5 اشتباه رایج در گوش دادن به دیگران

5 اشتباه رایج در گوش دادن به دیگران
آیا شما یک شنونده بد هستید؟ یا فکر می‌کنید که شنونده خوبی هستید و همیشه حرف‌های مخاطب خود را درک می‌کنید؟ تحقیقات نشان داده است که اکثر افراد تنها 25 درصد از توانایی گوش دادن خود را به کار می‌گیرند. اگر می‌خواهید شنونده بهتری باشید، از این 5 اشتباه خودداری کنید. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
از تمام مهارت‌های ارتباطی، گوش دادن، یکی از سخت‌ترین مهارت‌ها است زیرا به نظر ساده می‌رسد اما احتیاج به تلاش آگاهانه دارد. گوش دادن مؤثر این نیست که منتظر تمام شدن حرف مخاطب خود باشید تا بتوانید افکار خود را به اشتراک بگذارید. گوش دادن مؤثر شامل استفاده از تمام توجه‌تان برای درک صحبت‌های مخاطبتان است.
اگر شما یک رهبر هستید، گوش دادن برای شما از همه چیز مهم‌تر است. تحقیقات نشان داده است که رضایت یک کارمند از کار خود، ارتباط مستقیمی با شنیده شدن حرف‌هایش توسط مدیر آن مجموعه دارد.
و شاید شما فکر کنید که شنونده خوب هستید، اما تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر افراد، تنها از 25 درصد توانایی گوش دادن استفاده می‌کند.در ادامه 5 اشتباه رایج در گوش دادن و راه‌های پرهیز از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

1. میان حرف مخاطب دویدن

احتمالا شما فکر می‌کنید که مخاطب خود را چنان خوب می‌شناسید که می‌دانید در ادامه چه خواهد گفت، به همین دلیل حرف او را قطع می‌کنید. اما قطع کردن حرف دیگران، نشانه عدم اعترام به نقطه دید طرف مقابل است. پس تا زمانی که مخاطب شما مشغول صحبت کردن است، چیزی نگویید.

2. نشان دادن بی‌طاقتی یا خستگی

90 درصد ارتباطات، غیر کلامی است. پس هنگامی که پای خود را به زمین می‌زنید، به جایی در دوردست نگاه می‌کنید یا دیگر سرنخ‌های پنهانی را نشان می‌دهید که انگاری تنها تظاهر به توجه کردن می‌کنید، شما به شکلی واضح نشان می‌دهید که گوش نمی‌دهید. سعی کنید، از زبان بدن برای نشان دادن درگیر بودن خود در موضوع استفاده کنید مانند:
- متمایل کردن بدن به سمت مخاطب
- برقراری ارتباط چشمی راحت
- تکان دادن سر

3. فکر کردن به آنچه که می‌خواهید بگویید، به جای آنچه که مخاطب شما می‌گوید

آیا شده که منتظر تمام شدن حرف‌های مخاطب خود باشید تا بتوانید نظرات خود را بیان کنید؟ تمرکز روی بیانات خود باعث ایجاد سوتفاهم و از دست دادن اطلاعات می‌شود. از این اشتباهات دوری کنید:

- فرض اینکه مخاطبتان چه خواهد گفت
- نتیجه گیری زودهنگام
- تلاش برای تمام کردن جمله مخاطب4. قضاوت

حتما این کار را قبلا انجام داده‌اید. پیش از آن‌که تمام حرف‌های مخاطب خود را شنیده باشید، او را قضاوت کرده‌اید. ارزیابی نابهنگام پیام مخاطب، مانع گوش دادن می‌شود. سعی کنید تا حرف‌های مخاطبتان را از نقطه نظر خود بررسی نکنید. به یاد داشته باشید که ابتدا گوش دهید، سپس ارزیابی کنید.


5. فرض بر اینکه کاملا کلام مخاطب خود را متوجه شده‌اید

باهوش بودن به معنای درک حرف‌های مخاطبتان نیست. به همین دلیل این تکنیک روان‌شناسی برای شما نیز مفید است: کلام مخاطبتان را به بیان خودتان برای او تکرار کنید، تا مطمئن باشید که هر دو حرف‌های همدیگر را درک می‌کنید.


آیا احساس می‌کنید که آماده گوش دادن هستید؟ از همین حالا شروع کنید.
منبع: Inc
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر