6 عادت مخرب در رانندگی با خودروهای گیربکس اتوماتیک

6 عادت مخرب در رانندگی با خودروهای گیربکس اتوماتیک
صحیح‌ترین روش به راه افتادن در خودروهای گیربکس اتوماتیک چگونه است؟ با قرار دادن شیفتر در حالت P چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا تغییر وضعیت دسته‌دنده از دنده‌عقب به D در حال حرکت کار درستی است؟
  • جدیدترین بازی ها
صحیح‌ترین روش به راه افتادن در خودروهای گیربکس اتوماتیک چگونه است؟ با قرار دادن شیفتر در حالت P چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا تغییر وضعیت دسته‌دنده از دنده‌عقب به D در حال حرکت کار درستی است؟ مدتی قبل در مقاله‌ای به 5 عادت مخرب در رانندگی با خودروهای گیربکس دستی پرداختیم، این بار به 6 عادت مخرب در استفاده از خودروهای گیربکس اتوماتیک خواهیم پرداخت:
خودروهای مدرن مجهز به گیربکس اتوماتیک، به سطح قابل‌توجهی از دوام دست‌یافته‌اند. علاوه بر این مصرف سوخت آن‌ها نیز بسیار کاهش‌یافته است. رانندگی با خودروهای گیربکس اتوماتیک آسان‌تر از خودروهای گیربکس دستی است، پس چرا هنوز عده‌ی زیادی خودروهای دنده دستی خریداری می‌کنند؟ علت اصلی چنین نگاهی این واقعیت است که تعمیرات و نگهداری گیربکس اتوماتیک هزینه‌بر و دشوار است.
باوجوداینکه رانندگی با خودروهای گیربکس اتوماتیک راحت‌تر است، اما نحوه‌ی استفاده از آن می‌تواند باعث وارد شدن آسیب و صدمه به مکانیسم گیربکس اتوماتیک شود. البته شایان‌ذکر است که در صورت استفاده‌ی صحیح و رعایت چند نکته‌ی مهم، می‌توان از هزینه‌های سرسام‌آور پیشگیری کرد و عمر طولانی گیربکس را تضمین نمود.

1.    از تعویض حالت گیربکس (P, R, N, D) در زمان حرکت خودداری کنید

عمل مکانیکی تعویض حالت‌های مختلف گیربکس اتوماتیک، با کمک تعدادی کلاچ و نوار قرارگرفته درون گیربکس صورت می‌گیرد. این کلاچ‌ها و نوارها دارای موادی هستند که با ایجاد اصطکاک عمل تعویض حالت دنده را میسر می‌سازند. درصورتی‌که همواره پیش از تعویض حالت دنده، کاملاً به حالت سکون درآمده و ترمز را فشار دهید؛ بدون تردید این مکانیسم از اتومبیل شما بیشتر عمر خواهد کرد. اما وقتی قبل از ایستادن و در حال حرکت عمل تعویض حالت دنده را انجام دهید، متریال روی کلاچ‌ها و نوارهای گیربکس اتوماتیک مانع حرکت خودروی شما خواهند شد. ازآنجایی‌که روشن است وظیفه‌ی کلاچ و نوارهای درون گیربکس اتوماتیک تحمل فشار مضاعف نگه‌داشتن اتومبیل شما نیست، انجام اشتباه مذکور باعث استهلاک زودهنگام گیربکس خودروی شما خواهد شد.

نوار تعویض

2.    در حالت خلاص (Neutral) رانندگی نکنید

خلاص کردن گیربکس اتوماتیک روی سراشیبی باعث کاهش مصرف سوخت خودروی شما نخواهد شد. علاوه بر این انجام چنین اشتباهی از تسلط شما بر روی اتومبیلتان خواهد کاست، در این حالت امکان سرعت گرفتن وجود نداشته و کاهش سرعت تنها از طریق پدال ترمز شدنی است. خودروهای دنده اتوماتیک پیشرفته‌تر به‌اندازه‌ای هوشمند هستند که در سرازیری سوخت‌رسانی را به موتور قطع کرده و موجب کاهش در مصرف سوخت می‌شوند.

3.    هرگز به بهانه‌ی شتاب اولیه بیشتر، در زمان گاز دادن حالت D (Drive)  را انتخاب نکنید

نگه‌داشتن پدال گاز در وضعیت خلاص و سپس انتخاب D برای راه افتادن می‌تواند خسارت و آسیب جبران‌ناپذیری به گیربکس اتوماتیک خودروی شما وارد نماید. همان‌طور که در بالا هم اشاره گردید، وظیفه‌ی کلاچ و نوارهای موجود در گیربکس انتخاب حالت‌های مختلف گیربکس در زمان ایستادن است. در صورت وارد شدن فشار مضاعف بر روی متریال تعبیه‌شده روی کلاچ و نوارها، آن‌ها دچار آسیب و استهلاک بی‌مورد خواهند شد. یعنی دقیقاً همان اتفاقی که در زمان به حرکت درآوردن خودرو و گاز دادن به‌صورت هم‌زمان رخ می‌دهد. روش صحیح به راه افتادن در خودروهای گیربکس اتوماتیک، به‌صورت فشردن پدال ترمز و انتخاب وضعیت Drive در زمان عادی بودن دور موتور است. در صورت وجود دکمه روی شیفتر؛ حتماً در زمان تعویض از آن استفاده نمایید.

4.    پشت چراغ‌قرمز در حالت (D) بمانید

به گیربکس خودرویی که در حالت D (درایو) متوقف‌شده است در مقایسه با خودرویی که گیربکس آن در حال کار کردن است، فشار کمتری وارد می‌شود. باوجوداینکه خلاص کردن در زمان ایستادن از فشار وارد بر گیربکس می‌کاهد، اما میزان این کاهش استرس به‌اندازه‌ای ناچیز ارزیابی می‌شود که رها کردن گیربکس در حالت درایو بیشتر توصیه می‌شود. همچنین میزان صرفه‌جویی که در مصرف بنزین با خلاص کردن گیربکس اتوماتیک اتفاق می‌افتد نیز قابل چشم‌پوشی است و عملاً نیازی به انجام این کار نمی‌باشد. اگر واقعاً به دنبال صرفه‌جویی در مصرف سوخت هستید، بهتر است در زمان توقف‌های طولانی موتور اتومبیل را خاموش نمایید.

5.    قبل از توقف کامل خودرو، حالت P (پارک)  را درگیر نکنید

اکثر خودروهای گیربکس اتوماتیک جدید به شما اجازه‌ی انتخاب وضعیت پارک را در حال حرکت نمی‌دهند. زیرا یک حسگر سرعت در این مکانیسم گنجانده‌شده است که مانع درگیر شدن مکانیسم پارک می‌شود. درواقع مکانیسم قفل گیربکس اتوماتیک و جلوگیری از حرکت خودرو، فقط از یک پین (Park Pawl) تشکیل‌شده است. نحوه‌ی عملکرد این سیستم به‌صورت قفل نمودن یک چرخ‌دنده توسط پین پارک است، با قفل شدن چرخ‌دنده، چرخش گیربکس متوقف‌شده و مانع حرکت اتومبیل می‌شود. درصورتی‌که قبل از توقف کامل حالت P را انتخاب کنید، احتمال خرابی پین و آسیب جدی به مکانیسم پارک گیربکس وجود خواهد داشت. بنابراین بسیار مهم است که ابتدا با استفاده از پدال ترمز خودروی خود را متوقف نموده و سپس با استفاده از اهرم شیفتر حالت P را انتخاب کنید.

پین پارک

6.    عدم توجه به سرویس های دوره ای گیربکس اتوماتیک

عملکرد دنده های خورشیدی و تورک کانورتر در گیربکس اتوماتیک با وجود روغن ارتباطی مستقیم دارند. اجزا و متعلقات داخلی گیربکس اتوماتیک در زمان استفاده به دمای بسیار بالایی می رسند و در صورت کافی نبودن روغن، عدم تعویض و ریختن روغن اشتباه؛ احتمال وارد شدن آسیب جدی به مکانیزم آن وجود دارد.
در حالت ایدئال بهتر است پس از هر 5000 کیلومتر کارکرد میزان سطح روغن گیربکس اتوماتیک به‌وسیله‌ی گیج تعبیه‌شده بررسی شود. معمولاً بر اساس گفته‌های تکنیسین‌ها و اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای خودروها، توصیه می‌شود روغن گیربکس اتوماتیک پس از هر 24 ماه یا 50 هزار کیلومتر (هرکدام زودتر اتفاق افتاد) تعویض شود. گیربکس اتوماتیک یکی پرکارترین اجزای اتومبیل محسوب می‌شود، بخشی از خودرو که فشار و حرارت زیادی را متحمل می‌شود و در صورت خرابی با هزینه‌های هنگفت شاید قابل تعمیر شدن باشد. لازم به ذکر است که کمتر اتفاق می‌افتد که یک گیربکس اتوماتیک تعمیر شده عملکردی نزدیک به قبل از خرابی داشته باشد. درنتیجه برای رسیدن به نهایت عمر مفید گیربکس و پیشگیری از خرابی‌های احتمالی، پیشنهاد می‌کنیم به‌صورت مکرر روغن گیربکس اتوماتیک خودروی خود را تعویض نمایید. ترجیحاً این کار را سالی یک‌بار یا در هر 20 هزار کیلومتر (هرکدام که زودتر اتفاق افتاد) انجام دهید.

گیج سطح روغن گیربکس اتوماتیک تویوتا کورولا
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (31 عدد)

ثبت پاسخ هاشمی دوشنبه 14 تیر 1395
ممنون بابت این مقاله کاربردی
ثبت پاسخ مهمان چهارشنبه 16 تیر 1395
عالی بود ممنون
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 16 آذر 1395
ممنون مفید بود.
ثبت پاسخ مهمان چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396
نکته های خوبی بود خیلی کمک کرد
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 26 اردیبهشت 1396
نکته های بسیار آموزندهای بیان شد و دیدگاه مرا نسبت به کار با گیربکس اتوماتیک خیلی بهتر آشنا کرد. با تشکر شاهرخی
ثبت پاسخ مهمان جمعه 12 خرداد 1396
ازشما بسیار ممنونم عالی وکافی واموزنده بود ونکات حساس ومهمی بیان شده که جای تشکر دارد و خاهش مندیدم باز هم مطالب کلیدی در سایت بگذارید
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 28 خرداد 1396
سلام و ممنون
ثبت پاسخ مهمان چهارشنبه 31 خرداد 1396
با سپاس عالی بود
ثبت پاسخ مهمان جمعه 9 تیر 1396
اشکال نداره همیشه در موقع پارک دنده روی خلاص باشه؟
ثبت پاسخ مهمان دوشنبه 19 تیر 1396
سلام وعرض خسته نباشید.من یه بنزE280دارم2006مدتیه چراغabsش روشن شده وکیربکس عمل نمیکند روغنش رو خیلی دیر عوض کردم.آیا میتونه از روغن وفیلترش باشه الان عوض هم کردم ولی درست نشد
ثبت پاسخ مهمان دوشنبه 19 تیر 1396
سلام وعرض خسته نباشید.من یه بنزE280دارم2006مدتیه چراغabsش روشن شده وکیربکس عمل نمیکند روغنش رو خیلی دیر عوض کردم.آیا میتونه از روغن وفیلترش باشه الان عوض هم کردم ولی درست نشد
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 17 مرداد 1396
سلام خودرو ساندرو را ده روزه تحویل گرفتم امروز روشن کردم حرکت نمیکند
ثبت پاسخ مهمان جمعه 20 مرداد 1396
مهمان سلام وعرض خسته نباشید.من یه بنزE280دارم2006مدتیه چراغabsش روشن شده وکیربکس عمل نمیکند روغنش رو خیلی دیر عوض کردم.آیا میتونه از روغن وفیلترش باشه الان عوض هم کردم ولی درست نشد
سلام.شما گند زدی داداچ
ثبت پاسخ مهمان دوشنبه 23 مرداد 1396
من یه بار خیلی عجله داشتم،وقتی وایستادم،دستی رو کشیدم ماشینم خاموش کردم،ولی یادم رفت دنده رو رو حالت پارک بزارم😐 رو d مونده بود، این اتفاق خیلی واسه ماشین بده؟
ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 26 مرداد 1396
با سلام ممنونم از راهنمایتان
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 31 مرداد 1396
ازاطلاع رسانی شما سپاسگزارم
ثبت پاسخ مهمان شنبه 4 شهریور 1396
مرسی، اطلاعات مفیدی بود
ثبت پاسخ مهمان جمعه 10 شهریور 1396
بسار عالی بود تشکر از نگارنده
ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 16 شهریور 1396
باسلام خودروی اتوماتیک آریو دارم وجدیدا دزدگیر رویش گذاشته ام متأسفانه چند روزیست متوجه شدم ماشین در حال حرکت اولیه چه اتومات وچه حالت دستی روی دنده 2میره وحرکت روآغاز می‌کنه ودرحالت دستی موقع ایستادن کامل بر روی دنده 2ایست کامل و باید مجددا باید با دست به دنده یک بذارم (دزدگیر رو هم باز کردم مشکلش حل نشد دوستان اگر کسی می دونه مشکلش چیه راهنماییم کنه ممنون میشم.
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 21 شهریور 1396
با سلام و احترام

نکات بسیار خوبی بود. ممنونم.
تا حالا فکر می کردم که هر جا که ترافیک هست و مجبورم ترمز بگیرم و یا پشت چراغ قرمز باید دنده را روی n گذاشته و خلاص کنم.!
یه سوال هم دارم . آیا در حال حرکت با حالت اتومات نباید به حالت تعویض دنده دستی تغییر وضعیت گیربکس داد؟
متشکرم
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 21 شهریور 1396
مهمان من یه بار خیلی عجله داشتم،وقتی وایستادم،دستی رو کشیدم ماشینم خاموش کردم،ولی یادم رفت دنده رو رو حالت پارک بزارم😐 رو d مونده بود، این اتفاق خیلی واسه ماشین بده؟
برای یک بار که اتفاقی نمی افته.
ثبت پاسخ مهمان چهارشنبه 29 شهریور 1396
سلام خیلی عالی بود ممنون از شماض
ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 16 مهر 1396
دو سه بار روی D خودروراخاموش کردیم اشتیاهاآیا اینکار به خودرو اسیب میرساند
ثبت پاسخ مهمان چهارشنبه 19 مهر 1396
مهمان باسلام خودروی اتوماتیک آریو دارم وجدیدا دزدگیر رویش گذاشته ام متأسفانه چند روزیست متوجه شدم ماشین در حال حرکت اولیه چه اتومات وچه حالت دستی روی دنده 2میره وحرکت روآغاز می‌کنه ودرحالت دستی موقع ایستادن کامل بر روی دنده 2ایست کامل و باید مجددا باید با دست به دنده یک بذارم (دزدگیر رو هم باز کردم مشکلش حل نشد دوستان اگر کسی می دونه مشکلش چیه راهنماییم کنه ممنون میشم.
دوست عزیز شما دکمه حالت برفی رو فعال کردین که با دنده 2 حرکت میکنه ، وقتی اون رو خاموش کنید به حالت اول برمیگرده
ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 11 آبان 1396
یکی بیاد به رفیق من بگه ماشین اتومات با پای چپ ترمز نمیگیرن :// فک کرده اگه پاش بیکار باشه مشکلیه . متن هم خوب و مفید بود ولی خدایی هر کی از ماشین و گیربکس سر در بیاره میفهمه اینجوری گند نزنه به گیربکس
ثبت پاسخ مهمان پنج شنبه 23 آذر 1396
از اطلاعات مفیدتون بسیار ممنونم.
ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 12 دی 1396
سپاس . اطلاعات مفیدی بود
ثبت پاسخ مهمان دوشنبه 25 دی 1396
سلام خیلی مفید بود ممنون از شما
ثبت پاسخ مهمان دوشنبه 25 دی 1396
سلام خیلی مفید بود ممنون از شما
ثبت پاسخ مهمان جمعه 6 بهمن 1396
باسلام
مطالب آموزنده بود خیلی ممنون
دوستان یک سوال دارم لطفا راهنمای کنید ؟
من یک برلیانس 320 اتومات دارم زمانی که پشت چراغ قرمز هستم و دنده روی D هست ماشین لرزش داره و یک صدای ریزی میده ممنو میشم راهنمایم کنید . ماشین 50 هزار کارکرده
ثبت پاسخ مهمان چهارشنبه 11 بهمن 1396
من دنده ماشین رو بدون اینکه پام رو ترمز بذارم عوض کردم چی میشه یعنی ماشین وایستاده بود پام از رو ترمز برمیداشتم دنده عوض میکردم

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر