3 قدم ساده برای سخنور شدن

3 قدم ساده برای سخنور شدن
آیا اولین باری که در مقابل یک جمع صحبت کردید را به یاد می آورید؟ من برای اولین بار جلوی 30 نفر سخنرانی کردم. دست و پا و صدایم می لرزید. بعد از آن شکست، تمام تلاشم را برای غلبه به ترس از جمعیت کردم. چندین تالیف در مورد نحوه ی پرزنت کردن خواندم. سخنرانی های TED را تماشا کردم. حتی با مربی های سخنرانی کار کردم. چند ماه بعد، در مقابل 200 نفر سخنرانی کردم، باز هم دچار استرس شدم...
  • جدیدترین بازی ها
آیا اولین باری که در مقابل یک جمع صحبت کردید را به یاد می آورید؟ من برای اولین بار جلوی 30 نفر سخنرانی کردم. دست و پا و صدایم می لرزید.
بعد از آن شکست، تمام تلاشم را برای غلبه به ترس از جمعیت کردم. چندین تالیف در مورد نحوه ی پرزنت کردن خواندم. سخنرانی های TED را تماشا کردم. حتی با مربی های سخنرانی کار کردم.
چند ماه بعد، در مقابل 200 نفر سخنرانی کردم، باز هم دچار استرس شدم. اما این بار جمعیت حاضر با من همراهی کردند. پس سعی کردم تمرکز خود را به جای ترس هایم، روی جمعیت بگذارم. و این چنین بود که به یک سخنران قابل تبدیل شدم.
از همان موقع متوجه سه قدم ساده، پیرامون تبدیل شدن به یک سخنران ماهر شدم و سیستم «مدیر رسا و شنیدنی» را ابداع کردم. هم اکنون در حال آموزش این مهارت ها به هزاران تاجر هستم.

حال به این قدم های آسان دقت کنید تا به یک سخنران مطمئن تبدیل شوید:

1.آمادگی

در گذشته وقتی می خواستم متن سخنرانی خود را آماده کنم، کاملاً گیج بودم که چه چیزی بنویسم. یک بار یکی از دوستانم که سخنران مسلطی بود؛ از من پرسید که اگر به جای سخنرانی قرار بود فقط یک جمله به حضار می گفتی چه صحبتی می کردی؟
پیام من در آن سخنرانی این بود که: رویا های خود را دنبال کنید و هرگز تسلیم نشوید. من هم از گوهر کلامم به عنوان یک راهنما استفاده کردم و سعی نمودم با محوریت قرار دادن آن، حول همین موضوع، داستان های شخصی ام که می دانستم جمعیت با آن ارتباط برقرار می کند را تعریف کنم. همین بود که ظرف چند دقیقه یک سخنرانی خاطره انگیز نوشتم.
پس یک پیام اصلی و واضح برای خود تعیین کنید.

2.تمرین کنید، با مربی تمرین کنید

تمرین به تنهایی همیشه افاقه نمی کند، پس سعی کنید در کارگاه های جمعی یا خصوصی در حضور مربی شرکت کنید تا تفاوت واقعی را حس کنید. من همیشه می خواستم صدای رسا و محکمی داشته باشم، پس به مربی صدای مشهور، راجر لاو مراجعه کردم.
به کمک راجر یاد گرفتم که قبل از سخنرانی تمرین صدا انجام دهم تا صدایم گرم و صاف شود. هر چه بیشتر تمرین کردم بیشتر به خودم مطمئن شدم و حالا صدایی محکم و رسا دارم.
پس برای پیشرفت واقعی از با تجربه ها کمک بگیرید.

3.اجرا

سخنران های قابل مثل بازیگران تئاتر عمل می کنند، ایده های خود را موثر و شیوا ابراز می کنند.
یک بار قرار بود که جلوی گروهی از مدیرعاملان بالای 50 سال سخنرانی کنم. می ترسیدم که شاید با خود بگویند که من خیلی جوان هستم و لیاقت سخنرانی برای آن ها را ندارم. اما بعد به خاطر آوردم که ریچارد برانسون(کار آفرین مشهور) به من یاد داد تا در زمان سخنرانی، این احساس را به خود القا کنم که برای دوستانم در منزل دارم صحبت می کنم.
زود به محل سخنرانی رسیدم و همان ابتدا خیلی راحت با حضار سلام احوالپرسی کردم. همین که آن ها من را بالای سر خود در این حالت دیدند، مرا به جای غریبه به عنوان دوست خود احساس کردند.
حتی بعد از سخنرانی تعدادی از جمعیت از من خواستند تا مربی شان بشوم!
پس برای این که آرامش خود را حفظ کنید و در کنترل باشید، فرض کنید با آشنایان خود در یک جمع دوستانه حاضرید.
چگونه به یک سخنران تبدیل شویم؟ با آمادگی، تمرین و اجرا

منبع: Entrepreneur
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (3 عدد)

ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 29 دی 1394
بسیار عالی ولی حرکت دست و ارتباط چشمی هم در سخنرانی خیلی مهمه.
نقدستان :خیلی ممنون، بله زبان بدن از تکنیک های بسیار مهم در سخنرانی به شمار می رود. نکته ی مهم دیگری که وجود دارد، آگاهی نسبت به این واقعیت است که دشوار ترین بخش سخنرانی؛ دقایق ابتدایی آن سخنرانیست.
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 29 دی 1394
عالی بود سپاس
ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 10 فروردین 1396
سلام من در سخنرانی کردن مشکل دارم واز تجربیات شما در کمال سعادت استفاده خاهم کرد موفق باشید....

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر