8 راه ایجاد خلاقیت در محیط کاری

8 راه ایجاد خلاقیت در محیط کاری
آیا به کارمندان خلاق علاقه‌مندید؟ آیا می‌خواهید محیط کاری خلاقانه‌ای را برای کارمندان خود ایجاد کنید؟ پس با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
آیا به دنبال درگیر کردن کارمندان برای افزایش خلاقیت‌شان هستید؟ همه ما این را می‌خواهیم. اما کل ماهیت «درگیر کردن کارمندان»، موضوعی نیست که به عنوان یک برنامه یا سیاست کاری در نظر بگیریم. این کار باعث کاهش علاقه کارمندان می‌شود و خلاقیت را از بین می‌برد.

ما نمی‌توانیم کارمندان خود را وادار کنیم که خوشحال باشند تا خلاقیت بیشتری به خرج دهند. به آن‌ها گوش دهید، بگذارید خودشان، همدیگر را خوشحال کنند. اما اگر روز بعد دیدید که کارمندان‌تان همچنان، تنها به منظور گرفتن حقوق کار می‌کنند، پس باید خلاقیت را در آن‌ها تعبیه کنید.

اما برای افزایش خلاقیت کارمندان باید چه کنید؟ راز این کار در معنای «درگیر کردن کارمند» است. درگیر کردن کارمند، به ساده‌ترین تعریف، تعهد احساسی کارمند به شرکت و اهداف شرکت است.

هنگامی که یک کارمند از نظر احساسی متعهد باشد، به اختیار خود تلاش می‌کند. پس برای مشکل عدم خلاقیت کارمندان شما، راه حلی هست.
بهترین راه برای افزایش خلاقیت در کارمندان‌تان این است که ذهن آن‌ها را درگیر کند. اما برای این کار، همه اعضای شرکت شما، مدیران، روسا، روابط عمومی، سرمایه‌گذاران و سایر مسئولان، باید نقش داشته باشند تا محیطی برای ذهن‌های خلاق بسازند تا کارمندان، از نهایت ظرفیت خود استفاده کنند.
در اینجا، 8 راه برای افزایش خلاقیت در محیط کاری را مرور می‌کنیم.

1. به کارمندان خود، ابزار مورد نیازشان را بدهید

آیا از کارمندان خود پرسیده‌اید که برای همکاری سریع‌تر و مؤثرتر، چه ابزاری لازم دارند؟ منابع، درک تکنولوژیکی و مهارت خلاقانه آن‌ها را تغذیه کنید. استقبال از بهترین ایده‌ها، ترویج فرهنگ همکاری خلاقانه است که شالوده‌های محیط خشک سازمانی را فرو می‌ریزد.

2. بگذارید تصمیم بگیرند

خلاقیت با جلسات پشت درهای بسته و تصمیم‌ها و تفکرات پالایش شده به وجود نمی‌آید. فعالیتی که باعث خلاقیت می‌شود به معنای قدرت بخشیدن به گروه خود است تا از مغز خود استفاده کنند تا تصمیماتی مفید بگیرند. اگر کارمندان شما احساس کنند که تصمیمات‌شان توسط خودشان اجرا خواهد شد، داوطلبانه مشغول به کار خواهند شد. نصیحت ما به مدیران این است: کمتر دستور بدهید، بگذارید کارمندان تصمیم بگیرند و پرورش فرهنگ رهبری را با چشمان خود مشاهده کنید.

3. بگذارید کارمندان با وظایف و گروه‌هایشان مشکلات را حل کنند

بگذارید کارمندان با وظایف مختلف با هم کار کرده و پروژه‌ها را به پایان برسانند. مطمئن شوید که اطلاعات مورد نیاز در دسترس همه قرار دارد و شفافیت را در محیط کاری افزایش دهید. افراد دیگری که ممکن است به گروه شما کمک کنند، درگیر کنید. ایده‌های آن‌ها را به اشتراک بگذارید و نتایج آن را بررسی کنید.

4. وظایف را تغییر دهید

روزی را معین کنید که کارمندان بتوانند وظایف یکدیگر را بر عهده بگیرند و کارهای متفاوتی را تجربه کنند. به آن‌ها فرصت بدهید تا چالش‌های محیط کار را از زاویه‌ای دیگر ببینند. این کار به آن‌ها کمک می‌کنند تا ایده‌هایی جدید پرورش دهند.

5. محیط کاری را فیزیکی کنید

برای افزایش خلاقیت، گروه شما باید در جاهای مختلفی ملاقات داشته باشد. محیط‌های کاری روباز و سربسته باعث جذب شخصیت‌های مختلف شده و دروازه‌های خلاقیت را باز می‌کنند. از اتاق‌های ملاقات و میزهای بلند و مکان‌های آرام برای کسانی استفاده کنید که به تمرکز و سکوت احتیاج دارند. برای حفظ بازدهی، مکان‌های بازی در نظر بگیرید تا گروه شما بتواند استراحت کند و پس از ساعات کاری انرژی خود را باز یابد.

6. همکاری از راه دور

تکنولوژی را برای ارتباطات از راه دور به کار ببرید. ویدیو کنفرانس و سایر اپلیکیشن‌های ارتباطی به همین منظور هستند. از این ابزار استفاده کنید تا از هر مکان و در هر زمانی با تیم خود در ارتباط باشید.

7. از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

بعضی کمپانی‌ها معتقدند که شبکه‌های اجتماعی باعث کاهش کارآیی کارمندان می‌شوند. اما به این مسئله فکر کنید: چه می‌شود اگر کارمندان شما از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی و ارتباط با مشتریان استفاده کنند، چه نتیجه‌ای عاید شما می‌شود؟ کمپانی دل، غول کامپیوترسازی، به کارمندان خود اجازه می‌دهد تا در شبکه‌های اجتماعی، سخنگو باشند و از افکار خود برای بازاریابی استفاده کنند.

8. مطمئن شوید که کارمندانتان رابطه خوبی با هم دارند

ممکن است بعضی افراد برای سال‌ها در کنار هم کار کنند، اما هیچ اطلاعی از زندگی یکدیگر نداشته باشند. این وظیفه یک مدیر است که مطمئن شود، افرادی که با هم کار می‌کنند همدیگر را می‌شناسند تا همکاری بهتری با هم داشته باشند و خلاقیت خود را پرورش دهند. هر سه ماه یک بار تمام افراد شرکت خود را به یک فعالیت سرگرم‌کننده و گروهی یا یک دورهمی صمیمانه دعوت کنید. هدف اصلی این است که کارمندان‌تان احساس کنند که به یک جامعه یا خانواده تعلق دارند.

جمع بندی

یک فرمول ساده: افزایش فعالیت کارمندان برابر است با خلاقیت بالا. ترویج خلاقیت برابر است با افزایش فعالیت کارمندان. این دو عامل ارتباطی نزدیک با یکدیگر دارند.
قبل از این که محیط کاری شما، به فضایی سرد و بی روح و پر از کارمندان ربات مانند تبدیل شود، به فکر چاره باشید. از کارمندان خود بپرسید که برای خلاق بودن، به چه چیزی نیاز دارند.
منبع: Inc
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر