32 بیت در مقابل 64 بیت: تفاوت در چیست و چه معنایی برای کامپیوتر شخصی شما دارد؟

32 بیت در مقابل 64 بیت: تفاوت در چیست و چه معنایی برای کامپیوتر شخصی شما دارد؟
نسخه‌های 32 بیتی و 64 بیتی که برای پردازنده‌ها، نرم‌افزارها و درایورها مطرح می‌شوند ممکن است سردرگمی کاربران را به همراه داشته باشند. در این مطلب سعی خواهیم کرد اطلاعات کاملی را در این خصوص از طریق نقدستان در اختیار شما قرار دهیم.
  • جدیدترین بازی ها
مطمئنا در هنگام دانلود عناوین نرم‌افزاری مختلف با گزینه 32 بیتی در مقابل 64 بیتی روبرو شده‌اید. علاوه بر این، ممکن است روی لپ‌تاپ شما برچسبی باشد که نشان داد رایانه شما از پردازنده 64 بیتی بهره می‌برد اما آیا واقعا این‌ اعداد اهمیت دارند؟‌ 
در حال حاضر اکثر کامپیوترهای شخصی از پردازنده 64 بیتی بهره می‌برند و نرم‌افزارها نیز در قالب دو نسخه 32 بیتی و 64 بیتی عرضه می‌شوند. با این تفاسیر، پاسخ به این پرسش که پردازنده‌های 64 بیتی چه مزیتی در مقابل نمونه‌های 32 بیتی دارند اهمیت ویژه‌ای پیدا خواهد کرد. 
برای شروع، در صورتی که شما از کاربران سیستم‌عامل ویندوز هستید احتمالا توجه کرده‌اید که دو پوشه با عنوان Program Files در اختیار شما قرار گرفته است. اولی با عنوان ساده Program Files ساده و دیگری با عنوان Program Files (x86) در مقابل شما قرار می‌گیرد. فهم تفاوت بین این دو پوشه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 


یکی اما متفاوت!
دلیلی که شما دو پوشه متفاوت در اختیار دارید آن است که این دو اساسا از معماری‌های متفاوتی برپایه استفاده از پردازنده کامپیوتر بهره می‌برند. از همین رو، دو راهکار ویژه برای کدنویسی برنامه‌ها و عناوین نرم‌افزاری ایجاد شده است. از طرفی، نرم‌افزارها از منابع مشترکی روی سیستم مجهز به ویندوز بهره می‌برند که فایل‌های DLL یا Dynamic Link Libraries نامیده می‌شوند. این‌ فایل‌ها در واقع کتابخانه‌هاییاز منابع مشترک سیستمی هستند که توسط برنامه‌های مختلف استفاده می‌شوند. ویندوز این فایل‌ها را در مکانی واحد قرار می‌دهد تا استفاده از آن‌ها برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری نیز ساده‌تر شود. 
با وجود این، فایل‌های DLL به روش‌های متفاوتی نوسته و ساختاربندی می‌شوند زیرا باید توسط اپلیکیشن‌های 64 بیتی یا اپلیکیشن‌های 32 بیتی استفاده شوند. به عنوان مثال در صورتی که یک نرم‌افزار 32 بیتی به دنبال فایل‌های DLL باشد و نسخه 64 بیتی را پیدا کند با اختلال در عملکرد روبرو می‌شود. به عنوان مثالی ساده، تصور کنید که برای یافتن کتابی مشخص به کتابخانه مراجعه می‌کنید و ناگهان متوجه می‌شود همه کتاب‌های آن کتابخانه به زبان دیگری نوشته شده‌اند. مطمئنا بدون فوت وقت کتابخانه را ترک کرده و تشخیص می‌دهید که به محل اشتباهی مراجعه کرده‌اید. همین مثال را در خصوص نرم‌افزارها شاهد هستیم. 
شاید این پرسش برای شما مطرح شود که آیا بهتر نیست از نرم‌افزارهای 64 بیتی روی سیستم‌های 64 بیتی استفاده کنیم و به طور کلی نرم‌افزارهای 32 بیتی را نادیده بگیریم؟ جواب منفی است. مشکل اینجاست که معماری 32 بیتی (x86) ‌مدت زمان زیادی است که در دستس بوده و همچنان طیف زیادی از نرم‌افزارها از معماری 32 بیتی استفاده می‌کنند. سیستم‌های مدرن 64 بیتی می‌توانند نرم‌افزارهای 32 بیتی و عناوین 64 بیتی را اجرا کنند و این امر به دلیل استفاده از راهکاری ساده و آسان یعنی استفاده از دو پوشه متفاوت Program Files عملی شده است. وقتی نرم‌افزارهای 32 بیتی به فولدر x86‌ ارجاع داده می‌شوند ویندوز به خوبی می داند که DLL صحیح باید در اختیار آن‌ها قرارگیرد. 
با این تفاسیر، پرسشی که مطرح می‌شود آن است که چرا باید دو معماری متفاوت داشته باشیم؟ 


مفهومی به نام بیت‌
تعداد بیت‌ها در یک پردازنده به ابعاد داده هایی که آن پردازنده می‌تواند مدیریت کند و اندازه رجیستری آن اشاره دارد. به زبان ساده‌تر، پردازنده 64 بیتی توانایی به دلیلی اینکه در آن واحد اطلاعات بیشتری را مدیریت می‌کند، توانایی بیشتری هم در مقایسه با پردازنده‌های 32 بیتی خواهد دارد. پردازنده‌های 64 بیتی می‌توانند مقادر محاسباتی بیشتری شامل آدرس‌‌های حافظه را ذخیره کنند و از همین رو به بیش از چهار میلیارد برابر حافظه فیزیکی بیشتر در مقایسه با پردازنده‌های 32 بیتی دسترسی داشته باشند. پردازنده‌های 64 بیتی را در مقایسه با نمونه‌های 32 بیتی می‌توان به اتومبیل در مقابل درشکه‌های مجهز به اسب تشبیه کرد. 
تفاوت شاخص: پردازنده‌های 32 بیتی توانایی مدیریت مقدار رم محدودی (در ویندوز، 4 گیگابایت یا کم‌تر)‌ را خواهند داشت اما پردازنده‌های 64 بیتی می‌توانند مقادیر به مراتب بیشتری را مدیریت کنند. البته به منظور بهره‌مندی از این قابلیت‌ها، سیستم‌عامل شما نیز باید به نحوی طراحی شده باشد تا بتواند به این مقدار رم دسترسی داشته باشد. 

اگرچه درشکه مجهز به اسب هم می‌تواند شما را همان‌طور که یک خودرو می‌تواند، به محل کار برساند اما خودرو، توانایی‌ها و قابلیت‌های بیشتری داشته و سرعت بالایی را هم در زمان سفر در مقابل شما قرار می‌دهد. 

چه تعداد بیت؟
به عنوان قانونی کلی، در صورتی که مقدار رم کامپیوتر شما کم‌تر از 4 گیگابایت است نیازی به پردازنده‌های 64 بیتی نخواهید داشت اما در صورتی که 4 گیگابایت یا مقدار بیشتری رم دارید، این پردازنده‌ها به کار شما خواهند آمد. اگرچه برای بسیاری از کاربران، پردازنده‌های 32 بیتی عملکرد و دسترسی به حافظه مناسبی را در اختیار قرار می‌دهد اما نرم‌افزارهایی که به مقادیر بالای رم نیاز دارند با به روزرسانی پردازنده و استفاده از حافظه بیشتر، بهینه‌سازی چشمگیری را در بخش عملکرد به همراه خواهند داشتند. نرم افزارهای ویژه ویرایش عکس یا ویدئو، ابزارهای رندرینگ سه بعدی و بازی‌های ویدئویی به بهترین شکل ممکن از معماری 64 بیتی استفاده می‌کنند. این امر در صورتی که از 8 یا حتی 16 گیگابایت رم استفاده کنید بیشتر به چشم خواهد آمد. 
در بعد استفاده سخت‌افزاری، این امکان وجود دارد تا از نرم‌افزارها و البته سیستم‌عامل 32 بیتی روی کامپیوترهای مجهز به پردازنده‌های 64 بیتی استفاده کنید اما بالعکس آن امکان پذیر نخواهد بود. به بیان دیگر، پردازنده‌های 32 بیتی امکان اجرای نرم‌افزارهایی را که برای طراحی 64 بیتی ساخته و پرداخته شده‌اند نخواهند داشتند. به این ترتیب، در صورتی که قصد دارید استفاده تمام و کمالی از توان پردازنده جدید خود داشته باشید، به سیستم‌عاملی جدید که برپایه معماری 64 بیتی طراحی شده نیاز خواهید داشت. در غیر این‌صورت، مزیتی را در مقایسه با زمانی که از پردازنده‌های 32 بیتی استفاده می‌کردید، شاهد نخواهید بود. 

تفاوت‌های سیستم‌عاملی
با دسترسی هر چه بیشتر و آسان‌تر کاربران به پردازنده‌های 64 بیتی و مقادیر بیشتر حافظه رم، هم مایکروسافت و هم اپل نسخه‌های به روزرسانی شده سیستم‌عامل‌های خود را که برای استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های پردازنده‌ها طراحی شده‌اند پیش روی مشتاقان قرار دادند. 
در خصوص ویندوز شرکت مایکروسافت، نسخه‌های پایه این سیستم‌عامل، محدودیت‌های نرم‌افزاری را روی مقدار حافظه رمی که برای اپلیکیشن‌های مختلف قابل استفاده خواهد بود وضع کرده است اما در نسخه‌های آلتیمیت و پروفشنال این سیستم عامل، چهار گیگابایت مقدار حداکثر حافظه‌ای است که نمونه‌های 32 بیتی می‌توانند مدیریت کنند. با عرضه جدیدترین نسخه‌های 64 بیتی این سیستم‌عامل می‌توانید توانایی‌های پردازنده استفاده شده در بخش سخت‌افزاری را به طور چشمگیری ارتقا داده و در استفاده از نرم‌افزارهایی که با این معماری طراحی شده‌اند شاهد بهبود چشمگیر عملکرد باشید. 


نرم‌افزار و درایورها
عناوین نرم‌افزاری که به سخت‌افزار‌های سطح بالا نیاز دارند نیز از افزایش حافظه در دسترس، سود خواهند برد. از همین رو شرکت‌های مختلف، نسخه‌های 64 بیتی نرم‌افزارهای خود را بازطراحی کرده و پیش روی مشتاقان قرار می دهند. این امر به طور ویژه برای نرم‌افزارهایی که می‌توانند مقادیر گسترده اطلاعات را برای دسترسی سریع، ذخیره کنند مفید فایده خواهد بود. به عنوان نمونه می‌توان به نرم‌افزارهای ویرایش تصویر اشاره کرد که گهگاه چند فایل با حجم بالا را به طور همزمان باز می‌کنند. 
بازی‌های ویدئویی نیز به نحوی طراحی شده‌اند که از پردازنده‌های 64 بیتی و افزایش حافظه، به بهترین نحو ممکن استفاده کنند. به این ترتیب، امکان مدیریت تعداد عملیات محاسباتی بیشتر در ان واحد فراهم شده و شاهد عملکرد روان و بدون وقفه کارت گرافیکی خود خواهید بود که دیگر نیازی به به‌اشتراک‌گذاری حافظه با پروسه‌های دیگر ندارد. 
با تمام این اوصاف، اکثر نرم‌افزارها به نحوی طراحی شده‌اند تا امکان اجرای نسخه‌های 32 بیتی و 64 بیتی آن‌ها را بدون دغدغه و کار اضافه داشته باشید. در این بین، نرم‌افزارهای آنتی ویروس و درایورها یک استثنا به حساب می‌آیند. به بیان دقیق‌تر، قطعات سخت‌افزاری معمولا شما را مجبور خواهند کرد تا از نسخه مناسب درایورها که با معماری 32 بیتی یا 64 بیتی سازگار است استفاده کنید تا عملکرد بهینه را پیش روی شما قرار دهند. 

منبع: DigitalTrends
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر