10 واقعیت جالب درباره اولین محصول اپل

10 واقعیت جالب درباره اولین محصول اپل
استیو «واز» وازنیک در چنین روزی در سال 1975، نمونه‌ی اولیه‌ای از کامپیوتر اپل-1 را مورد آزمایش قرار داد. در اینجا قصد داریم به 10 نکته‌ی جالب در خصوص این کامپیوتر تاریخ‌ساز بپردازیم:
  • جدیدترین بازی ها
استیو «واز» وازنیک در چنین روزی در سال 1975، نمونه‌ی اولیه‌ای از کامپیوتر اپل-1 را مورد آزمایش قرار داد. در اینجا قصد داریم به 10 نکته‌ی جالب در خصوص این کامپیوتر تاریخ‌ساز بپردازیم:

1.    واز اولین کامپیوتر اپل-1 را بر اساس پردازنده‌ی موتورولا 6800 (به قیمت 175 دلار) ساخته بود. وقتی تیمی متشکل از مهندسان سابق شرکت موتورولا پردازنده‌ی MOS 6502 را با قیمت 25 دلار عرضه کردند، واز برای رسیدن به قیمتی معقول‌تر؛ از این چیپ ارزان‌ استفاده کرد.
2.    پردازنده‌ی MOS 6502 با فرکانس 1.023 MHz کار می‌کرد و رم 4 کیلوبایتی نخستین محصول اپل تا 8 یا 48 کیلوبایت قابل‌افزایش بود. یک نوار کاست اضافی هم به برای ذخیره کردن داده‌ها در نظر گرفته‌شده بود. این فناوری مقدم بر تکنولوژی فلاپی دیسک، به‌عنوان یکی از پیشروترین امکانات کامپیوتری در آن زمان محسوب می‌شد.
3.    کامپیوتر اپل-1 از یک مادربورد، که 50 چیپ از پیش روی آن نصب گردیده بود تشکیل می‌شد. در آن زمان کامپیوترها به‌صورت اسمبل شده عرضه نمی‌شدند و به همراه خود چند بورد مجزا داشتند.
4.    بااینکه اولین کامپیوتر اپل با مادربورد از پیش اسمبل شده عرضه می‌شد، ولی از کیس خبری نبود و مشتریان باید خودشان آن را تهیه می‌کردند.
5.    استیو وازنیک در آن زمان ایده‌های بدیع و نوینی را پایه‌گذاری کرد. به‌عنوان‌مثال در این خصوص می‌توان به پشتیبانی مادربورد از تلویزیون لامپی CRT، کیبورد و همچنین یک منبع تغذیه برق اشاره کرد.
6.    وازنیک عرضه‌ی اپل-1 را پنج بار به کارفرمای خود یعنی Hewlett-Packard پیشنهاد کرده بود. اما HP پیشنهاد او را رد کرده بود.
7.    در سال 1977 یک بازی Star Trek برای کامپیوتر اپل 1 با قیمت 5 دلار بر روی کاست عرضه‌شده بود.
8.    فردی که استیو وازنیک را متقاعد ساخته بود تا برای فروش کامپیوتر خود تلاش کند، استیو جابز بود. واز 200 دستگاه از کامپیوتر اپل 1 را با دست‌ خود ساخته بود و همه‌ی آن‌ها به‌غیراز 25 دستگاه صرف زمان کوتاهی در بازار فروخته شدند.
9.    قیمت فروش عمده‌ی اپل 1 معادل با 500 دلار بود. قیمت خرده‌فروشی آن معادل با 666.66 دلار فروخته می‌شد. به گفته‌ی واز، «من به تکرار اعداد علاقه داشتم...جابز توانست قراردادی مبنی بر فروش عمده‌ی کامپیوترها با قیمت 500 دلار امضا کند. حالا قیمت خرده‌فروشی می‌بایست چقدر باشد؟ یک‌سوم از قیمت باید به قیمت کل اضافه شود. یعنی تقریباً 667 دلار، البته 666.66 بهتر است چون یک عدد تکرار شده و تایپ کردن آن نیز آسان‌تر است. ما در آن زمان از جنبه‌های منفی این عدد، هیچ اطلاعی نداشتیم». هر از چند گاهی خبری از حراج یک دستگاه کامپیوتر اپل-1 می‌شنویم. مثلاً در سال 2014 یک دستگاه کامپیوتر اپل-1 کاملاً سالم، به قیمت 905000 دلار به حراج رسید.
10.    بر اساس اطلاعات موجود در یک سامانه‌ی آنلاین ثبت کامپیوترهای اپل 1، از ماه ژوئن سال 2015 فقط 66 نمونه از این کامپیوتر در دنیا وجود دارند. استیو وازنیک تنها کسی بود که در آغاز فعالیت اپل، قادر به پشتیبانی فنی از نخستین محصول اپل بود. درنتیجه کاربران اپل، ترغیب شدند تا کامپیوتر خود را با مدل جدیدتر آن، یعنی اپل 2 در سال 1977 مبادله کنند. به همین خاطر در این فرایند تعداد زیادی از کامپیوترهای اپل 1 نابودشده بودند.


منبع: CNET
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر