5 روش که باور نمی‌کنید به افشای اطلاعات شما در فضای آنلاین منجر شده‌ است!

5 روش که باور نمی‌کنید به افشای اطلاعات شما در فضای آنلاین منجر شده‌ است!
روش‌های ناشناخته و عجیبی وجود دارند که ممکن است به افشای اطلاعات شما در فضای آنلاین منجر شوند. با این تفاسیر، در صورتی که فکر می‌کنید اطلاعات شما در فضای آنلاین به هیچ وجه لو نرفته است بدنیست در نقدستان، نیم‌نگاهی به 5 راهکار عجیب که به درز اطلاعات کاربران زیادی منجر شده است داشته باشید.
  • جدیدترین بازی ها
بسیاری از محققان از داده‌ها به عنوان نفت دوران جدید یاد می‌کنند که قدرت فراوان و مثال‌زدنی را در اختیار شرکت‌های فعال در حوزه اینترنت قرار می‌دهد. از طرف دیگر، حضور هرچه بیشتر کاربران در فضای آنلاین نیز باعث شده داده‌های آن‌ها در ابعاد گسترده‌تر در اختیار این شرکت‌ها قرارگیرد. به عنوان نمونه، در هنگام ورزش کردن با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی پوشیدنی، تماشای تلویزیون و گوش دادن به موسیقی این احتمال وجود دارد که فعالیت‌های شما به طور کامل رصد شده و شرکت‌ها یا افراد به جمع‌آوری اطلاعات شما دست بزنند. با افزایش تعداد دستگاه‌هایی که در منزل یا محل کار کاربران به اینترنت دسترسی دارند، حجم داده‌های بدست آمده نیز افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، توسعه تکنولوژی‌هایی نظیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی نیز به تحلیل هرچه بیشتر این داده‌ها سرعت بخشیده است. 
این در حالی است که برای شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی، داده‌ها امری ضروری به حساب می‌آیند تا به واسطه استفاده از آن، مشتریان بتوانند سرویس‌ها و محصولات خود را از نقطه‌نظر کیفی و کمی در مقابل رقبا، بهبود ببخشند. با وجود این، اطلاعاتی که شما به صورت آگاهانه در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهید تنها بخشی از داده‌هایی است که از شما در فضای آنلاین افشا می‌شود. به بیان دقیق‌تر، روش‌های متفاوتی وجود دارند که شرکت‌ها و برندهای مختلف از آن‌ها برای جمع‌آوری داده‌های کاربران، آن هم بدون اطلاع و آگاهی شان استفاده می‌کنند. در ادامه با نقدستان همراه باشید تا به روش‌هایی که به طور ناآگاهانه ممکن است به جمع‌آوری اطلاعات شما توسط شرکت‌های مختلف منجر شوند اشاره‌ داشته باشیم. 

فشردن کلید لایک در فیس‌بوک
کلیک کردن روی کلید Like یا به اشتراک گذاری محتویات از منابع مختلف روی پروفایل کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک از جمله مواردی است که می‌تواند حجم زیادی از اطلاعات را در خصوص شما منتشر کند. این امر حتی در صورتی که اقدامات لازم را برای مدیریت حریم خصوصی به کار بسته باشید بازهم به وقوع خواهد پیوست. 

بدنیست بدانید تحقیقات انجام شده توسط محققان دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد دسترسی به سوابق دیجیتالی نظیر لایک‌های فیس‌بوکی می‌تواند به پیش‌بینی طیف قابل توجهی از الگوهای رفتاری کاربران و عقاید آن‌ها منجر شود. به این ترتیب، شرکت‌ها می‌توانند الگوهای رفتاری، نظرات دینی و سیاسی و سایر موارد مشابه را در خصوص شما تحلیل کنند. نکته قابل توجه اینکه، بر اساس تحقیقات یادشده، دقت پیش‌بینی محققان در خصوص رفتارها و عقاید شما با افزایش تعداد لایک‌های شما افزایش خواهد یافت. عمومی کردن حساب کاربری شما نیز به معنای آن خواهد بود که کنترل کم‌تری روی آن خواهید داشت. 

نصب اپلیکیشن روی گوشی‌های هوشمند
دوست داشته باشید یا نه! بیش از 70 درصد از اپلیکیشن‌های ویژه گوشی‌های هوشمند، اطلاعات شخصی شما را به شرکت‌های طرف ثالث ارسال می‌کنند. این در حالی است که اکثر کاربران، با نصب اپلیکیشن‌های جدید روی دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند مجهز به سیستم‌عامل‌هایی نظیر اندروید، امکان دسترسی به اطلاعات شخصی را به اپلیکیشن‌ها می‌دهند. اگرچه برخی از این مجوزها و دسترسی‌ها برای عملکرد صحیح قابلیت‌های مختلف برنامه، ضروری است اما مشکل از آنجایی آغاز می‌شود که توسعه‌دهندگان، اطلاعات جمع آوری شده از دستگاه شما را در اختیار شرکت‌های طرف ثالث قرار می‌دهند. طیف زیادی از اپلیکیشن‌های همراه وجود دارند که از کدنویسی‌های پیش‌فرض شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان برای به اشتراک گذاری داده‌های کاربران با شرکت‌های مختلف بهره می‌برند. این کتابخانه‌های پیش‌فرض امکان آن را به توسعه‌دهندگان خواهد داد تا بدون کدنویسی از ابتدا، قابلیت‌های مختلف را در اپلیکیشن خود ادغام کنند. این در حالی است که در طرف مقابل، همین کتابخانه‌ها باعث خواهند شد جمع‌آوری اطلاعات کاربران و ارسال آن‌ها به سرورهای آنلاین، ساده‌تر شود. 

به عنوان مثال، در صورتی که کاربری دسترسی به موقعیت مکانی را به یک اپلیکیشن و دسترسی به لیست مخاطبان را به اپلیکیشنی دیگر که از همان کتابخانه کدنویسی بهره می‌برد بدهد، توسعه‌دهندگان این امکان را خواهند داشت تا تصویری واضح از پروفایل شما داشته باشند. نکته قابل توجه اینکه شما احتمالاً هیچ اطلاعاتی در خصوص افشای این اطلاعات نخواهید داشت زیرا هیچ اپلیکیشنی عملاً به شما اعلام نمی‌کند که از کدام کتابخانه‌های نرم‌افزاری استفاده می‌کند. 

استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند
رفته رفته به طیف دستگاه‌های الکترونیکی که از قابلیت اتصال به اینترنت بهره می‌برند افزوده می‌شود. این امر، به افزایش نگرانی کاربران در خصوص امنیت و حریم خصوصی نیز منجر شده است. مطالعات انجام شده توسط دولت نروژ نشان می‌دهد حجم قابل توجهی از افشای اطلاعات در ساعت‌های هوشمند ویژه کودکان اتفاق می‌افتد. ساعت‌هایی که فاقد نکات امنیتی برای رعایت حقوق مصرف کننده هستند. به این ترتیب، با استفاده از راهکارهای ساده امکان نفوذ به این دسته از دستگاه‌های هوشمند و رهگیری تمام فعالیت‌های کاربر وجود خواهد داشت. 

مورد مشابهی را در خصوص دوربین‌های آنلاین شاهد هستیم. محصولاتی که در اکوسیستم خانه‌های هوشمند و برای امنیت منازل، سازمان‌ها و شرکت‌ها استفاده می‌شوند. جستجوی ساده در وب‌سایت‌های نمایش مشخصات دوربین‌ها، بیش از 3000 نتیجه را از آدرس آی پی این دوربین‌ها به نمایش خواهد گذاشت. نکته‌ای که نشان از نفوذ پذیری بالا و امکان دسترسی نفوذگران به این دوربین‌ها دارد. به این ترتیب امکان استریم میلیون‌ها فید ویدئویی خصوصی وجود داشته و همواره بینندگانی وجود دارند که حاضرند برای مشاهده این دوربین‌ها، هزینه کنند. با توجه به بهره‌گیری از تجهیزاتی نظیر ترموستات‌های هوشمند، نمایشگرهای وضعیت سلامتی، تلویزیون‌های هوشمند و سایر مولفه‌های اینچنینی، می‌توان حجم اطلاعاتی را که امکان رهگیری آن‌ها توسط شرکت‌های مختلف وجود دارد متصور شد. 

استفاده از وای‌ فای رایگان
درنظر داشته باشید که هیچ محصولی در جهان به طور رایگان در اختیار شما قرار نخواهد گرفت و اینترنت بی‌سیم یا همان وای‌فای هم از این قاعده مستثنی نیست. گزارش‌‌‌های منتشر شده از شرکت امنیتی Symantec حکایت از ‌آن دارد که بیش از 87 درصد از کاربران، با استفاده از وای‌فای رایگان یا عمومی، اطلاعات خود را معرض خطر قرار داده‌اند. درنظر داشته باشید که شبکه های وای‌فای عمومی معمولاً با این دید راه‌اندازی می‌شوند که با بهره‌گیری از اطلاعات شخصی کاربران و فروش آن‌ها به آگهی‌دهندگان، تامین سرمایه شوند.

 به عنوان مثال، بررسی‌ها نشان می‌دهد سیستم حمل و نقل عمومی لندن که وای‌فای رایگان را در اختیار کاربران قرار می دهد از روش‌های مختلفی برای جمع‌آوری اطلاعات یا حتی نمایش تبلیغات روی دستگاه‌های هوشمند کاربران استفاده کرده است. این در حالی است که برای دست‌اندرکاران شهری، موضوع متفاوت است. این افراد و مسئولان می‌توانند از جمع‌آوری داده‌ها به عنوان راهکاری برای فهم هرچه بهتر الگوهای مسافرت کاربران و بهبود سرویس‌ها استفاده کنند. 

پشتیبانی از رهبران و جریان‌های سیاسی
دنیای اطلاعات محوری که در آن زندگی می‌کنیم، تمام مولفه‌های زندگی ما را از رفتارهای خرید تا حتی تصمیم برای استفاده از خدمات بیمه‌ای یک شرکت و حتی رای به ثبت رسیده در انتخابات مختلف، تحت تاثیر قرار می‌دهد. مسئله این تاثیرگذاری را می‌توان از گزارش منتشر شده توسط CNN مبنی بر ارسال ایمیل از کمپین اننتخاباتی دونالد ترامپ برای طرفداران Rand Paul و Ted Cruz متوجه شد. CNN‌ مدعی شده در این موضوع، کاندیداهای شکست خورده انتخاب آمریکا، ایمیل آدرس طرفداران خود را به کاندیدهای دیگر انتخابات و شرکت‌های بازاریابی فروخته‌اند. 

درنظر داشته باشید که این‌ها تنها مواردی محدود از مثال‌هایی هستند که ممکن است به افشای اطلاعات شما، بدون آگاهیتان ختم شوند اما می‌توان موارد بسیاری را ذکر کرد که با همین سبک و سیاق به لو رفتن اطلاعات کاربران منجر می‌شوند. آنچه مشخص است، اطلاعات به ایجاد چشم‌اندازها و سازوکارهای جدیدی منجر شده که به واسطه استفاده از آن، شرکت‌ها و برندهای مختلف می‌توانند سود بیشتری از حضور کاربران در فضای آنلاین نصیب خود کنند. این در حالی است که سازوکارهای محدودی برای مقابله با نقض حریم خصوصی کاربران و افشای اطلاعات آن‌ها به کار بسته شده است. به عنوان نمونه، می‌توان از قرارگرفتن شرکت‌های مختلف به ویژه برندهای حاضر در حوزه تکنولوژی در زیر چتر حمایتی رگولاتوری حفاظت از اطلاعات عمومی (GDPR) به عنوان راهکاری برای بهبود سطح امنیت و حریم خصوصی کاربران یاد کرد. راهکاری که در نهایت امر، شرکت‌ها را مجبور خواهد کرد شفاف سازی بیشتری در خصوص نحوه استفاده  و البته حفاظت از داده‌های کاربران داشته باشند. 

منبع: interestingengineering
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر