13 عادت که باعث می شوند همیشه احساس خستگی کنید

13 عادت که باعث می شوند همیشه احساس خستگی کنید
کم خوابی تنها چیزی نیست که باعث تخلیه ی انرژی شما می شود. برخی کارهای کوچکی که در طول روز انجام می دهید می توانند از نظر فیزیکی و روحی موجب کم شدن انرژی شما بشوند. خستگی و کمبود انرژی می تواند هر کاری را تحت تاثیر قرار دهد، و در خصوص بعضی از مشاغل حتی خطرناک باشد.
  • جدیدترین بازی ها
وقتی خسته اید ورزش نمی کنید
پرهیز کردن از ورزش به دلیل اینکه خسته اید در واقع تاثیری معکوس دارد. در یک تحقیق انجام شده توسط دانشگاه جورجیا افراد بالغ کم تحرک را ملزم به 3بار ورزش در هفته کردند. هر جلسه ورزش حدود 20 دقیقه. افراد شرکت کننده در این آزمایش تنها پس از گذشت 6 هفته اظهار داشتند که کمتر احساس خستگی می کنند. ورزش و نرمش به صورت منظم موجب افزایش نشاط و توانایی جسمانی می شود، باعث تقویت دستگاه گردش خون شده و اکسیژن و مواد مغزی بیشتری را به بافت عضلانی می رساند. پس دفعه ی بعدی که رسیدید به خانه و میخواستید از خستگی روی مبل  خانه بیفتید و چورتی بزنید ، به جایش به یک پیاده روی کوتاه بروید. پشیمان نخواهید شد.

آب به مقدار کافی نمی نوشید

از دست دادن مایعات بدن حتی در حد 2درصد می تواند تاثیر زیادی بر روی میزان انرژی شما بگذارد. کمبود آب موجب کم شدن حجم خون و غلیظ تر شدن آن می شود. این مساله باعث می شود قلب سخت تر کار کرده و البته سرعت دریافت اکسیژن در بدن نیز کاهش یابد. Amy Goodson ، متخصص تغذیه توصیه می کند برای به دست آوردن میزان آب مورد نیاز خود وزنتان به کیلوگرم را تقسیم بر 35 کنید. این مقدار آبی است که باید در هر روز مصرف نمایید.

آهن کافی مصرف نمی کنید

کمبود آهن می تواند موجب شود حسی از خستگی،سنگینی،ضعف و عدم تمرکز داشته باشید. این مشکل نیز باعث می شود اکسیژن کمتری به سلولهای بدنتان برسد. برای دور ماندن از کم خونی از این غذاها به میزان کافی مصرف کنید: گوشت گوساله، لوبیا، تخم مرغ کامل، سبزیجات و کره ی بادام زمینی. و این غذاها را با موادی که غنی از ویتامین C هستند جفت و جور کنید. زیرا ویتامین C موجب بالا رفتن جذب آهن می شود. کم خونی یک بیماری جدی است. بنابراین اگر نشانه های ذکر شده در این مورد را روز به روز بیشتر حس می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.

کمال گرا هستید

کمال گرایی، نیاز به انجام همه ی کارها به بهترین شکل ایده آل، که البته غیرممکن است، باعث می شود از میزان مورد نیاز بیشتر و طولانی تر کار کنید. این اخلاق باعث می شود که اهدافی به شدت ایده آل برای خود در نظر بگیرید که رسیدن به آنها غیرممکن است. این مساله موجب می شود که در پایان کار هیچوقت احساس رضایت نکنید. Irene Levine پروفسور روان شناسی در دانشگاه نیویورک توصیه می کند برای کارهایتان بازه ی زمانی تعیین کنید و آنرا رعایت نمایید. پس از مدتی در می یابید که زمان اضافه ای که صرف کارهایتان می کردید در واقع هیچ بازدهی نداشتند.

از کاه کوه می سازید

اگر به خاطر اینکه رئیستان شما را به یک جلسه ی غیرمنتظره می کشاند فکر می کنید که قرار است اخراج شوید ، یا اگر از دوچرخه استفاده نمی کنید چون می ترسید تصادف کنید احتمالاً از آن آدمهایی هستید که از همه چیز فاجعه می سازید! این اضطراب می تواند شما را از نظر روحی خسته کند. وقتی متوجه شدید چنین فکرهایی به سراغتان آمده اند یک نفس عمیق بکشید و فکر کنید واقعا چقدر ممکن است بدترین سناریوی ممکن اتفاق بیفتد؟ پیاده روی در فضای باز، مدیتیشن، نرمش و یا در میان گذاشتن نگرانی هایتان با یک دوست می توانند به کنار آمدن با این تفکرات و مثبت اندیشی بیشتر کمک زیادی کنند.

صبحانه نمی خورید

غذایی که می خورید تامین کننده ی سوخت و ساز بدنتان است، بدن شما غذایی را که برای شام خورده اید در طول شب و زمانی که خواب هستید مصرف  می کند تا به پمپ کردن خون و اکسیژن رسانی ادامه دهد. بنابراین زمانی که بیدار می شوید نیاز دارید تا دوباره سوخت گیری کنید. در صورت نخوردن صبحانه احساس کند بودن خواهید کرد. خوردن صبحانه مانند روشن کردن آتشی در بدنتان است و باعث استارت زدن متابولیسمتان می شود. Amy Goodman توصیه می کند در وعده ی صبحانه از نان های حاوی سبوس استفاده کنید، در کنارش پروتئین خالص و چربی های اشباع نشده مصرف نمایید. مثالهای خوب از این نوع غذاها: نان جو با پودر پروتئین و کمی کره ی بادام زمینی، اسموتی میوه با شیر کم چرب، تخم مرغ همراه با نان گندم کامل.

فست فود زیاد می خورید

غذاهای اشباع شده با شکر و کربوهیدرات های ساده مانند ساندویچ های فست فودی در رده های بالای نمودار GI  قرار می گیرند. این نمودار نشان دهنده  ی این موضوع است که یک کربوهیدرات با چه سرعتی موجب افزایش قند خون می شود. افزایش های ناگهانی قند و به دنبال آن سقوط سریع آن موجب ایجاد احساس خستگی در طول روز می شوند. قند خونتان را با خوردن غذاهای پروتئینی و مصرف موادی که با آرد کامل درست شده اند یکنواخت نگه دارید. انتخاب های خوب در این زمینه شامل مرغ پخته، کبابی و یا گریل شده، برنج قهوه ای، ماهی قزل آلا و سالاد مرغ و میوه می شوند.

با نه گفتن مشکل دارید

جلب رضایت دیگران معمولاً به قیمت خستگی و ناراحتی خودتان تمام می شود. بدتر اینکه در طول زمان موجب تنفر و عصبانیت نیر می گردد. بنابراین چه دوستتان از شما لطفی می خواهد که وقتش را ندارید یا رئیستان از شما خواسته در روز تعطیل به سر کار بروید، مجبور نیستید که حتما قبول کنید. Susan Albers ، روانشناس ، می گوید با خود نه گفتن بلند و صریح را تمرین کنید. شنیدن صدای خودتان وقتی این کلمه را بیان می کنید به شما کمک می کند تا دفعه ی بعد که نیاز بود از آن استفاده کنید راحت تر باشید.

دفتر کار به هم ریخته ای دارید

یک میز شلوغ شما را از نظر ذهنی تضعیف می کند. باعث می شود توانایی تمرکزتان افت کرده و توانایی پردازش مغرتان را کاهش می دهد. در پایان هر روز کاری مطمئن شوید که وسایل کاری و شخصیتان مرتب شده ودر سر جایشان گذاشته می شوند. این کار به شما کمک می کند در روز بعد یک شروع مثبت و پرانرژی تر را تجربه کنید. اگر دفتر کارتان به یک مرتب سازی اساسی نیاز دارد، آنرا به صورت قدم به قدم انجام دهید تا خسته نشوید. ابتدا چیزهایی را که در جلوی چشم هستند مرتب کنید، سپس قفسه به قفسه پیش بروید و همه ی وسایل را مرتب نمایید.

در تعطیلات کار می کنید

چک کردن ایمیلتان در زمانی که باید در کنار ساحل دراز بکشید و ریلکس شوید ، می تواند انرژی شما را تمام کند. جدا شدن از کار و واقعاً بی خیال شدن به جسم و روح شما اجازه ی بازسازی خود را می دهد و موجب بازگشت هرچه قویتر به محل کارتان می شود. وقتی واقعاً استراحت می کنید، خلاق تر، پربازده تر و موثرتر خواهید بود.

ایمیلتان را در موقع خواب چک می کنید

انعکاس نور تبلت، گوشی و لپ تاپ در چشمتان موجب کاهش هورمون ملاتونین که مسئول تنظیم سیکل خواب و بیداری است می شود. حساسیت به نور دستگاه های دیجیتالی از فرد به فرد متفاوت است، ولی در کل بهتر است از دو ساعت قبل از زمان خوابتان از تمامی صفحه نمایش ها دوری کنید. نمی توانید تا لحظه ی بستن چشمتان از این تکنولوژی ها دوری کنید؟ حداقل صفحه ی دستگاه را بیش از 35 سانت از چشمتان فاصله دهید تا ریسک تاثیر بر روی خوابتان را کمتر کنید.

به کافئین تکیه ی زیادی دارید

شروع روزتان با یک لیوان قهوه ی غلیظ اصلا کار بدی نیست، در واقع برخی از تحقیقات نشان داده اند که تا 3 لیوان قهوه در روز برای شما مفید است. ولی استفاده ی نادرست از کافئین می تواند خواب شما را به صورت جدی تحت تاثیر قرار دهد. کافئین ، Adenosine ، محصول سلولهای فعال که با جمع شدنش موجب جذب شما به خواب می شود را بلوکه می کند. در یک تحقیق منتشر شده در ژورنال Clinical Sleep Medicine محققین دریافتند که مصرف کافئین حتی تا 6 ساعت قبل از رسیدن زمان خواب بر روی کیفیت خواب موثر است. بنابراین مصرف کافئین را از ظهر به بعد قطع کنید و حواستان به منابع ناشناخته ی کافئین نیز باشد.

در آخر هفته ها تا دیروقت بیدار می مانید

شب زنده داری و تا ظهر خوابیدن در روز جمعه موجب بی خوابی در شب هنگام و سر کار رفتن در روز شنبه با خستگی حاصل از بی خوابی می شود. اگر می خواهید شب قبل از تعطیلی را بیدار باشید تا آنرا با دوستانتان بگذرانید، اشکالی ندارد، صبح زودتر بیدار شوید و هنگام ظهر چورت کوتاهی بزنید. 20دقیقه چورت زدن به شما اجازه می دهد باتری هایتان را شارژ کنید بدون اینکه وارد مراحل عمیق تر خواب شوید که می توانند پس از بیدار شدن موجب احساس خستگی بیشتر شوند.
منبع: Time
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر