12 عادت بد که باید برای بهره‌وری بیشتر آن‌ها را ترک کنید

12 عادت بد که باید برای بهره‌وری بیشتر آن‌ها را ترک کنید
امروز قصد داریم از 12 عادت بسیار بد برای شما بگوییم که می‌توانند به میزان بهره‌وری شما در طول کار روزنانه آسیب بسیار بزرگی بزنند. پس با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
در ابتدا باید یک نکته را بدانید: منظور از بهره‌وری بیشتر در کار، «سخت‌تر کار کردن» نیست؛ بلکه هوشمندانه کار کردن است. با استفاده از روش‌های هوشمندانه می‌توان بیشترین میزان بهره‌وری از یک روز کاری را به دست آورد. در ادامه قصد داریم به 12 عادت بد اشاره کنیم که می‌توانند بر میزان فعالیت روزانه شما در محل کار تاثیر منفی داشته باشند.

جستجو در اینترنتاز آن‌جایی که بیشتر ما در محل کار خود به آسانی به اینترنت دسترسی داریم، پس‌ استفاده از این فناوری نیز بسیار آسان است. ممکن است در بین کار روزانه خود، با سوالی مواجه شوید که بخواهید جواب آن را بدانید. پس اولین محل مراجعه شما، اینترنت خواهد بود. از این رو می‌توانید با این کار در فعالیت روزانه خود اخلال ایجاد کنید. پیشنهاد ما به شما این است که در مواقع مواجه شدن با چنین شرایطی، سوال یا مطلب مورد نظر خود را یادداشت کنید و پس از اتمام فعالیت روزانه به سراغ آن بروید.

چند وظیفگیدرحالی که بسیاری از مردم فکر می‌کنند انجام 2 کار در یک زمان از ویژگی‌های آن‌ها است، محققان می‌گویند تنها 2 درصد از جمعیت زمین می‌توان از پس چنین کاری بر بیاید. پس اگر فکر می‌کنید شما هم جزو آن 2 درصد نیستید، بهتر است تمرکز خود را بر روی یک فعالیت مشخص قرار بدهید؛ چرا که این کار می‌تواند در هر دو کاری که در یک زمان انجام می‌دهید تاثیر منفی داشته باشد.

چک کردن ایمیل در طول روزدسترسی ثابت به اینترنت می‌تواند شما را به کار دیگری نیز تشویق کند. این فعالیت، اگر با شغل شما ارتباطی نداشته باشد، می‌تواند زمان زیادی از فعالیت کاری شما را هدر بدهد. بر اساس آمار اعلام شده، خواندن ایمیل‌ها یا پاسخ به آن‌ها می‌تواند 10 الی 20 دقیقه از زمان مفید فعالیت شما را از بین ببرد. پس پیشنهاد ما به شما این است که اگر نیاز ضروری به استفاده از ایمیل در طول فعالیت کاری خود ندارید، یا این بخش در طول فعالیت روزانه شما تعریف نشده است، بررسی آن را به ساعات خارج از کار انتقال دهید.

انتقال کارهای مهم به آخرین ساعات روزبسیاری از مردم روز خود را با انجام وظایف ساده آغاز می‌کنند تا دیگر وظایف مهم و دشوار را به زمانی دیگر در همان روز منتقل کنند. این کار ایده بدی است؛ زیرا می‌تواند منجر به عدم انجام وظیفه مورد نظر شود یا حداقل در انجام درست آن «اثر منفی» داشته باشد. بر اساس تحقیقی که اخیرا صورت گرفته است، مردم در طول فعالیت‌های روزانه خود از میزان مشخص «نیروی ارادی» برخوردار هستند که در طول کاهش می‌یابد. از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم تا مهم‌ترین و مشکل‌ترین وظایف خود را در ابتدای روز انجام بدهید؛ زمانی که اراده شما برای انجام کارها در بیشترین میزان خود قرار دارد.

ملاقات‌های بیش از اندازههیچ چیز نمی‌تواند به اندازه یک ملاقات غیر ضروری میزان بهره‌وری شما را مختل کند. با توجه به ابزار‌هایی همچون برنامه‌های پیام رسان، ایمیل و گفتگوی ویدئویی، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا جایی که می‌توانید از دیدارهای غیر ضروری در طول روزکاری خود جلوگیری کنید. بهتر است ملاقات‌های رو در رو را به مباحث مهم، معرفی‌های دارای اهمیت و صحبت‌های جدی اختصاص بدهید که تنها باید از طریق ملاقات حضوری صورت بگیرند. Bobby Harris، موسس BlueGrace Logistics می‌گوید مردم نباید یک قرار ملاقات کاری را تا زمانی که فرد متقاضی دلیل خوبی به آن‌ها ارائه نکرده است، قبول کنند. به عقیده او، باید از فرد متقاضی سوال کنید که به چه مقدار زمان نیاز دارد و دقیقا نیمی از زمان درخواست شده از سوی وی را در اختیار آن فرد قرار بدهید.

نشستن در تمام طول روزنویسنده کتاب The New How، یعنی Nilofer Merchant در سخنرانی خود برای مخاطبان مجموعه جلسات TED از شیوه‌هایی می‌گوید که برای خلق ایده‌های جدید، به شرکت‌های بزرگ ارائه کرده است. از نظر او، یکی از این شیوه‌ها برای دستیابی به ایده‌های خلاقانه در جلسات، برگزاری ملاقات‌هایی است که در طول راه رفتن صورت می‌گیرد. او به ما پیشنهاد می‌کند تا جلسات و ملاقات‌ها را در هنگام راه رفتن و خورد قهوه برگزار کنیم. او در اینبار می‌گوید: «باور نمی‌کنید که چگونه هوای تازه می‌تواند باعث رسیدن ایده‌های تازه به ذهن شما شود. همانطور که این روش را انجام می‌دید، ایده‌های جدید نیز وارد زندگی شما می‌شود.»

متوقف کردن زنگ هشدار صبح‌گاهی


اگر شما هم فکر می‌کنید زدن این دکمه در هنگام شنیدن زنگ هشدار صبح‌گاهی برای بیدار شدن از خواب، به شما فرصت می‌دهد تا کمی بیشتر استراحت کنید و برای فعالیت روزانه خود آماده شوید، باید بگوییم که شما اشتباه می‌کنید؛ زیرا این حالت بیشتر از اینکه به نفع بدن شما باشد، به آن ضرر می‌زند. هنگامی که شما با شنیدن اولین زنگ از خواب بیدار می‌شوید، بدن شما ترشح هورمون‌های هوشیاری را آغاز می‌کند تا برای فعالیت روزانه خود آماده شوید. اما هنگامی که شما پس از یک‌بار بیدار شدن، بار دیگر به خواب می‌روید، این روند را کند می‌کنید. به علاوه باید به این نکته توجه داشته باشید که 9 دقیقه زمان مناسبی برای خواب عمیق نیست و بدن شما نمی‌تواند استفاده مفیدی از آن داشته باشد.

اما این بدان معنی نیست که نباید به خواب خود اهمیت بدهید. Arianna Huffington در سخنرانی خود برای حاضرین مجموعه TED، می‌گوید یک خواب خوب در شب می‌تواند به شما قدرت افزایش بهره‌وری، شادی، گرفتن تصمیمات هوشمندانه و ارائه‌ ایده‌های بزرگ‌تر را بدهد.

اولویت بندی نامناسببسیاری از مردم فکر می‌کنند داشتن چندین هدف بزرگ در زندگی می‌تواند موفقیت را تضمین کنند؛ زیرا به عقیده آن‌ها می‌توان با شکست یک هدف یا ایده، به سراغ هدف بعدی رفت. اما متاسفانه افکار مردد درباره یک هدف و در نظر گرفتن چندین هدف بزرگ در زندگی، نمی‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد. در اینجا بهتر است به داستانی از زندگی Warren Buffett اشاره کنیم. روزی وی متوجه می‌شود که خلبان شخصی او می‌گوید نتوانسته به تمامی اهداف زندگی خود برسد. سپس Buffett از خلبان خود می‌خواهد تا لیستی 25 عددی از هداف زندگی خود را که قصد دارد قبل از مرگ به آن‌ها دست پیدا کند، بنویسد. سپس بعد از مشاهده لیست، Buffett به خلبان خود نصیحت می‌کند که به جای انجام دادن تک به تک آن‌ها، 5 عدد از مهم‌ترین اهدافی که فکر می‌کند از دیگر عناوین مهم‌تر هستند را جدا کند و بقیه آن‌ها را فراموش کند.

برنامه ریزی بیش از اندازهافراد جاه طلب و منظم همیشه سعی می‌کنند بهره‌وری خود در طول روز را با استفاده از برنامه ریزی برای هر ساعت از روز به حداکثر برسانند. اما نکته‌ای که اکثر این افراد به آن توجه نمی‌کنند، امکان رخ دادن مشکلی غیرمنتظره است که می‌تواند کل برنامه را دچار مشکل کند. از این رو اینگونه افراد با رخ دادن یک رویداد برنامه ریزی نشده، در طول روز کار خود دچار مشکل می‌شوند. پس بهتر است به جای برنامه ریزی برای تمام طول روز، تنها برای 4 الی 5 ساعت کار مفید برنامه ریزی کنید تا در صورت مشکلی غیرمنتظره، بتوانید خود را با شرایط ایجاد شده وفق بدهید.

عدم برنامه ریزی به میزان لازمهمانطور که برنامه ریزی بیش از اندازه می‌تواند به فعالیت و میزان بهره‌وری شما ضربه بزند، عدم برنامه ریزی به میزان لازم نیز نتیجه‌ای دقیقا مشابه یا حتی بدتر به دنبال دارد. پس بهتر است بعد از مشخص کردن هدف بلند مدت، برای خود استراتژی‌ و برنامه‌ای مشخص را درست کنید. تعیین راهکارها و مشخص کردن شیوه انجام کار در میانه پروژه، می‌تواند اثر بسیار منفی داشته باشد و میزان زیادی از زمان شما را هدر بدهد. دکتر Robert Pozen از سخنرانان دانشگاه هاروارد، می‌گوید بهتر است ابتدا هدف نهایی خود را در نظر بگیرید و پس از انجام این کار، مراحلی را مشخص کنید که برای دست یافتن به آن هدف نیاز به تکمیل شدن دارند. سپس در میانه کار می‌توانید عملکرد گذشته خود را بررسی کنید تا درک کلی از روند پیشرفت خود داشته باشید.

نگه داشتن تلفن همراه در کنار تخت خوابصفحه‌های LED موبایل‌، تبلت و لپ‌تاپ نوری از خود منتشر می‌کند که به «نور آبی» شناخته می‌شود. بر اساس نتایج تحقیق دانشمندان، این نور می‌تواند باعث اخلال در بینایی شود و همچنین در تولید هورمون ملاتونین مشکل ایجاد کند؛ هورمونی که وظیفه تنظیم خواب در بدن را دارد. از طرفی بر اساس گفته پزشکان، میزان کم ملاتونین در افراد می‌تواند احتمال دچار شدن به افسردگی را بیشتر کند.

کمال‌گراییبه گفته Alain de Botton، نویسنده و فیلسوف بریتانیایی، در بیشتر مواقع بیشتر از اینکه «تنبل» بودن در کار ما وقفه ایجاد کند، این ترس از «انجام ندادن درست کارها» است که باعث این موضوع می‌شود. وی می‌گوید: «ما تنها زمانی شروع به کار می‌کنیم که ترس از انجام هیچ‌کاری، به ترس از انجام ندادن صحیح کارها تبدیل می‌شود.»

بهترین راه برای غلبه بر به تعویق افتادن کارها، کنار گذاشتن کمال‌گرایی و عدم تمرکز بیش از اندازه بر روی جزئیات است. وانمود کردن به این موضوع که وظیفه مورد نظر شما از اهمیت بالایی برخوردار نیست یا کمی اشکال می‌تواند کاملا طبیعی باشد، به غلبه کردن شما بر این مشکل کمک خواهد کرد. البته به یاد داشته باشید که این موضوع باید تنها در حالت «وانمود» باشد. پس اهمیت شغل خود را فراموش نکنید.منبع: Business Insider
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (1 عدد)

ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 17 دی 1394
عالی بود...

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر