7 راه کاهش استرس در کار

7 راه کاهش استرس در کار
استرس در زندگی و کار طبیعی است و حتی می‌تواند باعث پیشرفت انسان شود. اما اگر این استرس بیش از حد باشد و نتوانید آن را کنترل کنید، مشکلات بزرگی برای شما ایجاد خواهد شد. با نقدستان همراه باشید تا 7 راهکار کنترل استرس در محیط کاری را بررسی کنیم.
  • جدیدترین بازی ها
اگر به فشار کاری توجهی نداشته باشید، در زندگی و کار خود به مشکلاتی بسیار جدی برخورد خواهید کرد. متأسفانه غلبه بر استرس ناشی از کار، ساده‌ نیست. یک تحقیق در سال 2015 نشان داد که حدود 60 درصد آمریکایی‌ها دچار استرس ناشی از کار هستند.

استرس در محیط کاری می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. ممکن است وظایفتان بیش از حد سنگین باشد یا درگیر سیاست‌های درون اداره‌ای شده باشید. اما در هر صورت باید بر این مسئله فائق آیید. با به کار گرفتن این 7 راهکار می‌توانید کنترل بیشتری روی استرس ناشی از کارتان داشته باشید.

1. زمان مشخصی را به پاسخ دادن به پیام‌هایتان اختصاص دهید
زمانی که ایمیل همه‌گیر شد، محدود کردن زمان استفاده از آن کار ساده‌ای بود. یک بار در دفتر کاری به آن سر می‌زدید و تا روز بعد دیگر به آن نیازی نداشتید. اما اکنون ما در تمام ساعات شبانه روز به ایمیل و دیگر وسایل ارتباطی دسترسی داریم. و فارغ از این که مشغول چه کاری هستیم، به محض دریافت هر اعلانی فورا به سراغ گوشی یا لپ‌تاپ خود رفته و پیام‌هایمان را چک می‌کنیم.

برده‌ی پیام‌هایتان نباشید. شاید فکر کنید هر چه زودتر به یک ایمیل پاسخ دهید کارمند بهتری محسوب خواهید شد، اما استرس ناشی از همیشه در دسترس بودن بر شما چیره خواهد شد. زمان‌های مشخصی در روز را به چک کردن پیام‌ها و اعلان‌هایتان اختصاص دهید. داشتن این زمان‌های مشخص به شما کمک می‌کند تا در طول روز، روی وظایف خود کنترل داشته باشید.

2. از اتفاقات نامربوط در کار دوری کنید
چند بار برای شما پیش آمده است که در هنگام وقت استراحت‌تان با یکی از همکارانتان مشغول شایعه پراکنی و داستان پردازی برای دیگران شده باشید و درگیر اتفاقی شده‌اید که ربطی به شما ندارد؟

متأسفانه این اتفاقات در محیط‌های اداری رایج است. یک نظرسنجی در سال 2015 نشان داد که 44 درصد کارمندان شاهد غیبت کردن همکارشان درباره دیگران بوده‌اند؛ 32 درصد درگیر باندبازی شده‌اند و 30 درصد نیز مشغول شایعه‌پراکنی درباره همکارانشان بوده‌اند. درگیر این مسائل نامربوط و بی‌اهمیت نشوید. اگر احساس کردید که یکی از همکارانتان سعی در وارد کردن شما در این جریانات دارد، مؤدبانه به او بگویید که کارهای مهم‌تری دارید.

3. استراحت کنید
یک نظر سنجی در سال 2015 نشان داده است که 28 درصد کارمندان در هنگام کار احساس خستگی می‌کنند زیرا هیچ زمانی را به استراحت اختصاص نمی‌دهند.
هر چقدر بیشتر کار کنید و استراحت روانی کمتری داشته باشید، کیفیت کار شما پایین خواهد آمد. این امر باعث خستگی و آزردگی شما خواهد شد. نگذارید کار به این جا بکشد. در عوض، دست از کار کشیده و کمی استراحت کنید. می‌توانید کمی اسنک بخورید تا انرژی به مغز شما برسد یا کمی قدم بزنید و خون را در رگ‌های خود به جریان درآورید. هر کاری بهتر از نشستن در مهی از استرس و نگرانی است.

4. خود را با انرژی مثبت احاطه کنید
همه ما چیزی را داریم که به ما انگیزه می‌دهد. ممکن است این یک عکس خانوادگی یا یک جمله الهام بخش باشد که روی میزمان قرار داده‌ایم. به سلیقه خودتان، اطراف‌تان را با انرژی مثبت احاطه کنید تا همیشه انرژی داشته باشید.

ببینید که چه تصویرها، صداها و رنگ‌هایی به شما آرامش می‌دهند. سپس دیوار دفترتان را به رنگ دلخواه درآورید یا موسیقی مورد علاقه‌تان را گوش کنید تا خوشحال باشید و بتوانید راحت‌تر کارتان را انجام دهید.

5. با همکارانتان گپ بزنید
انسان یک موجود اجتماعی است. حتی خجالتی‌ترین یا درون‌گرا ترین افراد نیز هنگامی که تنها نیستند حال بهتری دارند. با وقت صرف کردن برای برقراری رابطه با دیگران در محیط کاری، می‌توانید فضایی را برای فرار از استرس ایجاد کنید.

همکاری را پیدا کنید که با شما علایق مشترک دارد. حتی اگر این علایق تنها به یک سریال، مانند بازی تاج و تخت محدود شود، به شما اجازه می‌دهد تا با فرد دیگری درباره موضوعی غیر از کار صحبت کنید. اما به یاد داشته باشید که گپ زدن اثرات مثبتی دارد، اما لحظه‌ای که این گفتگو تبدیل به شایعه پردازی یا سیاست‌های کاری شود، بهتر است این رابطه را تمام کنید.

6. نه بگویید
یکی از مهارت‌هایی که باید همیشه به یاد داشته باشید، قابلیت نه گفتن است. هنگامی که می‌خواهید خود را در محیط کار نشان دهید، ساده است که به بله گفتن عادت کنید و مهم نیست که به دستور رئیس‌تان بله می‌گویید یا درخواست کمک همکارتان. شما می‌خواهید تا دیگران شما را به عنوان یک فرد وظیفه شناس و سختکوش بشناسند.

اما یک روز تنها 24 ساعت است. اگر وظایف بیش از حد قبول کنید، احساس خستگی و آشفتگی خواهید کرد. در عوض، ببینید که آیا زمان انجام کاری را بدون این که به زندگی شخصی، حرفه‌ای و روانی شما صدمه وارد شود، دارید یا خیر. اگر درخواستی از یک فرد دیگر، یکی از این جوانب را به خطر می‌اندازد، نه بگویید.

7. از نقاط مثبت روزتان یادداشت برداری کنید
وقتی که روز یا هفته‌ای پر تنش را پشت سر می‌گذارید، به راحتی درگیر احساسات و عواطف منفی می‌شوید. با پیدا کردن یک بارقه امید یا نقطه مثبت، به جنگ این انرژی منفی بروید. این بارقه امید ممکن است به سادگی گذاشتن جوهر جدید در دستگاه کپی یا شنیدن تعریف از همکارتان باشد. مهم این است که در روز خود یک نقطه مثبت پیدا کنید و به خود بگویید که روز چندان بدی هم پشت سر نگذاشته‌اید.

استرس در زندگی یک امر طبیعی است. و در برخی موارد می‌تواند باعث پیشرفت شما از نظر حرفه‌ای شود. اما اگر بگذارید استرس بر زندگی شما چیره شود، تأثیر منفی بر حرفه شما خواهد گذاشت. با به خاطر سپردن و اعمال کردن این هفت راهکار، زندگی شادتری برای خود بسازید و از استرس غیر ضروری در زندگی‌تان رها شوید.
منبع: Inc
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر