E3 2016: پروژه‌ اسکورپیو، قوی ‌ترین کنسول خانگی تاریخ خواهد بود

E3 2016: پروژه‌ اسکورپیو، قوی ‌ترین کنسول خانگی تاریخ خواهد بود
مایکروسافت در نمایشگاه E3 امسال، در کنار معرفی اکس باکس وان S، خبر از پروژه‌ای به نام اسکورپیو داد و ادعا کرد که این مدل از اکس باکس وان در هنگام عرضه، قوی‌ترین کنسول خانگی تاریخ خواهد بود. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
سال آینده، شاهد جدیدترین عضو خانواده اکس باکس خواهیم بود. مایکروسافت ساعتی پیش در نمایشگاه E3 از پروژه اسکورپیو (Scorpio) رونمایی کرد. این پروژه مدل جدید اکس باکس وان خواهد بود که از بازی‌های با کیفیت 4K و واقعیت مجازی پیشتیبانی کرده و 6 ترافلاپ قدرت دارد. به گفته فیل اسپنسر، رئیس بخش اکس باکس، مایکروسافت به این کنسول جدید، فراتر از یک بازسازی می‌نگرد.

آقای اسپنسر، در مصاحبه‌ای با The Verge گفت: «پیشرفت سخت‌افزاری اسکورپیو عامل مهمی برای ما محسوب می‌شود. ما شاهد بازی‌های 4K و واقعیت مجازی روی کامپیوترهای شخصی بوده‌ایم و می‌خواهیم آن‌ها را به کنسول‌های خانگی بیاوریم. پروژه اسکورپیو در واقع یک دستگاه اکس باکس وان با قابلیت اجرای بازی‌ها روی کیفیت 4K و پشتیبانی از آخرین تکنولوژی واقعیت مجازی، مشابه آن چه در کامپیوترهای شخصی شاهد هستیم، خواهیم بود. در هنگام عرضه، اسکورپیو، قوی‌ترین کنسول ساخته شده در تاریخ بازی‌های کامپیوتری خواهد بود.»

تمام بازی‌های عرضه شده روی همه مدل‌ها، شامل اکس باکس وان، اسکورپیو و مدل جدید اکس باکس وان S، قابل اجرا خواهند بود، اما مسلما به دلیل بهره بردن از سخت‌افزار قوی‌تر، بازی‌ها روی اسکورپیو بسیار بهتر اجرا خواهند شد. اسپنسر بازی Halo 5 را در این مورد مثال زد. این بازی روی اکس باکس وان با رزولوشن 1080p و با 60 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود اما در برخی لحظات، برای حفظ فریم‌ریت، رزولوشن بازی کاهش پیدا می‌کند. اما در اسکورپیو شاهد چنین چیزی نخواهیم بود. اسپنسر در این باره گفت: «وقتی یک بازی مانند Halo 5 روی اسکورپیو اجرا شود، در تمام مدت با آخرین رزولوشن ممکن کار خواهد کرد.»درباره برنامه‌های واقعیت مجازی مایکروسافت شایعه شده بود که این شرکت با Ocolus برای آوردن این تکنولوژی به کنسول‌هایش در حال همکاری است اما این کمپانی اعلام کرد که در حال حاضر با هیچ شرکتی همکاری ندارد. اسپنسر در این باره گفت: «ما فعلا آمادگی اعلام چیزی را نداریم اما با توجه به قیمت اسکورپیو (که البته هنوز اعلام نکرده‌ایم اما با توجه به مقایسه آن با دیگر کنسول‌ها می‌توانید حدس بزنید چه رنج قیمتی خواهد داشت.) و قدرت 6 ترافلاپی آن، کمپانی‌های زیادی در زمینه واقعیت مجازی به آن علاقه‌مند شده‌اند و ما نیز به دنبال فناوری هستیم که خیلی راحت و آسان قابل اجرا و کاربری باشد.»

معرفی کردن کنسولی که تنها یک نام و یک ایده پشت آن است، غیرعادی است و به نظر می‌رسد که مایکروسافت این اقدام را برای مقابله سونی انجام داده که از اجرای بازی‌های واقعیت مجازی روی کنسول خود تا اواخر امسال و همچنین عرضه مدل قوی‌تر آن خبر داده است. البته اسپنسر ذکر کرده که دلیل دیگر مایکروسافت برای این اقدام، روراستی و شفافیت با مشتریان است.

او درباره این اقدام گفت: «اعلام چنین خبری به این زودی، دیوانگی است! اما وقتی من خودم را به جای مشتری می‌گذارم دلم می‌خواهد تا با داشتن اطلاعات کافی برای خرید یک کنسول تصمیم بگیرم. همچنین هدف دیگر ما این است که به بازی‌سازان بگوییم در تعطیلات کریسمس سال آینده، شما می‌توانید برای چنین کنسولی بازی بسازید.»

هنوز تاریخ دقیق عرضه این کنسول مشخص نیست اما انتظار می‌رود که در پاییز سال آینده روانه بازار شود.
منبع: The Verge
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر