LG V20 – بهشت صدا و تصویر

LG V20 – بهشت صدا و تصویر
ال‌جی با توجه به شرایط بازار و موقعیت نچندان مساعد سامسونگ پس از مشکلات چند ماه گذشته، انتظار موفقیت بیشتری را از V20 در بازارهای جهانی دارد که این انتظار با بررسی شرایط بازار چندان غیر منطقی نیز به نظر نمی‌رسد.LG V20 با حافظه داخلی 64 گیگابایتی و نام مدل دقیق H990ds موضوع بررسی این نوبت است.
  • جدیدترین بازی ها

از نزدیک به یک سال پیش خانواده جدیدی در محصولات موبایل شرکت ال‌جی شکل گرفت که همانند سری Note در سامسونگ و Mate در هواوی نقش پشتیبانی برای تضمین فروش پرچمدار اصلی این شرکت یعنی سری G‌ را ایفا می‌کرد. سری V که نخستین بار با V10 به جهانیان معرفی شد در یک جنبه مهم یعنی حضور صفحه‌نمایش دوم از دیگر تولیدات این شرکت متفاوت بوده و حضور دو دوربین سلفی نیز جذابیت تازه‌ای به آن می‌بخشید. V10 دو استراتژی و برگ برنده مهم ال‌جی یعنی دسترسی به باتری و ارائه اسلات حافظه جداگانه که پیش از این در مدل‌های مختلف سری G نیز تکرار شده بود ادامه داد و این رویه حتی در پرچمدار تازه این شرکت یعنی V20 نیز متوقف نشد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

زمان‌بندی ال‌جی برای ارائه V20 در اواسط سپتامبر سال جاری با اینکه در شرایط نزول سامسونگ بابت نوت7، ایده‌آل به نظر می‌رسید اما همزمان شدن آن با مهم‌ترین رویداد موبایلی سال یعنی ارائه iPhone 7 و iPhone 7 Plus، طبیعتا نمی‌توانست به نفع ال‌جی تمام شود. V20 اما فارغ از نحوه ارائه به بازار همچنان مدلی خاص و متفاوت است که حداقل در یک مورد یعنی دسترسی به باتری در میان دیگر نمونه‌های هم رده کاملا بی‌رقیب است. صفحه‌نمایش دوم هنوز بر بالای گوشی دیده می‌شود و با اینکه ترکیب دو دوربین سلفی اینک جای خود را به یک دوربین سلفی با میدان دید وایدتر بخشیده اما همانند G5 و دیگر اسمارت‌فون‌های مدرن سال 2016، دو دوربین در بخش پشتی آن دیده می‌شود. V20 با صفحه‌نمایشی کاملا بزرگ‌تر از G5 و امکانات متفاوتی همچون صفحه‌نمایش دوم روی کاغذ محصولی کاملا جذاب و جایگزینی برای کاربران علاقه‌مند به نوت7 به شمار می‌آید و معرفی آن به عنوان نخستین گوشی دارای اندروید 7.0 نیز توجه خریداران بیشتری را به این مدل جلب کرده است. ال‌جی با توجه به شرایط بازار و موقعیت نچندان مساعد سامسونگ پس از مشکلات چند ماه گذشته، انتظار موفقیت بیشتری را از V20 در بازارهای جهانی دارد که این انتظار با بررسی شرایط بازار چندان غیر منطقی نیز به نظر نمی‌رسد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

LG V20 با حافظه داخلی 64 گیگابایتی و نام مدل دقیق H990ds موضوع بررسی این نوبت است.

جعبه محتویات

V20 با جعبه سفید رنگ مکعب مستطیلی ارائه می‌شود که روی آن به جز برچسب نوشته‌ها و نام مدل نکته دیگری دیده نمی‌شود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

طراحی و ترکیب این جعبه تفاوت خاصی با V10 سال گذشته ندارد و از فضای درونی باکس به خوبی استفاده شده است.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

درون این جعبه به جز خود دستگاه و باتری آن که به صورت جداگانه در دسترس قرار دارد (و باید توسط کاربر درون گوشی قرار گیرد) یک هدست سیمی، کابل USB Type-C و البته شارژر قرار گرفته است.

هدست سیمی برخلاف مدل‌های سال گذشته سری G دارای نشان پر افتخار Quad beats نبوده اما همچنان به لحاظ طراحی و با پوشش پارچه‌ای برای سیم‌ها از سطح هدست‌های معمول درون جعبه‌ای کاملا فراتر می‌رود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

خروجی‌های صدا در این هدست از ارگونومی مناسبی برخوردار بوده و با رعایت سمت چپ و راست به سادگی درون گوش فرو می‌روند.

LG V20 - ال‌جی وی 20

دکمه‌های کنترلی روی سیم این هدست شامل دکمه دریافت و رد تماس و کلید دوگانه تغییر صدا بوده و در سمت دیگر نیز میکروفون تماس قرار دارد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

شارژر دستگاه همانطور که عنوان Fast Charge روی آن نیز به خوبی نشان می‌دهد از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی کرده و به جز خروجی معمول 9 واتی (5 ولت و 1.8 آمپر) از توان 16.2 واتی (9 ولت و 1.8 آمپر) نیز پشتیبانی می‌کند. این شارژر با نام مدل MCS-H06ER هیچ تفاوتی حداقل در مشخصات با شارژر LG G5 با نام مدل MCS-H05ER ندارد و خروجی‌های یکسانی در آنها دیده می‌شود. به کیفیت این شارژر در بخش باتری باز می‌‌گردیم.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

طراحی ظاهری

در طی یکی دو سال گذشته در نوع طراحی و شکل ظاهری دیوایس‌های پرچمدار ال‌جی (حداقل از نگاه بسیاری از کاربران) روندی سینوسی به چشم می‌خورد؛ به عنوان نمونه با وجود طرفداران طراحی G4، نقدهای مشخصی نیز به فرم و شکل این مدل وارد بود و پس از آن V10 به روشنی طراحی جذاب و مدرنی را ارائه می‌کرد. اندکی بعد G5 به لحاظ جنبه‌های زیبایی‌شناسی در مقابل زیبارویان سال جاری امتیاز چندان بالایی کسب نکرد و اینک V20 بار دیگر به عنوان یک اسمارت‌فون خوش‌سیما مطرح می‌شود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

V20 با وجود پا گذاشتن در جای پای G5 و استفاده از یک بدنه تمام‌فلزی و حدف دکمه‌های بخش پشتی از تغییراتی نیز در طراحی بهره می‌برد که در مجموع منجر به ارتقا طراحی دستگاه شده است.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

مجموعه لنز دوربین‌های بخش پشتی اینک به رنگ بدنه درآمده و برخلاف G5 خبری از رنگ مشکی اجزای این قسمت که تاثیر منفی مشهودی بر شکل ظاهری گوشی بر جای می‌‌گذاشت، دیده نمی‌شود. ال‌جی همچنین ترجیح داده تا به جای برآمده طراحی کردن کاور بخش پشتی در حوالی لنزهای دوربین برای جلوگیری از بیرون‌زدگی این مجموعه، (که در G5 شاهد آن بودیم)، کاور باتری را کامل تحت و صاف طراحی کند و از نزدیک به 1 میلیمتر بیرون زدگی مجموعه لنز دوربین نیز ترسی به خود راه نداده است. تغییر در طراحی حسگر اثر انگشت این قسمت نیز نیاز به برآمده بودن محوطه اطراف این سنسور را از میان برده است.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

تغییرات بخش پشتی تنها موارد جدید طراحی V20 به حساب نیامده و در روی دستگاه به نکات دیگری می‌توان اشاره کرد. در بخش رویی به جز محوطه کاملا بزرگ پوشیده شده با شیشه گوریلاگلس دو قسمت فلزی به رنگ بدنه در بالا و پایین دیده می‌شود که هر دو با شیب محسوسی رو به پایین که با شیب ملایم‌تری در بخش پشتی نیز همراه می‌شود حالتی دوکی شکل به بدنه بخشیده‌اند.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

لبه‌های پخ خورده در کناره‌ها و طراحی خاص بخش بالایی و پایینی، ضخامت گوشی را از آنچه هست کمتر نشان داده و حضور صفحه‌نمایش دوم همواره روشن نیز جلوه دیگری به V20 بخشیده‌اند.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

در نهایت از تفکیک دکمه‌های تغییر صدا در کناره سمت راست می‌توان به عنوان تغییر مهم دیگر V20 یاد کرد که با وجود آنکه برای بسیاری از علاقه‌مندان به جایگاه این دکمه‌ها در پشت گوشی ترکیب کارآمدتری به حساب نمی‌آید اما حداقل از راه‌حل G5 در این زمینه در بکارگیری یک دکمه تکی نچندان بزرگ و برجسته گزینه بهتری خواهد بود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

LG V20 در یک بررسی کلی از طراحی زیبا و چشم‌نوازی برخوردار است و با وجود آنکه سایز نسبتا بزرگ دستگاه ممکن است مناسب تمامی افراد تلقی نشود اما حداقل در جنبه‌های زیبایی شناختی در جایگاه بسیار بهتری نسبت به G5 قرار می‌گیرد.


ابعاد و وزن

اندازه هر دو صفحه‌نمایش V20 نسبت به گذشته بدون تغییر بوده و از همین رو در زمینه ابعاد و وزن می‌توان آن را با نسل قبلی این کلاس مقایسه کرد. بزرگ‌ترین تغییر در ابعاد 7.6×77.9×159.5‌ میلیمتری V20‌ در مقایسه با V10 به 1 میلیمتر کاهش ضخامت و 1.4 میلیمتر کاهش عرض مرتبط دانست و در زمینه ارتفاع نیز تغییر خاصی ایجاد نشده است. ارتفاع گوشی البته به دلیل صفحه‌نمایش دوم در مقایسه با دیگر اسمارت‌فون های 5.7 اینچی بازار کاملا بیشتر است که از آن جمله می‌توان به Mi Note 2 از شائومی و Galaxy Note5 از سامسونگ به ترتیب با 3.5 و 6.5 میلیمتر ارتفاع کمتر اشاره کرد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

V20 در زمینه وزن بسیار مناسب عمل کرده و با وزن 174 گرمی نه‌تنها نزدیک به 18 گرم سبک‌تر از V10 سال گذشته است بلکه در مقایسه با نمونه‌‌ای مثل Nexus 6P با وزن 178 گرمی شرایط بهتری را نیز نشان می‌دهد.


صفحه‌نمایش اصلی

صفحه‌نمایش اصلی V20 بدون تفاوت نسبت به گذشته همچنان یک نمونه 5.7 اینچی 2560×1440 پیکسلی (QHD) با فناوری ساخت IPS TFT LCD است که بر بالای خود یک صفحه‌نمایش کوچک‌تر 2.1 اینچی با وضوح 1040×140 پیکسلی را می‌بیند. این ترکیب روی کاغذ هیچ تغییری نسبت به V10 نداشته و حتی پوشش Gorilla Glass 4 این قسمت نیز به همان صورت گذشته تکرار شده است.

LG V20 - ال‌جی وی 20

میزان روشنایی این صفحه‌نمایش به طرز مشهودی در مقایسه با V10 و حتی G5 افزایش پیدا کرده و با تنظیم روشنایی روی حالت اتوماتیک، نور پنل تا سطح بسیار مناسبی زیر نور خورشید افزایش پیدا می‌کند. در سوی دیگر از لحاظ کیفیت رنگ مشکی و کنتراست، شرایط، اندکی نسبت به G5 تنزل داشته و با وجود آنکه هنوز می‌توان از آن رضایت داشت اما مدل‌های بهتری در این زمینه نیز در بازار حضور دارند. از زاویه دید و کیفیت رنگ صفحه‌نمایش نیز می‌توان به میزان زیادی رضایت داشت.

LG V20 - ال‌جی وی 20

صفحه‌نمایش دوم

صفحه‌نمایش دوم در V20 تغییرات بیشتری را نسبت به V10 تجربه کرده که از همه مهم‌تر باید به بزرگ‌تر شدن فونت نوشتاری و ارتقا روشنایی این پنل اشاره کرد که هر دو از جمله مشکلات اصلی این پنل در V10 به حساب می‌آمدند. این پنل در هنگام خاموش بودن صفحه‌نمایش اصلی نیز قابل استفاده و تاچ کردن بوده و بدون نیاز به روشن کردن صفحه‌نمایش اصلی با لمس میانبرهای این قسمت نیز مثلا می‌توان اقدام به فعال کردن وای‌فای و ‌بلوتوث و یا روشن کردن چراغ‌قوه کرد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

تنظیمات صفحه‌نمایش دوم در V20 در دو حالت یکی هنگام روشن بودن صفحه‌نمایش اصلی و دیگر هنگام خاموش بودن آن قابل انجام است؛ در هنگام روشن بودن صفحه‌نمایش امکان نمایش امضا، کنترلرهای موسیقی، اپلیکیشن‌های جدیدا استفاده شده، ابزارهای ضروری (Quick Tools شامل دوربین، اسکرین‌شات، بلوتوث، وای‌فای، چراغ‌قوه و پروفایل صوتی)، کنتاکت‌های ضروری (Quick Contacts با امکان افزودن 5 نام از دفترچه تلفن) وگزینه Upcomine plans برای نمایش وقایع در پیش رو از تقویم وجود دارد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

هنگام خاموش بودن صفحه‌نمایش اصلی اما گزینه‌های کمتری برای صفحه‌نمایش دوم در دسترس قرار دارد که شامل Quick Tools یا ابزارهای ضروری شامل دوربین، اسکرین‌شات، بلوتوث، وای‌فای، چراغ‌قوه و پروفایل صوتی (با امکان نمایش 5 ایکون در هر لحظه)، زمان و تاریخ و کنترلرهای موسیقی می‌شود. در تنظیمات این بخش می‌توان این پنل را به صورت اتوماتیک در یک زمان و تاریخ مشخص خاموش و روشن کرد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

نشان کم‌رنگ و محو ال‌جی در محوطه تیره زیر صفحه‌نمایش تنها نکته قابل اشاره در پایین گوشی است و در بالا نیز در مجاورت صفحه‌نمایش دوم به دوربین دوم 5 مگاپیکسلی همراه با دو سنسور همیشگی این قسمت (Proximity و تنظیم نور) و البته اسپیکر تماس بر می‌خوریم. حذف دوربین‌های دوگانه بالای صفحه‌نمایش از V20 یکی از تفاوت‌های اصلی این مدل با V10‌ به حساب می‌آید که در ادامه در بخش دوربین به آن باز می‌گردیم.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

المان‌های جانبی

دکمه‌های تغییر صدا که در سه نسل از پرچمداران قبلی این برند از G2 تا G4 در محوطه پشت گوشی قرار داشته و نوعی به امضا LG در این زمینه بدل شده بودند به ناگاه در G5 و اینک در V20 حذف شده و بی سر و صدا بدون هیچ نکته خاصی به کناره سمت چپ گوشی منتقل شده‌اند. علت این تغییر به گفته یکی از مسئولان ال‌جی تلاش برای بهبود کیفیت و سرعت شناسایی حسگر اثر انگشت بیان شده و از این رو ظاهرا احتمال اندکی برای مشاهده مجدد این ترکیب در آینده وجود دارد. دکمه‌های تغییر صدا در V20 برخلاف G5‌ به صورت دو دکمه کاملا مجزا و تفکیک شده طراحی شده که به خوبی در زیر دست پیدا می‌شوند هرچند اندکی فاصله بیشتر مابین آنها به ارائه تجربه بهتری در این زمینه منجر می‌شد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

در سمت راست، دکمه‌‌ای که در ابتدا با هیجان بالا با شاتر دوربین اشتباه گرفته می‌شود در حقیقت کلید بازگشایی کاور باتری یا به قول ال‌جی دکمه pop-up است که باز کردن کاور فلزی بخش پشتی را به امر آسانی بدل می‌سازد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

میکروفون دوم و درگاه اینفرارد تنها اجزای بخش بالایی گوشی را تشکیل می‌دهند و جک هدست که در G5 در این قسمت حضور داشت اینک به پایین منتقل شده است. در پایین گوشی به جز جک 3.5 میلیمتری هدست (که ظاهرا آرام‌آرام باید منتظر حذف آن در پرچمداران سال‌های آینده باشیم)، میکروفون تماس، پورت USB Type-C و اسپیکر اصلی گوشی بر می‌‌خوریم.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

صدای خروجی از لحاظ بلندی در سطح متوسط رو به بالایی قرار داشته و حوالی 100dBA اندازه‌گیری می‌شود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

بخش پشتی

مجموعه برجسته دوربین شامل لنزهای دوگانه، دو فلش LED، فوکوس لیزری و سنسور تشخیص رنگ اصلی‌ترین نکات قابل اشاره در بخش پشتی V20 را تشکیل می‌دهند. این مجموعه همانطور که در قسمت طراحی اشاره شد برخلاف V10 اینک به رنگ بدنه طراحی شده و از ترکیب رنگ مشکی ناخوشایند G5 در آنها خبری نیست. اندکی پایین‌تر از این قسمت دکمه دایره‌شکل پاور جای دارد که طبیعتا سنسور اثر انگشت را نیز در خود جای داده است.

LG V20 - ال‌جی وی 20

سنسور اثر انگشت در V20 درست همانند G5 به صورت همواره فعال در نظر گرفته شده و برای استفاده از آن نیاز به فشردن این دکمه وجود ندارد. سرعت و کیفیت عملکرد این حسگر در مقایسه با گذشته بسیار بهبود یافته و در زمینه سرعت و دقت بازگشایی در سطح دیگر نمونه‌های موفق این رده قرار می‌گیرد. از سنسور اثر انگشت علاوه بر بازگشایی قفل صفحه‌نمایش برای محافظت از محتوای گالری تصاویر و QuickMemo نیز می‌توان بهره گرفت.

LG V20 - ال‌جی وی 20

با فشردن دکمه pop-up در کناره سمت راست، کاور فلزی باتری از جای خود خارج شده و امکان دسترسی به باتری، اسلات حافظه و جایگاه سیم‌کارت‌های دوگانه گوشی فراهم می‌شود. V20 در کنار G5 به ظاهر تنها گوشی‌های مجهز به اسنپ‌دراگون 820 با امکان دسترسی به باتری به حساب می‌آیند که البته این مسئله ظاهرا به عنوان مانعی برای طراحی ضد آب گوشی‌های ال‌جی محسوب شده و ممکن است این ایده در سال آینده نفع قابلیت ضد آب به کنار گذاشته شود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

سیم‌کارت اول و کارت حافظه microSD روی یکدیگر بر بالای باتری قرار داشته و با اینکه کارت حافظه را می‌توان مستقلا خارج کرد، برای دسترسی به سیم‌کارت اول، خارج کردن باتری (و طبیعتا خاموش کردن گوشی) الزامی به نظر می‌رسد. جایگاه سیم‌کارت دوم اما در کناره سمت چپ و مستقل از باتری قرار دارد و می‌توان بدون نیاز به خاموش کردن گوشی به آن دسترسی داشت.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

دوربین‌های اصلی

مجموعه دوربین‌های اصلی در V20 تغییر خاصی را نسبت به G5 نشان نمی‌دهد و در اینجا نیز از یک دوربین 16 مگاپیکسلی و یک دوربین 8 مگاپیکسلی واید استفاده شده که البته در هر دو مورد حداکثر رزولوشن یاد شده در نسبت تصویر 4:3 به دست آمده و وضوح تصویر در حالت 16:9 معمول به ترتیب حداکثر به 12 و 6 مگاپیکسل کاهش پیدا می‌کند. دوربین عادی 16 مگاپیکسلی این مجموعه در سمت راست و دوربین واید 8 مگاپیکسلی در سمت چپ قرار دارند. حداکثر میزان گشودگی دیافراگم در دوربین معمولی 16 مگاپیکسلی به f/1.8 می‌رسد در حالی‌که این میزان در دوربین 8 مگاپیکسلی واید کاملا بسته‌تر و برابر f/2.4 است. اختلاف در میزان گشودگی دریچه دیافراگم را از شکل ظاهری دوربین‌ها نیز تا حدودی می‌توان حدس زد. دوربین معمول دستگاه از میدان دید 75 درجه‌ای برخوردار است و دوربین واید نیز تا 135 درجه از فضای پیش رو را پوشش می‌دهد که این میزان از میدان دید چشم انسان نیز فراتر رفته و البته منجر به اندکی خمیدگی در کناره‌های تصویر می‌شود. سایز سنسور در دوربین اصلی 16 مگاپیکسلی برابر 1/2.8 اینچ بوده و دوربین 8 مگاپیکسلی واید نیز از سنسوری با سایز کوچک 1/4 اینچی بهره می‌برد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

رابط کاربری دوربین در V20 با برخی تغییرات نسبت به G5 همراه شده است. در ستون سمت راست این دوربین شاترهای تفکیک شده عکاسی و فیلم‌برداری همراه با نمایی از آخرین عکس گرفته شده و دکمه back دیده می‌شود و در سمت دیگر نیز به ترتیب از بالا به پایین به صورت پیش‌فرض تنظیمات فلش (اتوماتیک، خاموش و روشن)، سوئیچر تعویض بین دوربین‌های جلو و عقب، افکت‌های زنده رنگی، دکمه تغییر حالت یا Mode و در نهایت سایر تنظیمات دوربین جای دارند. در مرکز بخش بالایی تصویر نیز مثل قبل دو میانبر تعویض بین دوربین واید و معمولی جای دارد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

نکته جالب اینکه به لطف صفحه‌نمایش دوم، در هنگام استفاده از دوربین سه گزینه عکاسی اتوماتیک، عکاسی دستی یا Manual و فیلم‌برداری Manual به صورت دائمی در دسترس قرار دارند و همواره می‌توان حالت دوربین را از بین این سه مورد انتخاب کرد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

در بخش Mode یا تغییر حالت در ستون سمت چپ بدون تغییر نسبت به G5 گزینه‌هایی مثل عکاسی خودکار، برداشت Popout (گرفتن عکس با هر دو دوربین بخش پشتی و محو کردن تصویر پس‌زمینه)، برداشت Multi-view (استفاده از هر سه دوربین برای گرفتن یک عکس واحد)،‌ برداشت اسلوموشن و پانوراما در دسترس قرار دارد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

در بخش سایر تنظیمات این دوربین که با آیکون چرخ‌دنده در پایین ستون سمت چپ در دسترس قرار دارد گزینه‌های نچندان متعددی همانند تغییر رزولوشن عکاسی و فیلم‌برداری، امکان فعال کردن فوکوس دنبال کننده (Tracking focus)، فعال کردن HDR (در عکاسی و فیلم‌برداری)، لرزه‌گیر دستگاه و تایمر دیده می‌شوند.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

همانند G5 لمس آیکون کوچک در نظر گرفته شده در کناره سمت راست بالای صفحه‌نمایش لیستی از گزینه‌های در دسترس برای اشتراک‌گذاری بلافاصله تصویر از منوی دوربین را به نمایش می‌‌گذارد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

با ورود به مد دستی عکاسی مثل گذشته گزینه‌های قفل Auto Exposure، امکان تغییر سرعت شاتر (از 1/3200 ثانیه تا 30 ثانیه)، تغییر ISO (از 50 تا 3200)،‌ تغییر نورگیری (از Ev-2 تا Ev+2)، فوکوس دستی و وایت‌بالانس دیده می‌شود که برای عکاسان حرفه‌ای‌تر گزینه‌های جذابی را ارائه می‌دهند و البته کاربران عادی به ندرت از آن استفاده می‌کنند. فوکوس دستی در دوربین واید V20‌ در این حالت در دسترس قرار ندارد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

یکی از معدود تغییرات قابل اشاره در این قسمت افزوده شدن گزینه Focus peaking در هنگام استفاده از فوکوس دستی است که منطقه فوکوس را با رنگ سبز در تصویر به نمایش گذاشته و کاربران را برای اطمینان از فوکوس بودن سوژه یاری می‌کند.

LG V20 - ال‌جی وی 20

در فضای باز و با نور مناسب تصاویر گرفته شده توسط دوربین اصلی غیر واید V20 از رنگ‌های طبیعی و جزئیات بسیار مناسبی برخوردار هستند که حتی پس از برش اندازه واقعی آنها نیز هنوز می‌توان از با کیفیت بودن این تصاویر سخن به میان آورد. در زمینه نورگیری و کنتراست نیز شرایط برای مناسب قلمداد کردن این تصویر فراهم است.

LG V20 - ال‌جی وی 20

تصویر با حالت HDR Auto با دوربین 16 مگاپیکسلی - عکس با ابعاد و کیفیت اصلی را در اینجا مشاهده نمائید

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

برش اندازه واقعی تصویر بالا

LG V20 - ال‌جی وی 20

تصویر با حالت HDR Auto با دوربین 16 مگاپیکسلی - عکس با ابعاد و کیفیت اصلی را در اینجا مشاهده نمائید

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

برش اندازه واقعی تصویر بالا

با سوئیچ به دوربین واید به ناگاه میدان دید بسیار وسیع‌تری به تصویر کشیده می‌شود و رنگ‌ها و کنتراست هنوز در سطح مناسبی بافی می‌ماند کاهش مشهود جزئیات به دلیل مگاپیکسل پایین‌تر و کیفیت کمتر این دوربین در برش اندازه واقعی تصاویر به خوبی مشخص است.

LG V20 - ال‌جی وی 20

تصویر با حالت HDR Auto با دوربین واید 8 مگاپیکسلی

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

برش اندازه واقعی تصویر بالا

LG V20 - ال‌جی وی 20

تصویر با حالت HDR Auto با دوربین واید 8 مگاپیکسلی

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

برش اندازه واقعی تصویر بالا

با کاهش نور همچنان می‌توان از عملکرد دوربین اصلی و حتی تا حدودی دوربین واید رضایت داشت.

LG V20 - ال‌جی وی 20

تصویر با حالت HDR Auto با دوربین 16 مگاپیکسلی

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

تصویر با حالت HDR Auto با دوربین واید 8 مگاپیکسلی

 

دقت‌ رنگ‌ها در شب و در نور مصنوعی هنوز در سطح مناسبی قرار داشته و از نتیجه کار می‌توان رضایت داشت.

LG V20 - ال‌جی وی 20

تصویر با حالت HDR Auto با دوربین 16 مگاپیکسلی

 

فیلم‌برداری این دوربین حداکثر با وضوح 2160p با 30 فریم در ثانیه با بیت‌ریت ویدئویی 48Mbps قابل انجام است و در رزولوشن‌ فول اچ‌دی نیز با هر دو نرخ 30 و 60 فریم در ثانیه به ترتیب با بیت‌ریت‌های ویدئویی 17 و 24 مگابیت در ثانیه می‌توان اقدام به برداشت ویدئو کرد. در هر سه وضوح اشاره شده، صدا به صورت دو کاناله با بیت‌ریت 156Kbps برداشت می‌شود. نکته جالب در این میان یکسان بودن بیت‌ریت‌های ویدئویی مابین دوربین اصلی و دوربین واید در رزولوشن‌های یکسان است به عنوان نمونه در هنگام فیلم‌برداری با وضوح 4K، هر دو دوربین واید و معمولی بیت‌ریتی معادل 48 مگابیت در ثانیه را نشان می‌دهند. در حین فیلم‌برداری 4K‌ با دوربین اصلی غیر واید می‌توان با حداکثر وضوح ممکن یعنی 12.3 مگاپیکسل اقدام به عکاسی کرد اما در دیگر رزولوشن‌ها تنها یک کادر از تصویر یعنی عکسی با وضوح 1080×1920‌ پیکسل را حین فیلم‌برداری می‌توان برداشت کرد.

در بررسی کیفیت ویدئوهای برداشت شده توسط دوربین‌های اصلی V20 باید نتایج دوربین 16 مگاپیکسلی را کاملا در جایگاه متفاوتی نسبت به دوربین 8 مگاپیکسلی واید قرار داد جایی‌که دوربین 16 مگاپیکسلی تقریبا در هر سه حالت 4K و فول‌ اچ‌دی 30 و 60 فریم در ثانیه نتایج کاملا قابل قبول و مناسبی را از لحاظ طیف رنگ، میزان جزئیات و سطح کنتراست ارائه می‌کند اما در دوربین واید از جزئیات تصویر بسیار کاسته شده و به جز در محیط‌های با نور کامل حساب چندانی روی ویدئوهای این دوربین نمی‌توان کرد. نکته دیگر اینکه به دلیل واید بودن بیش از اندازه میدان دید این دوربین، چگونگی در دست گرفتن آن بدون پوشاندن میکروفون‌های بالا و پایین از یک سو و قرار نگرفتن دست درون کادر از سوی دیگر مشکل‌ خواهد بود.

کادر تصویر در هر دو دوربین در وضوح فول اچ‌دی 30 فریم در ثانیه با لمس دکمه ریکورد نسبت به حالت عکاسی کوچک‌تر می‌شود که این موضوع را باید پیش از آغاز فیلم‌برداری در نظر گرفت. در دیگر رزولوشن‌ها برای هیچ‌یک از دو دوربین این اتفاق رخ نمی‌دهد.

ویدئو در V20 به لطف لرزه‌گیر اپتیکال و فناوری Steady Record 2.0 (بر پایه نسل سوم لرزه‌گیر الکترونیکی شرکت کوالکام) به گفته شرکت سازنده با تاثیر کمتری از لرزش‌های دست همراه شده و زمان سینک شدن مابین سنسور ژیروسکوپ و تصویر برداشت شده نیز اینک به تنها 50 میکروثانیه کاهش پیدا کرده است. نکته جذاب دیگر در مورد قابلیت‌های ویدئویی V20 به امکانات صوتی آن در این زمینه تعلق دارد که نه‌تنها اینک می‌تواند صدایی به مراتب بلندتر از گذشته را بدون خراشیدگی در صدای همراه ویدئو ذخیره کند بلکه به گفته LG عنوان نخستین اسمارت‌فون مجهز به مبدل چهارگانه دیجیتال به آنالوگ 32 بیتی نیز به این مدل تعلق می‌گیرد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

در مد دستی یا Manual فیلم‌برداری که تنها در وضوح 1080/30p در دسترس قرار دارد علاوه بر تقریبا تمامی گزینه‌های بخش عکاسی شامل قفل Auto Exposure، امکان تغییر سرعت شاتر، تغییر ISO،‌ تغییر نورگیری، فوکوس دستی و وایت‌بالانس یک گزینه دیگر با آیکون میکروفون نیز دیده می‌شود که لمس کردن آن امکاناتی نسبتا پیچیده را در دسترس کاربران حرفه‌ای‌تر این قسمت قرار می‌دهد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

در این بخش در سمت راست یک نمودار میله‌ای با دو آیکون دایره‌ای در مرکز آن دیده می‌شود که امکان استفاده از میکروفون جلو و یا پشت گوشی را فراهم می‌آورد به طوری‌که با کشیدن این نمودار میله‌ای رو به پایین و بزرگ‌تر شدن دایره پایینی از میکروفون جلو و با کشیدن آن رو به بالا و بزرگ‌تر شدن دایره بالایی از میکروفون پشت استفاده می‌شود. در باکس مستطیلی مقابل این قسمت نیز نمایی گرافیکی از صدای برداشت شده توسط دو میکروفون به نمایش گذشته می‌شود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

سه اسلایدر دیگر در پایین این بخش نیز به ترتیب شامل محدود کننده یا LMT برای تنظیم فاصله منبع صوتی برای برداشت صدا، LCF یا فیلتر پایین گذر برای حذف نویزهای ناخواسته پس‌زمینه و در نهایت GAIN برای تنظیم صدای ورود به میکروفون‌ها می‌شوند. گزینه‌های حاضر در این قسمت بدون شک، V20 را در جایگاه کاملا متفاوتی از دیگر رقبا در این زمینه قرار می‌دهد اما پرسش اساسی در این زمینه میزان استفاده از امکانات این قسمت توسط کاربران عادی و حتی حرفه‌ای است.


دوربین دوم

ال‌جی در مدل V10 سال گذشته از دو دوربین سلفی در بالای صفحه‌نمایش بهره گرفته بود که یکی تصاویری با میدان دید عادی و دیگری تصاویری واید برای برداشت سلفی دسته‌جمعی ارائه می‌کرد. در V20 اما با وجود آنکه تنها یک دوربین 5 مگاپیکسلی بر بالای صفحه‌نمایش دیده می‌شود اما میدان دید این دوربین بسته به دلخواه کاربر به صورت عادی با زاویه 83 درجه‌ای و یا به صورت واید با میدان دید 120 درجه‌ای متغیر است. گشودگی دیافراگرم f/1.9 یکی دیگر از نکات مثبت این دوربین است که به نورگیری بیشتر در محیط‌های با نور کمتر منجر می‌شود. از کیفیت سلفی‌های این دوربین و امکان برداشت تصاویر واید این دوربین به میزان زیادی می‌توان رضایت داشت و در میان دوربین‌های سلفی فاقد فوکوس خودکار امتیاز بالایی در این زمینه نصیب V20 می‌شود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

باتری

ظرفیت باتری حاضر در V20 با 200 میلی آمپر ارتقا نسبت به V10 به 3200mAh رسیده که با وجود ارتقا 400 میلی آمپر ساعتی نسبت به V10، هنوز در مقایسه با رقبایی با باتری‌هایی فراتر از 3,500 تا 4,000 میلی آمپر ساعت ظرفیت چندان بالایی را ارائه نمی‌کند. چالش این باتری برای تامین انرژی دستگاه در حضور صفحه‌نمایش بزرگ QHD و صفحه‌نمایش دوم همراه با دوربین‌های دوگانه بخش پشتی افزایش پیدا کرده و انتظار کیفیت متوسطی را از این مجموعه در ذهن ایجاد می‌کند. شرکت سازنده اطلاعات چندانی در مورد زمان‌های رسمی این باتری ارائه نکرده اما در یک استفاده عادی و نچندان وابسته به دوربین و شبکه‌های ارتباطی شاید بتوان روز سوم را نیز با این باتری به پایان رسانید و حتی در سنگین‌ترین شرایط استفاده نیز به زحمت بتوان زودتر از پایان روز اول باتری را به اتمام رساند.

LG V20 - ال‌جی وی 20

در تست باتری PCMark موسوم به Work battery life 1.0، آزمون معمول PCMark به صورت لوپ از شارژ 100 درصد باتری تا رسیدن آن به زیر 20 درصد ادامه پیدا می‌کند. این تست را همچون گذشته با قرار دادن روشنایی صفحه‌نمایش روی 50 درصد انجام می‌دهیم. G5 با باتری 2800mAh خود این تست را در زمان 6 ساعت و 12 دقیقه به پایان رسانید و در گلکسی S7 با باتری 3000mAh نیز به امتیاز 7 ساعت و 9 در این تست دست پیدا کردیم. در V20 با باتری 3200 میلی آمپر ساعتی انتظار بهبود مشخص دوام باتری را در این تست داریم که در عمل نیز با ثبت زمان 8 ساعت و 9 دقیقه کاملا این انتظار برآورده می‌شود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

فناوری شارژ سریع باتری در V20 به لطف پروسسور Snapdragon 820‌ از نوع Quick Charge 3.0 بوده که پیش از این در دیگر پرچمداران سال جاری نیز به کار گرفته شده بود. تست سرعت شارژ این باتری را برای جلوگیری از هرگونه تداخل در امر شارژینگ هنگام خاموش بودن گوشی از صفر درصد آغاز می‌کنیم. در 3، 5 و 10 دقیقه اول شارژ باتری از صفر به ترتیب به 4، 5 و 9 درصد رسید. در 15 و 20 دقیقه شارژ تا 15 و 22 درصد افزایش پیدا کرد و در 30 دقیقه باتری به 35 درصد شارژ خود رسید. این میزان شارژ در مقایسه با دیگر نمونه‌های مجهز به Quick Charge 3.0 تا به این لحظه اندکی کندتر به نظر می‌رسد به عنوان نمونه ZUK Z2 Pro با باتری 3100mAh در همین شرایط پس از گذشت 30 دقیقه از فرایند شارژ خاموش، تا 43 درصد از ظرفیت خود شارژ شد. این اختلاف در ادامه شارژ نیز متوقف نشده و در حالی‌که V20 پس از گذشت 40 و 50 دقیقه به ترتیب به شارژ 48 و 60 درصد رسیده و در رآس یک ساعت نیز تا 72 درصد شارژ شد، ZUK Z2 Pro که تنها 100 میلی آمپر ساعت باتری ضعیف‌تری نسبت به V20‌ دارد پس از یک ساعت از شارژ خاموش تا 81 درصد از ظرفیت خود شارژ شد.

شارژ V20 پس از 75 دقیقه به 86 درصد رسید در حالی‌که رقیب آن در این لحظه به شارژ 92 درصدی دست پیدا کرده است. V20 اما برخلاف پیش‌بینی‌ها، عقب‌‌افتادگی خود را از این لحظه به بعد به طرز باورنکردنی جبران کرد و در حالی‌که تقریبا در تمامی موارد سرعت شارژ باتری پس از رسیدن به حوالی 85 تا 90 درصد بسیار کاهش پیدا می‌کند در V20 در 15 دقیقه مابین دقیقه 75 و 90، گوشی تا 11 درصد دیگر شارژ شده و با دستیابی به شارژ 97 درصد حتی از حریف خود که در این لحظه 96 درصد شارژ داشت نیز پیشی گرفت. V20 به این شارژ سریع خود ادامه داده و در دقیقه 97 شارژ خود را به 100 درصد رساند.

LG V20 - ال‌جی وی 20

سیستم‌عامل – رابط کاربری

یکی از افتخارات V20 در عرصه نرم‌افزاری به سیستم‌عامل دستگاه تعلق دارد؛ V20 نخستین گوشی ارائه شده به بازار با سیستم‌عامل پیش‌فرض اندروید 7.0 بود که در این زمینه برای اولین بار از گوشی‌های نکسوس و جدیدا Pixel گوگل نیز پیشی گرفته است. زمان بوت سیستم‌ تنها 26 ثانیه است که در این زمینه به همان سرعت G5 عمل می‌کند. رابط کاربری گوشی جدیدترین نسخه از پوسته اختصاصی ال‌جی است که در کنار نمونه‌های دیگری همچون TouchWiz سامسونگ و سنس اچ‌تی‌سی یکی از تغییر یافته‌ترین پوسته‌های نرم‌افزاری برای اندروید به حساب می‌آید.

LG V20 - ال‌جی وی 20

صفحه قفل در حالت پیش‌فرض به جز زمان و تاریخ و نوتیفیکیشن برنامه‌ها (قابل تغییر به دلخواه کاربر) در پایین از دو میانبر مستقیم برای دسترسی به دوربین و شماره‌گیر تلفن بهره می‌برد که تعداد آنها در منوهای دستگاه تا 5 عدد قابل افزایش بوده و تمامی اپلیکیشن‌های گوشی نیز در این قسمت قابل جای‌گذاری هستند. امکان افزودن وضعیت آب و هوا نیز در این بخش وجود دارد. tap دوگانه به عنوان یکی از ویژگی‌های همیشگی ال‌جی، برای V20 نیز در نظر گرفته شده که از آن برای روشن و خاموش کردن صفحه‌نمایش در صفحه قفل و هوم‌اسکرین می‌توان بهره برد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

صفحه هوم در حالت پیش‌فرض فاقد دکمه دسترسی به app drawer یا منوی اصلی بوده و مثل G5 همه چیز از آیکون برنامه‌ها گرفته تا میانبر تنظیمات و ویجت‌ها در صفحات مختلف هوم‌ جای می‌گیرند. نبود app drawer امکان افزایش آیکون‌های زیر صفحه‌نمایش را به شش عدد فراهم آورده و دکمه‌‌های کنترلی اندرویدی نیز به صورت پیش‌فرض به جز سه دکمه همیشگی (back، recent و هوم) یک دکمه برای سوئیچ بین دو سیم‌کارت را در خود جای می‌دهد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

ورود به مد ویرایشی صفحه هوم تنها با نگه داشتن انگشت روی صفحه‌نمایش انجام شده و با نزدیک کردن دو انگشت به یکدیگر روی صفحه‌نمایش اتفاقی رخ نمی‌دهد. در حالت ویرایشی می‌توان ویجت تازه‌ای را به صفحه‌ افزود، تم تازه‌ای برای آن برگزید، برنامه‌هایی که در طی 24 ساعت گذشته uninstall شده‌اند را مشاهده (و مجددا نصب) کرد و یا به تنظیمات دیگری در Home screen setting دست یافت.

LG V20 - ال‌جی وی 20

در تنظیمات هوم اسکرین امکان بازگرداندن app drawer از طریق گزینه Home & app drawer در منوی Select Home امکان‌پذیر شده و تغییر والپیپر، افکت حرکت بین صفحات، نوع چینش ماتریسی اپلیکیشن‌ها و یا امکان پنهان ساختن برنامه‌های دلخواه فراهم می‌شود. در این منو همچنین می‌توان مجله خبری Smart Bulletin را در صفحه سمت راست هوم اسکرین فعال کرد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

Notification shade یا منوی قابل اسکرول بالای صفحه‌نمایش با یک حرکت کوتاه رو به پایین علاوه بر اعلان برنامه‌ها، 5 تاگل پیش‌فرض شامل برداشت اسکرین‌شات، فعال کردن وای‌فای و بلوتوث، چرخش اتوماتیک تصویر و پروفایل صوتی را همراه با اسلایدر تغییر روشنایی (با امکان فعال کردن روشنایی خودکار) به نمایش می‌‌گذارد و از تنظیمات می‌توان اسلایدر دیگری برای تغییر حجم صدا را نیز به این بخش افزود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

با ادامه اسکرول،‌ تعداد تاگل‌ها به 19 عدد در دو صفحه مجاور هم با اسکرول افقی افزایش یافته و در پایین نیز دو گزینه File Sharing برای اشتراک‌‌گذاری دیتا از طریق بلوتوث و Screen shring برای انتقال تصویر به نمایشگرهای دیگر در دسترس قرار می‌گیرد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

در لیست اپلیکیشن‌های پیش‌فرض حاضر در V20 گزینه HD Audio Recorder که حداقل از لحاظ ظاهری و امکانات ارائه شده با یک ریکوردر پیشرفته خبرنگاری برابری می‌کند از سایرین جالب‌تر به نظر می‌رسد. در این برنامه می‌توان صدا را بدون فشرده‌سازی و اصطلاحا lossless با فرمت‌ FLAC ذخیره کرد. صدا در این حالت به صورت 24 بیتی و مدولاسیون LPCM با نرخ نمونه‌برداری 48 کیلوهرتزی برداشت می‌شود که روی کاغذ تفاوتی با ریکوردهای صوتی پیشرفته ندارد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

سه حالت عملکرد مختلف این اپلیکیشن شامل نرمال، کنسرت و حالت کاستوم می‌شود که در اولی صدا به صورت عادی و فشرده ذخیره شده و با حافظه داخلی گوشی نزدیک به 600 ساعت با آن می‌توان به ضبط صدا پرداخت اما در دو حالت دیگر با تغییر فرمت به FLAC با نرخ نمونه‌برداری 96 کیلوهرتز به صورت 24 بیتی تنها 25 ساعت می‌توان به ضبط صدا پرداخت. تنظیمات ضبط صدا نظیر لیمیتر، فیلتر پایین گذر و GAIN که پیش از این در بخش تنظیمات دستی یا Manual‌ فیلم‌برداری این گوشی دیده بودیم در اینجا نیز حضور داشته و می‌توان به تنظیم آنها پرداخت. ورودی میکروفون‌های چپ و راست (به ترتیب در بالا و پایین گوشی) در این اپلیکیشن به صورت جداگانه به نمایش گذاشته شده و کاربر بدین‌ترتیب می‌تواند فاصله خود را با منبع صوتی به این صورت تنظیم کند.

LG V20 - ال‌جی وی 20

پخش‌کننده موسیقی حاضر در V20 علاوه بر فرمت‌های معمول صدا از پخش صدای با کیفیت و بدون فشرد‌گی با فرمت‌هایی نظیر FLAC، DSD، AIFF و ALAC نیز پشتیبانی می‌کند که در این حالت یک ترک موسیقی 3 تا 4 دقیقه‌ای می‌تواند بین 60 تا 80 مگابایت حجم داشته باشد. پخش صدای با کیفیت در این حالت با استفاده از هدست یا اسپیکرهای استریوی مجزا انجام شده و مستلزم فعال کردن گزینه Hi-Fi Quad DAC در بخش Sound تنظیمات گوشی است.

LG V20 - ال‌جی وی 20

منوی Setting یا تنظیمات در حالت پیش‌فرض در چهار Tab مختلف شامل Display، Sound & notification، Networks و General تشکیل شده و برای کاربران علاقه‌مند به چینش کلاسیک این بخش امکان تغییر به نمای List و نمایش تمامی آیکون‌ها در یک صفحه‌ نیز وجود دارد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

چیپ‌ست پردازشی – حافظه

V20 از لحاظ پردازشی هیچ تفاوتی با G5 نداشته و هر دو با پروسسور Snapdragon 820 حاوی 4 هسته Kryo مرتب شده در دو کلاستر 2.15 و 1.6 گیگاهرتزی همراه با 4 گیگابایت رم LPDDR4 و گرافیک Adreno 530 ارائه می‌شوند. حافظه داخلی گوشی در نسخه توزیع شده در بازار ایران 64 گیگابایت است که می‌تواند به عنوان یک برتری بر G5 (با حافظه داخلی 32 گیگابایت) مطرح شود. حافظه داخلی گوشی طبق انتظار از یک گوشی پرچمدار از نوع پر سرعت UFS انتخاب شده و از 64 گیگابایت تنها اندکی بیش از 50 گیگابایت در دسترس کاربران قرار دارد. حضور اندروید 7 در گوشی می‌تواند در ارتقا امتیاز گوشی در تست‌های پردازشی تاثیر مثبتی برجای بگذارد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

در تست نخست مثل همیشه به سراغ آزمون Geekbanch 4 می‌رویم که در دو حالت تک و چند هسته‌ای امتیاز گوشی را محاسبه می‌کند. امتیاز V20 در این تست در حالت تک هسته‌ای به 1,560 و در حالت چند هسته‌ای به 3,240 واحد رسید که با وجود آنکه در حالت چند هسته‌ای کاهش محسوسی دیده می‌شود اما هر دو به امتیاز دیگر پرچمداران دارای Snapdragon 820 نظیر گلکسی S7 چهار هسته‌ای و ZUK Z2 Pro نزدیک هستند.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

در دیگر تست پردازشی یعنی Vellamo بار دیگر شرایط تست قبلی در آزمون تک هسته‌ای (تست Metal) و چند هسته‌ای (Multi-core) با مجموعه‌ای از تست‌های مختلف شبیه سازی شده و نتیجه به صورت عددی که هرچه بزرگ‌تر باشد معرف نتیجه بهتری برای بخش پردازشی است به نمایش گذاشته می‌شود. در حالت تک هسته‌ای این تست یعنی آزمون Metal امتیاز V20 به 3,516 واحد رسید و در حالت چند هسته‌ای Multicore نیز حداکثر به امتیاز 3,078 دست پیدا کردیم. به عنوان نمونه‌ای برای مقایسه Moto Z با شرایط پردازشی یکسان این تست را به ترتیب با امتیازهای 3,554 و 3,433 به پایان رساند که بار دیگر اندکی در حالت چند هسته‌ای امتیاز کمتری برای V20 ثبت می‌شود.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

گوشی‌های پرچمدار بازار و رده اسنپ‌دراگون‌های 820 و 821 در آزمون تعیین‌کننده AnTuTu V.6.2.6 به امتیازهایی حوالی 130 تا 150 هزار واحد دست پیدا می‌کنند و از V20 نیز انتظاری جز این نمی‌توان داشت. امتیاز دستگاه در این تست 140,360 واحد اندازه‌گیری شد که رقمی بسیار مناسب در سطح بهترین‌های بازار به حساب می‌آید. برای مقایسه Lenovo ZUK Z2 Pro با همین پروسسور و با 2 گیگابایت رم بیشتر این تست را با امتیاز اندکی بیش از 122‌ هزار واحد به پایان رسانید.

LG V20 - ال‌جی وی 20

 

LG V20 - ال‌جی وی 20

در نسخه جدید بنچ‌مارک گرافیکی 3DMark ورژن تازه‌ای از آزمون Sling Shot با نام Unlimited ارائه شده که در وضوح 1440p و تحت OpenGL ES 3.1 اجرا می‌شود. در این تست امتیازهای فراتر از 2,500 ظاهرا به گرافیک‌های پر قدرت و مجموعه‌های پرچمدار تعلق دارد و از این رو کسب امتیاز 2,894 توسط V20‌ در آن به خوبی به جایگاه بسیار مناسب بخش گرافیکی دستگاه اشاره دارد.

LG V20 - ال‌جی وی 20

ارتباطات

در V20 نیز به مانند اغلب دیوایس‌های مجهز به Snapdragon 820 از اتصال پر سرعت LTE Cat.12 با نرخ تبادل 600Mbps در دانلود پشتیبانی شده و اتصال 3G با حداکثر سرعت یعنی 42.2Mbps تحت HSDPA نیز در آن حضور دارد. بلوتوث 4.2، وای‌فای ac، اتصال NFC، درگاه اینفرارد و مسیریاب‌های GPS و GLONASS لیست کامل V20‌ را در زمینه ارتباطی تشکیل می‌ً‌دهند. محوطه اطراف دوربین در بالای بخش پشتی محل آنتن NFC دستگاه است.

کلام آخر

LG V20 - ال‌جی وی 20

LG V20 ادامه‌ای پر افتخار بر V10 سال گذشته با طراحی تغییر یافته و ظاهری مدرن و قابل قبول است. طراحی جدید لنزهای دوربین با رنگی هماهنگ با بدنه در کنار شیشه یک‌دست مشکی بخش رویی و خمیدگی‌های دوکی شکل بالا و پایین دستگاه از V20 محصولی خوش‌سیما و جذاب ساخته‌اند که نگاه هر بیننده‌ای را حداقل برای لحظاتی به خود جلب می‌کنند. باتری قابل تعویض، اسلات حافظه مجزا از دو سیم‌کارت و صفحه‌نمایش دوم دیگر جذابیت‌های مهم این مدل را تشکیل می‌دهند و از کیفیت دوربین‌‌ 16 مگاپیکسلی اصلی در هر دو بخش عکاسی و فیلم‌برداری می‌توان رضایت داشت. در بخش نرم‌افزاری و امکانات داخلی گوشی بیش از همه چیز باید به گزینه‌های صوتی دستگاه اشاره کرد که یافتن نمونه دومی برای آنها چندان آسان نخواهد بود.

ضبط صدا با فرمت غیر فشرده FLAC و امکانات صوتی ارائه شده در حین فیلم‌برداری، گزینه‌های خاص V20 در این زمینه را تشکیل می‌دهند. در سوی دیگر یافتن نکته منفی خاصی در V20 چندان آسان به نظر نمی‌رسد و شاید کیفیت نچندان مناسب دوربین واید بخش پشتی در کنار ابعاد نسبتا بزرگ دستگاه که استفاده از آن را برای کاربران با دست‌های کوچک‌تر مشکل می‌سازد و ضد آب نبودن تنها نکات منفی قابل اشاره برای V20 را تشکیل بدهند. البته از نگاه بسیاری از کاربران دسترسی به باتری قابل تعویض گزینه جذاب‌تری از ضد آب بودن دستگاه به شمار می‌رود از این رو شاید بتوان حتی این مورد را نیز از لیست گزینه‌های منفی دستگاه کنار گذاشت.

در کنار تمامی نکات مثبت ذکر شده در رابطه با این گوشی، مشاهده مواردی همچون کاربردی‌تر کردن وظایف صفحه‌نمایش دوم و دوربین واید بخش پشتی و تعبیه قابلیت شارژ سریع به جذابیت نسل بعدی این کلاس کمک فراوانی خواهد کرد. 

مشاهده مطلب در سایت موبایل.آی آر
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر