7 راه تضمینی برای سحرخیزی

7 راه تضمینی برای سحرخیزی
همه ما دوست داریم تا جایی که ممکن است، خوابی آسوده داشته باشیم. اما به هر حال، باید صبح‌ها پاشده و کارهای روزانه خود را انجام دهیم و تحقیقات نشان داده است که سحرخیزی، تأثیر زیادی در بازدهی بالای انسان دارد. جان رمپتون، نویسنده Inc، راز سحرخیزی خود را با ما در میان می‌گذارد. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
خواب فوق‌العاده است، اینطور نیست؟ من هم مانند شما، دوست دارم هر روز صبح 15 دقیقه بیشتر در رختخواب بمانم، 15 دقیقه‌ای که گاهی به یک یا دو ساعت تبدیل می‌شود.

احتمالا شما هم بارها عبارت «سحرخیز باش تا کامروا باشی» را شنیده‌اید و البته، این عبارت قدیمی کاملا صحت دارد. شخصا برای من، بیدار شدن زودتر از دیگران، این زمان را به من می‌دهد تا به کار خود برسم، به پیام‌هایم پاسخ دهم و بدون هیچ گونه مزاحمتی اخبار روز را پیگیری کنم. در حالی که خانواده خواب هستند، من نصف کارهای خود را انجام داده‌‌ام و وقتی آن‌ها بیدار می‌شوند، من کارهای مهم خود را انجام داده‌ام و با خیال راحت با آن‌ها صبحانه میخورم.

اما، اوضاع همیشه این چنین نبوده است. زمانی بوده که بیدار شدن هنگام طلوع آفتاب برای من مانند یک فیلم وحشتناک به نظر می‌رسید. اما هنگامی که توانستم صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوم متوجه شدم که احساس خوبی به من دست می‌دهد. اما چگونه؟ اگر شما هم این 7 کار را انجام دهیم، تضمین می‌کنم که هر روز حداقل 30 دقیقه زودتر از خواب بیدار می‌شوید.

1. سعی کنید هر روز صبح یک دقیقه زودتر بیدار شوید

تغییر یک عادت یک شبه رخ نمی‌دهد. این کار زمان می‌برد و راحت هم نیست. سحرخیزی نیز از این قضیه مستثنی نیست.
فرض کنیم که در حال حاضر شما ساعت 7 صبح از خواب بلند می‌شوید اما میخواهید که از این به بعد ساعت 6:30 از خواب بیدار شوید. به جای این که زنگ ساعت خود را از روز بعد روی ساعت 6:30 دقیقه تنظیم کنید، سعی کنید، هر روز یک یا دو دقیقه زودتر بیدار شوید. پس به جای ساعت 6:30، روز بعد زنگ ساعت خود را روی 6:59 تنظیم کنید و هر روز یک دقیقه از این زمان کم کنید.
شاید یک ماه زمان ببرد که در وقت مورد نظرتان بیدار شوید، اما وقتی که به هدف خود برسید، دیگر حتی احساس نمی‌کنید که نیم ساعت زودتر بیدار می‌شوید.

2. هر روز صبح یک کار ثابت را انجام دهید

غیر از زنگ ساعت‌تان، چه دلیلی برای بیدار شدن در صبح دارید؟ اگر نمی‌توانید به این سوال جواب دهید، پس کار سختی برای سحرخیز شدن در پیش دارید.
اما این دلیل نمی‌شود که نتوانید فعالیتی پیدا کنید که هر روز صبح انجا دهید. برای مثال، شما می‌توانید:

- صبح خود را با ورزش کردن آغاز کنید.
- به حیوان خانگی خود غذا بدهید یا او را برای راه رفتن بیرون ببرید. حیوانات خانگی به همین بهانه‌ها، شما را با خوشحالی بیدار خواهند کرد.
- اگر ماشین قهوه‌ساز دارید، آن را تنظیم کنید که هر روز صبح با درست کردن فنجان قهوه شما را بیدار کند.
- قبل از خواب، آب بنوشید.
- پیام‌های خود را قبل از خواب جواب ندهید، تا هنگام بیدار شدن، این کار را انجام دهید.
- کاری را انجام بدهید که از آن لذت می‌برید، یا سرگرمی جدیدی پیدا کنید. برای مثال، می‌توانید کمی گیتار زدن تمرین کنید.

3. بدن خود را به خواب عادت دهید

سحرخیزی، تنها نصف راه است. نصف دیگر، تغییر روند خوابیدن شما در شب و ایجاد محیطی مناسب برای خواب است تا هر شب بتوانید زودتر بخوابید.
برای رسیدن به این هدف می‌توانید:

- در تاریکی کامل بخوابید.
- سعی کنید به نخوی میزان هورمون ملاتونین در بدن خود را افزایش دهید.
- عوامل تحریک کننده را، مانند تلویزیون، تبلت یا گوشی هوشمندتان، هنگام خواب کاهش دهید.
- حالت مناسب خوابیدن خود را پیدا کنید.
- با استفاده از مدیتیشن، یوگا یا خواندن یک کتاب، ذهن خود را آرام کنید.
- رویه مشخصی برای خوابیدن داشته باشید.4. انجام کار مهمی را به صبح زود موکول کنید

اگر کار مهمی، مانند مراجعه به پزشک، در اول وقت داشته باشید، معمولا به طور طبیعی زودتر بیدار می‌شوید.
تحقیقات نشان داده است هنگامی که فردی، برنامه مشخصی داشته باشد و در وقت مشخصی نیز بیدار شود، میزان هورمون آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH) خون او، بالا می‌رود. در واقع، بدن ما دارای زنگ بیدارباش طبیعی استک ما را قبل از به صدا درآمدن زنگ ساعت، بیدار می‌کند.

اگر کاری را برای انجام دادن در اول وقت ندارید، می‌توانید ملاقات مهمی را به صبح زود موکول کنید یا به جای فرستادن فرزندانتان با سرویس مدرسه، خودتان آن‌ها را برسانید. این مسئولیت‌پذیری، باعث بیدار شدن شما می‌شود.

5. به خود پاداش دهید

چارلز دوهیگ (Charles Duhigg)، نویسنده کتاب «قدرت عادت» (The Power of Habbit)، پیشنهاد می‌کند که برای پذیرفتن یک عادت جدید، به خودتان پاداش دهید.
آقای دوهیگ به عنوان مثال می‌گوید: 
حتی اگر فکر کنید که می‌خواهید ورزش کردن را آغاز کنید، ذهن شما در نهایت احساس می‌کند که شما دروغ می‌گویید و واقعا چنین چیزی را نمی‌خواهید. پس باید ذهن خود را تربیت کنید تا درک کند که ورزش کردن، در ارتباط با امری است که شما از آن لذت می‌برید، مانند خوردن یک تکه شکلات، یا یک حمام آب گرم، یا 15 دقیقه گشت و گذار در فیسبوک. مهم نیست که چه پاداشی برای خود در نظر می‌گیرید. آن چه مهم است، خود امر پاداش دادن و لذت بردن از آن است.
او در ادامه می‌گوید:
این روند را با نحوه ورزش کردن روزانه دیگر افراد مقایسه کنید. آن‌ها یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوند و تصمیم می‌گیرند کمی بدوند و در نهایت از کار‌های خود عقب می‌مانند، زیرا 20 دقیقه مشغول دویدن بوده‌اند. فرزندان آن‌ها باید به مدرسه بروند، پس دچار استرس می‌شوند و روند روزانه آن‌ها به فعالیتی تنش‌زا بدل می‌شود. در واقع، آن‌ها خود را برای ورزش کردن، مجازات می‌کنند و این کار بسیار اشتباه است زیرا ما می‌دانیم که سیستم عصبی ما به پاداش گرفتن تمایل دارد.

6. به پیک‌نیک بروید

بدن ما طوری ساخته شده است که به صورت طبیعی با طلوع و غروب خورشید هماهنگ باشد. به لطف برق و روشنایی، دیگر چنین امری برای ما صداق نیست. اما اگر می‌خواهید برنامه خواب خود را به حالت طبیعی برگردانید، برای یک هفته به پیک‌نیک در دل طبیعت بروید.
تحقیقات نشان داده است که که رفت به دامان طبیعت باعث تنظیم دوباره ساعت بدن و هماهنگی آن با حرکت زمین به دور خورشید می‌شود.
البته به یاد داشته باشید که نباید هیچکدام از وسایل الکترونیکی خود را به همراه داشته باشید یا حداقل استفاده از آن‌ها را به به کمترین میزان ممکن کاهش دهید.7.  از اپلیکیشن‌ها و گجت‌های کاربردی برای کنترل خواب خود استفاده کنید

همانطور که قبلا نیز گفتیم، داشتن یک استراحت شبانه خوب، عامل مهمی در سحرخیزی است. حتی اگر محیط خواب خود را نیز بهینه کرده باشید، باز هم ممکن است عواملی مزاحم خواب شما شوند.

برای مثال، با گجت SnoreCoach، اطلاعات مربوط به الگوی خروپف کردن و حالت بدن خود هنگام خوابیدن را به دست آورید تا بهترین حالت خواب برای کاهش خروپف را پیدا کنید. گجت کاربردی دیگر، ساعت زنگ‌دار Sleep Cycle است که چرخه خواب شما را نظارت کرد و شما را هنگام خواب سبک بیدار می‌کند. همچنین هر عامل مزاحمی را که باعث به هم ریختن خواب شما می‌شود، بررسی و کنترل می‌کند.


گجت SnoreCoach

به خودتان بگویید که ساعت 6:30 صبح از خواب بیدار می‌شوید و ببینید چه اتفاقی رخ می‌دهد. صرف فکر کردن به این مسئله برای برخی افراد کافی است تا سحرخیز باشند، اما فارغ از روشی که برای سحرخیزی به کار می‌برید، سعی کنید از این زمانی که به دست می‌آورید، لذت ببرید.

منبع: Inc
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر