8 اپلیکیشن عالی برای یادداشت برداری

8 اپلیکیشن عالی برای یادداشت برداری
اگر دانشجو هستید، یا شغل شما نیازمند برنامه‌ریزی روزانه است یا کلا آدم منظمی هستید، حتما یک اپلیکیشن مخصوص یادداشت برداری و تنظیم کارهای روزانه نیاز دارید. ما در اینجا 8 اپلیکیشن مخصوص یادداشت برداری و برنامه ریزی را به شما معرفی می‌کنیم که قطعا به کمک شما خواهند آمد. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
اورنوت (Evernote) تصمیم گرفته تا سرویس‌های مهم اپلیکیشن یادداشت برداری خود را به نسخه ویژه و پولی منتقل کند. همین مسئله باعث شده تا افرادی که مدت‌هاست به صورت رایگان از این اپلیکیشن استفاده می‌کردند، نگران شوند. اما اپلیکیشن‌های یادداشت برداری دیگری نیز در بازار وجود دارند که جایگزین‌هایی عالی برای اپلیکیشن Evernote هستند.

در ادامه نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم.

Any.do


اپلیکیشن Any.do بیش از آن که یک اپلیکیشن مدیریت کارهای روزانه باشد، خود را به عنوان یک «شتاب‌هنده» بازدهی روزانه معرفی کرده است. ویژگی بارز این اپلیکیشن، «لحظه‌ها یا Moments» است، یک برنامه‌ریز روزانه که به شما اجازه می‌دهد تا کارهای خود را اولویت بندی کنید. صفحه اصلی این اپلیکیشن حالت یک تایم لاین را دارد که یادداشت‌ها، یادآوری‌ها و قرار ملاقات‌های شما را به ترتیب زمان نشان می‌دهد. هنگامی که شما یکی از فعالیت‌های خود را از لیست لحظه‌های خود خط می‌زنید، با پیامی تشویق کننده روبرو می‌شوید.

به جز ویژگی لحظه‌ها، اپلیکیشن Any.do چند ویژگی مفید دیگر نیز دارد، که رقبای آن از آن‌ها بی‌بهره‌اند. در سیستم عامل اندروید، هنگامی که شما تماسی را از دست می‌دهید، یک پاپ‌آپ در پایین صفحه گوشی شما ظاهر می‌شود و به شما یادآور می‌شود که تماس مذکور را برگردانید. اگر شما در حال گفتگوی تلفنی با فرد دیگری باشید و پیامی دریافت کنید، اپلیکیشن Any.do به شما گزینه‌ای را پیشنهاد می‌دهد که بتوانید به سرعت پیام‌هایی چون «با شما تماس خواهم گرفت» یا «الان نمی‌توانم پاسخ‌گوی شما باشم» بفرستید. همچنین لازم به ذکر است که اپلیکیشن Any.do، قابلیتی به نام «بزرگنمایی یا Zooming» دارد که به شما اجازه می‌دهد تا بعضی وظایف را «بزرگنمایی یا zoom into» کرده و زیرمجموعه‌های آن را بررسی کنید و همچنین «کوچکنمایی یا zoom out» کرده و نگاهی کلی به برنامه‌های خود داشته باشید.سرویس ویژه Any.do، ماهانه 3دلار هزینه دارد و بسیار انعطاف پذیر است. شما می‌توانید مقدار نامحدودی فعالیت را با همکاران خود به اشتراک بگذارید (این تعداد برای نسخه رایگان تنها یک فعالیت است) و فایل‌هایی تا حجم 100 مگابایت (1.5 مگابایت برای نسخه رایگان) به قفسه دیجیتال خود آپلود کنید. ویژگی Moments که تنها 5 بار در ماه برای یک کاربر رایگان قابل استفاده است، برای کاربران ویژه، همه روزه قابل دسترسی است. و در پایان، در نسخه ویژه، می‌توانید ظاهر اپلیکیشن Any.do را نیز به دلخواه خود تغییر دهید، فعالیت‌های چندباره را تعیین کنید، بر اساس موقعیت مکانی برای خود یادآور تنظیم کنید و غیره. ویژگی‌هایی که در نسخه ویژه اپلیکیشن Any.do دیده می‌شوند، قابل رقابت با دیگر اپلیکیشن‌های یادداشت برداری پولی است.

دانلود:

iOS– Android – Mac – Chrome Web

Wunderlist


هر چند که مایکروسافت، سازنده اپلیکیشن OneNote، این اپلیکیشن را در سال 2015 خریداری کرد، اما اپلکیشین انجام کارهای روزانه Wunderlist، همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. یکی از ابزار خوب این اپلیکیشن، توانایی درک زبان عامیانه است. مانند اپلیکیشن تقویم (Caendar) گوگل، اپلیکیشن wunderlist نیز عبارت‌هایی را که معنای زمان موعود دارند، مانند فردا یا جمعه، شناسایی می‌کنند و به شما یادآوری می‌کند. متأسفانه این اپلیکیشن، مکان‌ها را شناسایی نمی‌کند و مانند اپلیکیشن Any.do، نمی‌توانند بر اساس موقعیت مکانی، یادآور تعیین کنید.

اپلیکیشن Wunderlist، ویژگی‌هایی مختص به خود دارد. در سیستم عامل اندروید، شما می‌توانید مستقیما از منوی اعلان‌ها، برای خود یادآور انجام کاری را تعیین کنید. اپلیکیشن Wunderlist، با دستیار هوشمند گوگل، Google Now، ترکیب می‌شود، پس اگر شما لیستی از فیلم‌هایی که دوست دارید تماشا کنید در Wunderlist ایجاد کنید، Google Now اطلاعاتی از قبیل خط داستانی و زمان پخش آن‌ها در سینما را به شما ارائه می‌کند. این اپلیکیشن یادداشت برداری، قالب‌هایی نیز برای فعالیت‌های رایج مانند کار، امور شخصی، پرداخت قبوض، تعطیلات، دیدار خانواده و خرید، به شما ارائه می‌دهد که به اینباکس پست الکترونیکی شما شباهت دارد و بدون شک از آن الهام گرفته است، و به شما اجازه می‌دهد تا فعالیت‌ها را در پوشه‌های گوناگون دسته بندی کنید و بر اساس زمان یا حروف الفبا مرتب کنید.اپلیکیشن Wunderlist نیز دارای یک نسخه ویژه است. با پرداخت ماهیانه 5 دلار شما به Wunderlust Pro دسترسی پیدا می‌کنید که به شما اجازه می‌دهد تا بدون محدودیت حجم، فایل آپلود کنید (در نسخه رایگان تنها می‌توانید 5 مگابایت فایل آپلود کنید)، فعالیت‌های خود را بدون محدودیت با همکاران خود به اشتراک بگذارید (در نسخه رایگان این مقدار 24 فعالیت است)، و به مقدار دلخواه برای فعالیت‌های خود زیرمجموعه درست کنید. به عنوان محتوای جایزه نیز، ده تصویر پس زمینه دریافت خواهید کرد.

دانلود:

iOS– Android – Mac – Chrome Web

Todoist


اپلیکیشن Todoist، برخلاف سایر اپلیکیشن‌ها، شما را تشویق می‌کند تا بر اساس پروژه‌هایتان، لیست انجام کارهایتان را بسازید. لیست کارهای روزانه درون این پروژه‌ها قرار می‌گیرند و می‌تواند با دقت بسیار زیاد آن‌ها را مدیریت کنید. شما می‌توانید موعد مقرر تعیین کنید، یادآور‌های روزانه بسازید، فعالیت‌های مهم را پرچم‌گذاری کنید، فعالیت‌های جانبی ایجاد کنید و غیره. اپلیکیشن Todois، مانند اپلیکیشن Wunderlist، و البته به انتخاب شما، یادداشت‌های شما را بر اساس تاریخ شناسایی و مرتب می‌کند، و اگر تاریخ فعالیتی را «هر سه هفته» ذکر کرده باشید، این اپلیکیشن، هر سه هفته به شما یادآوری خواهد کرد. همچنین این اپلیکیشن فیلترهای اولویت و موعد مقرر دارد.

اپلیکیشن Todoist نیز مانند اپلیکیشن Any.do بسیار کاربردی‌تر از اپلیکیشن‌های رایج انجام کارهای روزانه است. یکی از تفاوت‌های این اپلیکیشن با دیگر اپلیکیشن‌ها، پشتیبانی آفلاین و بک‌آپ گیری خودکار است. اگر شما به اینترنت دسترسی نداشته باشید، این اپلیکیشن، چند فعالیت اخیری را که اضافه کرده‌اید، با موعد مقرر و برچسب زمانی به شما نشان می‌دهد. وقتی که ارتباط اینترنتی برقرار باشد، اپلیکیشن Todoist هر تغییر مهمی را که ایجاد کرده‌اید، در فضای آنلاین ذخیره می‌کند. آیا به صورت تصادفی بعضی فعالیت‌ها را پاک کرده‌اید؟ نگران نباشید، می‌توانید اطلاعات خود را بازیابی کنید.متأسفانه، Todoist، محدودیت‌های زیادی برای اکانت‌های رایگان دارد. بدون اشتراک سالیانه به مبلغ 30 دلار، شما نمی‌توانید به فعالیت‌های خود عنوان، یادداشت یا فایل اضافه کنید، و شما نمی‌توانید بین پروژه‌های خود جستجو کنید. یادآوری با ایمیل، متنی و بر اساس موقعیت مکانی، و همچنین قابلیت اضافه کردن فعالیت‌های جدید با پست الکترونیکی و همگام سازی فعالیت‌های با تقویم، نیازمند اشتراک هستند. اما پیشنهادات نسخه ویژه Todoist، در قبال مبلغ آن قابل توجه و مقرون به صرفه هستند. در نسخه ویژه، به ازای هر پروژه می‌توانید 200 فعالیت اضافه کنید (در نسخه رایگان این تعداد 150 است) و همچنین می‌توانید 200 پروژه داشته باشید. همچنین می‌توانید به ابزار تحلیلی کارما (Karma) دسترسی داشته باشید که در هنگام انجام دادن تعداد مشخصی فعالیت در روز یا هفته ، به شما امتیازاتی می‌دهد که درجه‌هایی مانند «حرفه‌ای»، «متخصص» و «استاد» کسب می‌کنید که البته جنبه سرگرمی دارند.

دانلود:

iOSAndroid – Mac – Chrome Web

Remember The Milk


اگر به یک مدیریت برنامه ساده با امکانات ضروری نیاز دارید، اپلیکیشن Remember the Milk (RtM) مناسب شماست. شما می‌توانید لیست کارهای روزانه ایجاد کنید و مواردی چون موعد مقرر، برچسب، یادداشت و زمان لازم برای انجام هر کار اضافه کنید. مانند اپلیکیشن Wunderlist، در این جا نیز می‌توانید کارهای خود را گروه بندی کنید. مانند اپلیکیشن‌های Todoist و Wunderlist، اپلیکیشن RtM نیز توانایی تشخیص زبان عامیانه را دارد. کافیست که عبارتی مانند فردا را تایپ کنید و این اپلیکیشن به شما موعد مقرر را یادآوری خواهد کرد. پشتیبانی‌های پایه‌ای مانند یادآورهای موقعیت مکانی در اپلیکیشن وجود دارند، اما قابلیت‌های اشتراک گذاری مناسبی نیز در برنامه تعبیه شده‌اند که به شما اجازه می‌دهند تا فعالیت‌ها یا کل یک گروه فعالیت را به اشتراک بگذارید. همچنین، RtM به شما اجازه می‌دهد تا برای ویرایش یا نوشتن فعالیت‌ها، محدودیت دسترسی ایجاد کنید.

البته، این ویژگی‌ها دلیلی بر جامع و کامل بودن RtM نیستند. بروزرسانی ماه فوریه این اپلیکیشن ویژگی‌های جدیدی مانند فعالیت‌های جانبی و منظم‌سازی پیشرفته را به اپلیکیشن اضافه کرده است. علاوه بر این، رابط کاربری این برنامه در نسخه تحت شبکه و نسخه گوشی‌های هوشمند، تغییرات زیادی کرده و ویژگی‌های جدیدی مانند پنل‌های کشویی و راه‌های ساده‌تر اشتراک گذاری و تعیین کار را اضافه کرده است.نسخه ویژه اپلیکیشن RtM چندین ویژگی دیگر را نیز ارائه می‌کند اما تعداد آن‌ها زیاد نیستند. علاوه بر مقدار ذخیره فعالیت نامحدود، کاربران در ازای پرداخت 40 دلار قابلیت‌هایی چون بک‌آپ گیری خودکار و دریافت اعلان، همگام سازی آفلاین و اتصال به برنامه Microsoft Outlook را در دسترس خواهند داشت.

دانلود

iOS– Android – Blackberry – Mac – Chrome Web

Google Keep


برنامه Google Keep، اپلیکیشن مدیریت کارهای گوگل، مانند دیگر برنامه‌ها کامل نیست. اما کاملا رایگان است و به اندازه کافی ویژگی‌های کاربردی دارد که در اینجا ذکر شود.

همانطور که پیش‌بینی کردید، این برنامه با دیگر سرویس‌های گوگل همکاری خوبی دارد، پس هر یادداشتی که در Keep ذخیره می‌کنید، از اپلیکیشن Google Drive قابل جستجو و دسترسی است و یادآورها نیز در دستیار مجازی گوگل، اپلیکیشن Google Now پدیدار می‌شوند. اپلیکیشن Keep تعدادی از ویژگی‌های یادگیری هوشمند ماشینی گوگل را داراست. این اپلیکیشن می‌تواند با استفاده از تشخیص کاراکتر اپتیکال، متن‌ها را در عکس‌ها تشخیص دهد و با بررسی موضوع یادداشت‌ها یا کلمات کلیدی، به صورت خودکار یادداشت‌های شما را بر اساس موضوع، موقعیت و فعالیت دسته بندی می‌کند. همان طور که انتظار دارید، موتور جستجوی Keep بسیار کاربردی است. برای مثال شما می‌توانید عباراتی چون «یادداشت آبی با یادآورد صوتی» یا «یادداشت زرد با چک‌لیست» را جستجو کنید و Keep آن‌ها را برای شما پیدا می‌کند.اپلیکیشن Keep خالی از ایراد نیست. شما نمی‌توانید یادداشت‌ها و فعالیت‌ها را در پوشه‌ها بچینید، و در keep ویژگی فعالیت‌های جانبی وجود ندارد. ویژگی‌های اشتراک‌گذاری آن نیز ناامیدکننده هستند. شما نمی‌توانید فعالیت‌ها را به دیگر افراد بسپرید، نمی‌توانید سطح دسترسی تعیین کنید، نظر بدهید، یا ویرایش‌های انجام شده را ببینید. اما اپلیکیشنی رایگان که از دستگاه‌های دیگر نیز قابل دسترسی است، می‌توانید بسیار مفید باشد.

دانلود

Dropbox paper


شما حتما با سرویس ذخیره فایل آنلاین دراپ‌باکس (Dropbox) آشنا هستید، اما این شرکت، سال گذشته، اپلیکیشن یادداشت برداری خود را نیز بی سر و صدا عرضه کرد. هدف اصلی اپلیکیشن Dropbox Paper، کاهش گیج شدن کاربر است. رابط کاربری این اپلیکیشن، ورق بزرگ و سفیدی است که به شما اجازه می‌دهد تا اهداف خود را یادداشت کنید. شما می‌توانید یادداشت‌های خود را به ترتیب حروف الفبا منظم کنید و لیست انجام کارهای روزانه تشکیل دهید، اما حتی ساده‌ترین ابزار ویرایش نیز پنهان هستند و با هایلایت کردن حروف نمایان می‌شوند.

اپلیکیشن Paper، دقیقا یک برنامه سازمان‌دهی امور نیست (این اپلیکیشن تمرکز زیادی روی فعالیت‌های گروهی دارد)، اما به لطف ابزارهای کاربردی زیادی که دارد، برای این کار بسیار مناسبت است. برای مثال، بر خلاف ظاهر ساده‌انگارانه آن، اپلیکیشن Paper از فایل‌های رسانه‌ای بیشتری نسبت به رقبای خود پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید از سرویس‌هایی چون یوتیوب و ساندکلود (SoundCloud) فایل‌های ویدیویی و تصویری در یادداشت‌های خود قرار دهید و یا تصاویر و دیگر فایل‌های ذخیره شده در اکانت دراپ‌باکس خود را به یادداشت‌ها اضافه کنید.ابزار اشتراک‌گذاری اپلیکیشن Paper، به همان گستردگی است که انتظار دارید. شما می‌توانید از دیگران دعوت کنید تا یادداشت‌های شما را ویرایش کنند و همچنین می‌توانید که برای هر فرد سطح دسترسی تعیین کنید. شما می‌توانید لیستی از تغییرات اعمال شده را نیز به ترتیب زمانی مشاهده کنید. می‌توانید نظر بدهید و با دیگر کاربرانی که مشغول ویرایش یادداشت‌های شما هستند، گفتگو کنید. و شاید بهترین ویژگی اپلیکیشن Paper این باشد که می‌توانید با استفاده از سمبل @ وظایف مختلف را به دیگر افراد اختصاص بدهید.

دانلود:

iOS– Android – Blackberry – Widows Phone – Mac – Chrome Web

Box Notes


دراپ‌باکس تنها سرویس فضای آنلاینی نیست که اپلیکیشن یادداشت برداری و لیست کارهای روزانه دارد. شرکت ذخیره فضای آنلاین باکس (Box) نیز در سال 2013 از اپلیکیشن Box Notes رونمایی کرد و تمرکز اصلی این اپلیکیشن نیز مانند اپلیکیشن Dropbox Paper، فعالیت‌های گروهی است. مانند اپلیکیشن Paper، اپلیکیشن Notes نیز اجازه استفاده از تصاویر و ویرایش متن را به شما می‌دهد اما این ویژگی‌های به گستردگی Paper نیستند. در این اپلیکیشن خبری از اضافه کردن فایل‌های ویدیویی و صوتی به یادداشت‌ها نیست. در کمال تعجب، در Notes حتی نمی‌توانید به مطالب خود لینکی به فایل‌های یا پوشه‌های موجود در اکانت باکس خود اضافه کنید. در زمره اپلیکیشن‌های لیست کردن کارهای روزانه، اپلیکیشن Notes، تنها ویژگی‌های پایه را دارد.اما نیازهای اساسی شما در این اپلیکیشن برطرف می‌شود. ابزار اشتراک‌گذاری در این اپلیکیشن وجود دارند و می‌توانید یک یادداشت را به همراه دیگران ویرایش کنید و ویرایش‌های انجام شده را با استفاده از ویژگی مفید Notehead بررسی کنید. هر سند یادداشت نیز یک نسخه تاریخچه زمانی دارد.

دانلود:

iOS– Android – Blackberry – Windows – Chrome Web

OneNote


اپلیکیشن Microsoft OneNote را می‌توان پدربزرگ اپلیکیشن‌های یادداشت برداری به شمار آورد. این اپلیکیشن در سال 2003 عرضه شد و در سال 2004 دچار تغییرات اساسی از نظر ظاهری و بنیادی شد.

اپلیکیشن OneNote از ویژگی‌های چون ایجاد لیست کارهای روزانه به همراه فعالیت‌های جانبی، فعالیت‌های ستاره‌دارد، فعالیت‌های مهم، عنوان گذاری، برچسب‌گذاری و ابزار گوناگونی برای ویرایش متن (البته برای نسخه‌های وب و دسکتاپ) برخوردار است. شما می‌توانید به یادداشت‌های خود تصویر، ویدیو، لینک، اسکرین‌شات، فایل، برگه اکسل، اشکال جغرافیایی و هر گونه فایلی را که می‌توانید تصور کنید، اضافه کنید. و این تنها ذره‌ای از قابلیت‌های OneNote است. اپلیکیشن یک مرورگر تاریخچه زمانی برای فایل‌ها دارد و می‌توانید ببینید که چه تغییراتی در اسناد شما اعمال شده است. این اپلیکیشن از ابزار شناسایی کاراکتر اپتیکال نیز برخوردار است و به صورت خودکار، متن‌ها را از فایل‌های PDF یا اسنادی که اسکن کرده‌اید، تشخیص می‌دهد. و مانند اپلیکیشن Keep، اسناد شما نیز در یک فضای مجازی ذخیره می‌شوند و شما می‌توانید از هر دستگاهی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. شما تا 15 گیگابایت فضای ذخیره رایگان که البته با سایر اپلیکیشن‌های Microsoft Office مشترک است، در اختیار دارد.اپلیکیشن OneNote، ویژگی‌های اختصاصی برای پلتفرم‌های گوناگون دارد که شایان ذکر هستند. در iOS، این اپلیکیشن با استفاده از نمای تقسیم شده و چندکاره بودن این سیستم عامل، از جستجوی اسناد پشتیبانی می‌کند. و در iPad Pro، این اپلیکیشن از قلم استایلوس اپل نیز پشتیبانی می‌کند. کاربران اندروید نیز نشان OneNote دریافت می‌کنند، ویجت شناوری که به کاربر اجازه می‌دهد در همه حال و همه زمان، فارغ از اپلیکیشنی که در حال اجراست، شروع به یادداشت برداری کند.

دانلود:

iOS– Android – Mac – Windows – Chrome-Web

با توجه به طبیعت متمایز اپلیکیشن‌های یادداشت‌برداری، انتخاب یک اپلیکیشن برتر کار بسیار سختی است. اما از نظر حجم ویژگی‌های کاربردی، اپلیکیشن OneNote پیشتاز است. این اپلیکیشن نه تنها ویژگی‌های معمولی یک اپلیکیشن برنامه‌ریزی روزانه را، مانند لیست وظایف، فعالیت‌های جانبی، ویرایش متن، اختصاص پروژه و غیره، داراست، بلکه گزینه‌های زیادی برا الصاق انواع فایل‌ها دارد. شما می‌توانید انواع فایل‌های ویدیویی، عکس، اسلایدشو، اسناد اداری و تقریبا هر نوع فایل دیگری را به یاددداشت‌های خود اضافه کنید. گزینه‌های ویرایش متن این اپلیکیشن از رقبا بیشتر و بهتر است و همچنین قابلیت‌هایی چون تشخیص کاراکتر اپتیکال، 15 گیگابایت فضای ذخیره آنلاین، نمایش تغییرات فایل‌ها و اشتراک‌گذاری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد، و کاملا مجانی است.

اپلیکیشن Google Keep با اختلاف کمی، در رتبه دوم قرار می‌گیرد. این اپلیکیشن شاید گزینه‌های ویرایش متن یا الصاق فایل را مانند رقبایی چون اپلیکیشن Dropbox paper نداشته باشد، اما از نظر ابزار برنامه‌ریزی کامل است. پشتیبانی اپلیکیشن Keep از عنوان‌ها و رنگ‌ها و توانایی یادگیری هوشمند کلمات کلیدی، برای کسانی که یادداشت‌های بسیار زیادی دارند، نعمت محسوب می‌شوند. فضای گوگل درایو رایگان، تشخیص کاراکتر اپتیکال و یادآورهای روزانه، دیگر قابلیت‌های مفید این اپلیکیشن هستند.

منبع: Phonearena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر