7 راهکار ویژه برای کنترل استفاده کودکان از آیفون اپل

7 راهکار ویژه برای کنترل استفاده کودکان از آیفون اپل
قابلیت‌های مختلفی وجود دارند که این امکان را فراهم می‌کنند تا استفاده فرزندان خود از آیفون اپل را محدود کرده تا حریم خصوصی، امنیت و به طور کلی، آثار زیان‌بار استفاده از این دستگاه الکترونیکی توسط آن‌ها، کاهش یابد.
  • جدیدترین بازی ها
آیفون نظیر دیگر گوشی‌های هوشمند ممکن است اثرات اعتیاد آوری را به همراه داشته باشد. این در حالی است که کودکان، به محتویات، بازی‌ها و به طور کلی محیط این گوشی هوشمند علاقه داشته و همین امر ممکن است آسیب‌پذیری آن‌ها را افزایش دهد. 
با وجود این، بدنیست بدانید اپل گزینه‌ها و قابلیت‌های متفاوتی را در بخش نرم‌افزار گوشی هوشمند خود درنظر گرفته است که می‌تواند این پیامدهای مضر را تا حد زیادی کاهش دهد. به این ترتیب، می‌توانید از گزینه‌های متفاوت کنترل والدین بر فرزندان در محیط گوشی هوشمند اپلی خود استفاده کنید. 
در حال حاضر، چیزی حدود هفت قابلیت کنترلی وجود دارد که به حفظ حریم خصوصی کودک شما و محدود کردن دسترسی او به محتویات آزاردهنده منجر می‌شود. برای فعال‌سازی این قابلیت‌ها کافی است به بخش تنظیمات گوشی هوشمند خود مراجعه کرده، گزینه General، پس از آن Restrictions و در نهایت امر، Enable Restrictions را انتخاب کنید. در این مرحله، با وارد کردن کد عبور چهار عددی می‌توانید مانع از ورود کودک خود به این بخش و غیرفعال کردن یا تغییر محدودیت‌های اعمال شده توسط خود شوید. 


غیرفعال کردن اپلیکیشن‌های مشخص
بعد از فعال کردن محدودیت‌ها، قسمتی را با عنوان Allow در بالای رابط کاربری مشاهده خواهید کرد که امکان محدود کردن دسترسی به برخی اپلیکیشن‌ها که دوست ندارید کودک شما امکان استفاده از آن را داشته باشد فراهم می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است میل نداشته باشید کودک شما وارد محیط مرورگر سافاری شده و به فضای آنلاین و وبگردی دسترسی داشته باشد. حتی ممکن است قصد داشته باشید دسترسی کودک خود به محیط دوربین یا سرویسی نظیر فیس تایم را غیرفعال کنید. 
در نهایت امر، مهم‌تر از همه ممکن است قصد داشته باشید از دسترسی کودک خود به گوشی به منظور نصب یا حذف اپلیکیشن‌ها یا حتی انجام خریدهای درون برنامه‌ای جلوگیری کنید. 

محدود کردن محتویات 
در زیر قسمت Allow، بخش Allowed Content را شاهد خواهید بود که با استفاده از آن می‌توانید مانع از خرید فیلم‌ها یا نمایش‌های تلویزیونی شوید که از دسته‌بندی سنی برخوردار شده‌اند. علاوه بر این می‌توانید محتویات رده‌بندی شده را برای بخش موسیقی، پادکست‌ها، کتاب‌ها و اپلیکیشن‌ها نیز اعمال کنید. 
برای بخش وب‌سایت‌ها، پیشنهاد ما آن است که گزینه Limit Adult Content را انتخاب کرده و حتی از گزینه Specific Website Only استفاده کرده و مجموعه‌ای از انتخاب‌ها را حسب سلیقه خود انجام داده یا به لیست اضافه کنید. 

تنظیمات حریم خصوصی 
در بخش حریم خصوصی، می‌توانید مانع از آن شوید که کودک شما تغییراتی را در اپلیکیشن‌های مختلف اعمال کند یا فعال و غیرفعال بودن سرویس‌های مربوط به موقعیت مکانی را مشاهده کند. علاوه بر این، می‌توانید مانع از آن شوید که کودک شما مشاهده کند چه اپلیکیشن‌هایی از سرویس‌های موقعیت مکانی استفاده می‌کنند. 
یکی از مواردی که باید حتما بررسی کنید آن است که اطمینان حاصل کنید گزینه Don't Allow Changes برای بخش به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی فعال باشد تا کودک شما نتواند امکان رهگیری موقعیت مکانی را غیرفعال کند. 
علاوه بر این با بررسی قسمت Photos، مشاهده کنید که کدام اپلیکیشن‌ها به تصاویری که احیانا توسط کودک شما به ثبت می‌رسد دسترسی دارند. ممکن است اپلیکیشن‌هایی نظیر اینستاگرام، فیس‌بوک و پینترست از نظر شما بی‌خطر باشند اما در صورتی که اپلیکیشنی ناآشنا را با دسترسی به تصاویر مشاهده می‌کنید شاید زمان آن رسیده که در خصوص عملکرد آن اپلیکیشن با کودک خود صحبت کرده و نحوه به اشتراک گذاری تصاویر، خطرات انتشار عکس‌ها در فضای آنلاین و اینکه این تصاویر چگونه ممکن است در ابعاد گسترده منتشر شوند را به بحث بگذارید. 


جلوگیری از اعمال تغییرات 
در صفحه Restrictions می‌توانید در بخش تغییرات مجاز یا همان Allowed Changes مدیریت را به نحوی انجام دهید که از ایجاد تغییرات توسط کودک شما در قسمت‌های مختلف آیفون جلوگیری شود. به‌عنوان مثال می‌توانید مانع از آن شوید که کودک شما تغییراتی را در حساب کاربری خود یا طرح اینترنت همراه ایجاد کنید. 
گزینه Do Not Disturb While Driving یکی دیگر از مواردی است که باید برای فرزندانی که در سن رانندگی و استفاده از وسایل نقلیه قرار دارند فعال شده و امکان ایجاد تغییر روی آن نیز از آن‌ها سلب شود. 

تنظیمات بخش بازی
بازی‌های آنلاین چند نفره یکی دیگر از مواردی هستند که ممکن است با محیطی متشکل از افراد ناشناس، اثرات نامطلوب را روی فرزند شما به جا بگذارند. از همین رو، در بخش Game Center در قسمت پایین صفحه Restrictions در قسمت تنظیمات می‌توانید امکان استفاده از بازی‌های چند نفره را در قالب گزینه Multiplayer Games غیرفعال کنید تا کودک شما همچنان بتواند این بازی‌ها را روی گوشی خود اجرا و استفاده کرده اما در بهره‌گیری از این بازی‌ها، به فضای آنلاین دسترسی نداشته باشد. 
علاوه بر این می‌توانید امکان اضافه کردن دوستان به حساب کاربری Game Center را غیرفعال کرده و حتی از این نیز فراتر رفته و محتویات صفحه‌نمایش را در هنگام اجرای بازی‌های مختلف، ضبط کنید. 

درخواست خرید
وقتی اعمال محدودیت‌ها روی آیفونی که در اختیار فرزندتان قرار می‌دهید به پایان رسید کافی است دستگاه یاد شده را به بخش Family Sharing اضافه کنید. به این ترتیب نه‌تنها می‌توانید صرفه‌جویی در خرید برنامه‌ها از اپ‌استور را در دستورکار قرارداده و در به‌کارگیری فضای ذخیره‌سازی iCloud از طرح اشتراکی استفاده کنید بلکه می‌توانید روی خریدهای فرزندتان از اپ‌ استور به عنوان مرجع رسمی خرید و دانلود اپلیکیشن‌های آیفون هم نظارت داشته باشید. 
در صورتی که فرزند شما کم‌تر از 13 سال سن دارد باید حساب کاربری جداگانه‌ای را برای او بسازید. به این منظور کافی است به قسمت تنظیمات مراجعه کرده، با انتخاب نام خود، گزینه Family Sharing و پس از آن Add Family Member را انتخاب کنید. حالا کافی است گزینه Create a Child Account را انتخاب کنید. 
در مرحله بعدی باید سال تولد او را انتخاب کرده و با قبول تعهدات مربوط به والدین، کد چهار رقمی موجود روی کارت اعتباری یا دبیت کارت خود را که در ارتباط با اپل آیدی قرار گرفته است وارد کنید. در مرحله بعدی باید نام فرزند خود را وارد کرده و ایمیل آیکلاودی را برای او ایجاد کرده، گذرواژه‌ای را به حساب کاربری او اختصاص دهید. در مرحله بعدی باید به چندین و چند پرسش امنیتی پاسخ دهید. پس از این، حساب یادشده در بخش Family Sharing و در قسمت Family Members به نمایش درخواهد آمد. 

در مرحله بعدی و پس از اضافه کردن فرزند خود به عنوان عضو رسمی خانواده که از آیفون استفاده می‌کند می‌توانید استفاده از قابلیت Ask to Buy را برای تایید خرید از اپ استور، کلید بزنید. برای کودکان 12 ساله و کم‌تر، گزینه یادشده به طور پیش‌فرض، فعال شده است. برای فعال کردن این قابلیت به طور دستی کافی است با مراجعه به قسمت تنظیمات، گزینه Family Sharing را انتخاب کرده و نام عضوی از خانواده را لمس کرده و سپس گزینه Ask to Buy را فعال کنید. 
با فعال کردن این گزینه، هشداری را روی آیفون خود مشاهده خواهید کرد که امکان تایید یا پذیرش نکردن خریدهای اپ‌استور را فراهم می‌کند. 

به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی
در بخش Family Sharing، گزینه Location Sharing را در قسمت Shared Features کنترل کرده و اطمینان حاصل کنید که این قابلیت در حالت فعال قرار دارد. این امر امکان آن را فراهم می‌کند تا بدانید امکان استفاده از اپلیکیشن Find My Friends را فراهم می‌کند تا بدانید کودکی که آیفون شما همراه او است در چه موقعیت مکانی قرار دارد. 

منبع: TechCrunch
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر