12 راه لذت بردن از کار

12 راه لذت بردن از کار
تحقیقات نشان داده است که دو سوم، افراد از کار خود لذت نمی‌برند. کار شما ممکن است از نظر شخصیتی با شما سازگار نباشد، یا آرامش را از زندگی شخصی شما سلب کرده باشد. شاید در بلند مدت بتوانید کاری مناسب‌تر پیدا کنید، اما در کوتاه مدت، بهتر است از آن لذت ببرید. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
اگر شما یک کارمند نسبتا جوان در شرکت خود هستید و نقش مهمی نیز بر عهده دارید، این احتمال وجود دارد که احساس کنید، به اندازه کافی از شما تقدیر نمی‌شود. همچنین ممکن است با چالش‌های زیر روبرو باشید:

- کار شما رضایت بخش نیست
- ساعت‌های کار شما طولانی است
- تضاد ساعات کاری شما و وظایفتان
- عدم تعادل میان زندگی شخصی و تعهدات شغلی
- موعد‌های مقرر نامناسب
- فشار ناشی از مدیریت زمان
- رابطه‌ای پرتنش با افراد مهم در زندگی‌تان
- مشکلات اقتصادی شخصی
- عدم احترام به نظر شما در کار
- سیاست‌های داخلی و ساختار شرکتی سخت‌گیرانه
- برخوردهای شخصی ناسالم در محیط کاری
- موقعیت‌های کم برای ترفیع
در نتیجه شما با مشکلاتی در کار خود روبرو هستید.

از یک طرف، شما دوست دارید که در یک محیط کاری رضایت‌بخش، لذت‌بخش و باارزش سهیم باشید، برای تلاش‌هایتان از شما تقدیر شود و ترفیع بگیرید و به خاطر نقش مهمی که در کمپانی دارید، از شما قدردانی شود.
از طرف دیگر، شما زندگی متعادلی همراه با زمان کافی برای انجام کارهای مورد علاقه‌تان داشته باشید. البته شما می‌خواهید که درباره شغل و وظایف شغلی‌تان شفافیت داشته باشید و زندگی شخصی سالم و عاری از استرس داشته باشید.پس بهترین راه چیست؟ چگونه می‌توانید در کار خود شاد باشید؟
یکی از کلیدی‌ترین عناصر مقابله با این چالش‌ها، این است که بدانید چقدر به کار خود علاقه دارید. آیا دوست دارید هر روز صبح به خاطر شغل خود از خواب برخیزید یا ترجیح می‌دهید کار دیگری انجام دهید؟
چقدر برای کار خود انگیزه دارید؟ آیا زندگی کاری روزمره با شما سازگار است؟

سال گذشته یک نظر سنجی در بریتانیا نشان داد که از هر 3 نفر، 2 نفر از کار خود ناراضی هستند و قطعا چنین وضعیتی در دیگر نقاط دنیا نیز برقرار است. در واقع، این افراد یا نسبت به پیدا کردن کار مورد علاقه خود دلسرد شده‌اند یا اینکه تسلیم شرایط حال حاضر خود شده‌اند.

مهم نیست که چقدر از دیگر جنبه‌های زندگی خود، مانند خانواده، زندگی اجتماعی و روابط شخصی خود راضی هستید. کار بخش مهمی از زندگی شما است و نباید نادیده گرفته شود.
اکنون که انتخاب کرده‌اید تا شغل حال حاضر خود را داشته باشید، پس به عهده شماست که از آن نهایت استفاده را ببرید. البته در دراز مدت می‌توانید کار خود را تغییر دهید، اما فعلا، بهتر است کمی از کار خود لذت ببرید.

با فرض این که در کوتاه مدت قادر به تغییر شغل نیستید، می‌توانید کارهایی برای لذت بردن از شغل حال حاضر خود انجام دهید. از خود بپرسید که آیا مشکل، شغل شماست، یا خود شما و چه کاری برای لذت بردن از کار خود می‌توانید انجام دهید.
تظاهر به قربانی بودن را کنار بگذارید. شما مسئول زندگی خودتان هستید و نمی‌توانید بلافاصله شغل خود را تغییر دهید. پس وظیفه شماست که از آن نهایت استفاده را ببرید.برای لذت بردن از کارتان، به شما این ترفندهای ساده را پیشنهاد می‌کنیم.

1. در مسیر رفتن به سر کار، به خود انگیزه بدهید.
اینگونه فکر کنید که کار شما باعث می‌شود تا از خانه بیرون بزنید و یک زندگی اجتماعی داشته باشید. یک رویه مثبت باعث می‌شود تا روز شما مطبوع‌تر و پربازده‌تر باشد.

2. کار خود را در نظر داشته باشید.
شما در هر موقعیت، تنها می‌توانید کاری را انجام دهید که در توان شماست. به هدف بزرگ‌تری فرای خود و شغل‌تان بنگرید. چندکار داوطلبانه انجام دهید تا میدان دید وسیع‌تری به دست بیاورید. در کل، راهی پیدا کنید که بتوانید به جامعه خدمت کنید.

3. به یاد داشته باشید که شما محدود به کارتان نیستید.
شخصیت خود را به کارتان ارتباط ندهید. از این طرز تفکر دست بکشید که زندگی شغلی شما باید سبک مشخصی داشته باشد. توقعی که والدین و معلمان شما از شخصیت شما دارد، باعث می‌شوند تا نتوانید از زندگی خود لذت ببرید.

4. برای زمان خود برنامه ریزی کنید.
در لیست کارهای خود، پروژه‌های بلند مدت را در کنار کارهایی که باید فوران انجام دهید، بگذارید. لیست خود را اولویت بندی کنید و کارهای مهم‌تر را زودتر انجام دهید. وقتی که کاری را انجام می‌دهید، از خود بپرسید که آیا دارید از زمان خود به خوبی استفاده می‌کنید؟ زمان خود را برای کارهایی مانند تحصیلات و غیره برنامه ریزی کنید.5. روی وظیفه خود تمرکز کنید.
به خود اجازه ندهید که با نگرانی درباره دیگر کارهایی که باید انجام شوند، یا از دست دادن انرژی به خاطر وضعیتی که ناخواسته در آن گرفتار هستید، از کار خود منحرف شوید. در لحظه زندگی کنید.
جسور باشید و وظیفه خود را قبل از آن که از زیر آن شانه خالی کنید، انجام دهید. برای مثال، اولین کاری را که باید در صبح انجام دهید، در همان بار اول به پایان برسانید و وقتتان را تلف نکنید.

6. هر زمان که از موقعیت خود نسبت به درخواست‌های نابجا نامطمئن بودید، شفاف سازی کنید.
هر چه بیشتر با مدیر خود و دیگر همکارانتان شفاف و روراست باشید، در طولانی مدت، موفق‌تر خواهید بود.

7. هر زمان که مناسب بود، کار خود را به فرد دیگری بسپرید.
تصمیم بگیری که آیا کاری وجود دارد که فرد دیگری بتواند انجام دهد یا کلا وظیفه فرد دیگری باشد. همواره قانون 3D را به یاد داشته باشید «انجام دهید، کنار بگذارید یا به فرد دیگری بسپرید». هیچگاه کاری را دوباره انجام ندهید.

8. گهگاه به خود استراحت بدهید.
برای پنج دقیقه هم که شده از محیط کاری خود فاصله بگیرید. سعی کنید برای مدتی از پای میز خود بلند شوید و لپ‌تاپتان را کنار بگذارید. حتما برای وقت ناهار استراحت کنید زیرا در کنار غذا، به کمی هواخوری و استراحت روانی نیز احتیاج دارید.
یک غذای سال بخورید. به جای یک بسته چیپس، یک عدد سیب بخورید. به جز آدرنالین و کافئین، راه‌های دیگری برای انرژی دادن به خودتان به کار ببرید.9. صرف نظر از این که چقدر کار سخت می‌شود یا چقدر رئیس‌تان از شما توقع دارد، سعی کنید ریلکس باشید.
در پایان روز، این تنها یک شغل است و شما محدود به شغل‌تان نیستید. در آینده به این روزها نگاه خواهید کرد و احتمالا آن‌ها را به یاد نخواهید داشت.

10. به ایجاد یک محیط کاری دلپذیر کمک کنید.
از شایعه پراکنی بپرهیزید، زیرا تنها باعث ایجاد انرژی منفی می‌شود. به شایعات هم گوشی ندهید. با افرادی که سنخیتی با شما ندارند یا از آن‌ها خوشتان نمی‌آید، کمتر وقت صرف کنید.
یاد بگیرید که در هنگام کار، سرگرم باشید. بیشتر بخندید و خوش بگذرانید. با روشی سرگرم‌کننده، کار خود را انجام دهید.

11. قبل از ترک کار، روز خود را بررسی کنید.
ببینید که چه کاری خوب پیش رفته و چه چیزی را می‌توانید بهبود ببخشید. اگر از کار خود راضی بودید، پس به خود پاداش بدهید. شما لیاقت آن را دارید.

12. پس از ترک کار، آن را فراموش کنید.
شما یک سوم روز خود را سر کار سپری می‌کنید، پس هنگام وقت آزاد خود، دیگر به آن فکر نکنید. هنگام رفتن به خانه، از نظر روانی با محیط کاری خود خداحافظی کنید.

کار خود را به عنوان یک بازی در نظر بگیرید. زندگی باید لذت‌بخش باشد و اگر قرار است یک سوم آن را در محیط کاری خود سپری کنید، پس بهتر است از این بازی لذت ببرید.
منبع: LifeHack
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر