بیندر (Gina Binder) روانشناس معتقد است «وقتی که به اندازه کافی آرام شدید تا بتوانید خشم خود را کنترل کنید، دوباره با وضعیتی که شما را عصبانی کرده است، روبرو شوید، البته اگر فکر می‌کنید که ارزش این کار را دارد.»3. لبخند بزنید، زیرا این کار، طرف مقابل شما را آزار خواهد داد

اگر از دست فردی عصبانی هستید، بهترین کار لبخند زدن است، مخصوصا در مقابل فردی است که شما را عصبانی کرده است. افرادی که از شما متنفرند، از دیدن لبخند شما نیز نفرت دارند و همچنین، لبخند شما باعث می‌شود تا دیگران شما را تحسین کنند. در هر صورت، یک لبخند در روز، از سیب هم برای دور نگه داشتن دکترها مفیدتر است! پس از ته دل لبخند بزنید، حتی اگر برای آزار دادن افرادی باشد که قصد آزار شما را دارند.

2. فریاد بزنید!

هرچند، باور عمومی این است که هنگام عصبانیت باید سعی کنیم و آرام باشیم، میشل مورتون (Michelle Morton)، نظر دیگری دارد، پرخاش کردن! این ترفند مورد علاقه من است!

خانم مورتون معقتد است: «گاهی اوقات بهتر است به خودمان اجازه انجام کارهایی را بدهیم که نباید انجام دهیم. شما نمی‌خواهید کاری را انجام دهید یا از انجام دادن آن معذب هستید، پس این احساس خود را نشان دهید!»

1. به کنترل خشم خود پایبند باشید

برنامه‌های زیادی برای کنترل خشم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای کنترل خشم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که دو نوع خشم وجود دارد و هر دو باید به صورتی جداگانه کنترل شوند.خشم کوتاه مدت، مجموعه‌ای از لحظاتی است که شما را در مسیر خشم قرار داده‌اند. عصبانیت بلندمدت ناشی از تمام اعمالی است که انجام می‌دهید (و لحظات شادی که از خود دریغ می‌کنید)، زیرا در حال خشمگین شدن هستید.
روش‌های آرامبخشی شاید برای خشم کوتاه مدت مؤثر باشند، اما اگر می‌خواهید بر خشم بلندمدت فائق آیید، باید ذهنیت خود را تغییر دهید.
منبع: LifeHack
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر